20 Активности за исхрана одобрени од наставникот за средно училиште

 20 Активности за исхрана одобрени од наставникот за средно училиште

Anthony Thompson

Има многу важни предмети и лекции што ги покриваме во средно училиште, а исхраната треба да биде еден од нив. Училиштето е место каде што тинејџерите ги вежбаат своите умови и тела, но наставниците исто така можат да им дадат информации и стратегии за тоа како да направат добар избор во врска со нивното здравје и благосостојба дома.

Од правење поздрави избори за ужина до учење рецепти и читање етикети за храна, има толку многу начини на кои можеме да ја вклучиме исхраната во секојдневниот живот на нашите ученици. Еве 20 од нашите омилени активности за промовирање и поттикнување здрави навики во нашите училници во средно училиште.

1. Предизвик од менито за ручек

Еден од првите начини на кои можеме да ги едуцираме нашите ученици како да направат избор на здрава храна е преку планирање на оброците. Поделете ги вашите ученици во групи и побарајте од секоја група да дизајнира здраво мени за ручек за училиштето. Осигурајте се дека се подготвени да одговорат на прашањата за дискусија за тоа зошто го направиле изборот што го направиле.

2. Пребарување зборови за исхрана

Кога ги поучувате тинејџерите за исхраната, постојат некои важни термини и концепти со кои треба да се запознаат. Откако ќе имате дискусија на час за групите на храна, можете да се нурнете подлабоко во недостатоците на хранливи материи, вообичаените ставки со состојки и науката за храната. За да го проверите разбирањето на учениците, пребарувањето зборови се забавна опција.

3. Како да прочитате етикета за нутриционистички факти

Многу тинејџери ги поминале своитецел живот без читање пакети со храна. Многу луѓе се потпираат на реклами и слики за храна кога ги купуваат. Еве една активност која ги учи учениците што да бараат кога купуваат прехранбени производи. Дајте им листа на прашања на кои треба да одговорат за една од нивните омилени преработени прехранбени производи.

4. Апликации за дневник за храна

Во зависност од возраста на вашите ученици, апликацијата може да биде подобра опција за дневник за храна отколку пишана. Охрабрете ги вашите ученици да го внесат својот дневен внес на храна за одредено време додека земаат часови за исхрана. Нека напишат преглед за тоа како се подобриле нивните избори додека научиле повеќе за здравата исхрана.

5. Crosswor за здрава исхрана

Информативните планови за часови може да вклучат практични активности, како и независни оние кои учениците можат да ги завршат сами. Крстозборите се одлични образовни ресурси што студентите можат да ги земат дома и да ги прегледаат или да ги користат како референца за понатамошно истражување.

6. Вградување на повеќе билки!

Разговарајте за храната која содржи хранливи материи! Билките се неверојатни растенија кои можат многу да го подобрат вкусот и квалитетот на здравјето на повеќето оброци. Студентите можат да научат како да вградат билки во различни јадења за поурамнотежена исхрана. Создадете мини градина со билки во училницата за која вашите ученици можат да помогнат во грижата!

7. Совети за јадење надвор

Сите сакаме да јадеме надворприлика, а најчесто тоа не се ресторани за здрава храна. Студентите можат да научат како да направат поздрав избор на храна додека сè уште јадат надвор и уживаат во нивните омилени јадења. Големината на порциите, сосовите и формите на готвење се работи што треба да се земат предвид кога нарачувате храна.

8. Снек напад!

Изберете ден во неделата и замолете ги вашите средношколци да донесат една од нивните омилени закуски. Охрабрете ги да направат здрав избор на закуски и видете што секој ќе одлучи да донесе! Додека ја споделувате храната, поставувајте прашања за хранливите состојки во секоја и доделете награда за најздравата!

9. Експеримент со чипс

Овој експеримент тестира за да се види која марка на чипс користи најмногу маснотии и затоа има најмногу маснотии. Поентата е да им покажете на вашите ученици преку дробење и гледање на трагите од маснотии, што тие ставаат во нивните тела. Многу студенти ќе бидат згрозени од маснотиите и ќе научат да јадат помалку од оваа преработена храна.

10. Наука за безбедност на храна

Сега еве една возбудлива онлајн игра за безбедност на храна во која ќе се изгубат вашите средношколци! Нинџа-кујната ја има возбудата на времето, подготвувањето храна и послужувањето на клиентите, но исто така учи на важни практики за безбедност на храната.

Исто така види: 20 Самостојни активности за читање за средно училиште

11. Хранлива вежба по математика

Постојат неколку различни математички активности што можете да ги замолите вашите ученици да ги завршат користејќи ја нивната омилена храна. Виеможе да ги натера да решат текстуални проблеми во однос на големината на порциите, пресметките на вкупните пакувања на различни преработени храни, па дури и групите ученици да направат споредби помеѓу различни производи.

12. Игри со здравје и фитнес

Исхраната и физичката активност одат рака под рака, па без разлика дали сте наставник по природни науки или P.E. учителка, овие идеи се за вас! Направете си коцки за фитнес, децата можат наизменично да се тркалаат и да ги прават дејствијата или да пишуваат прашања за исхрана на стапчиња со лепчиња и учениците да изберат и да одговорат за забавна интерактивна игра.

13. Колаж за храна

Време е малку да се уместите со забавна активност за колаж со списанија во која ќе се заокружат вашите тинејџери. Донесете неколку здравствени списанија на час со многу слики од различна храна внатре. Побарајте од вашите ученици да се соберат во групи и да создадат табла за колаж за исхрана со отсекување слики од храна и пишување факти за да ги споделат со одделението.

14. Користење на нашите сетила

Ајде да видиме колку се добри вашите ученици во именување на различни видови храна по мирис и вкус. Донесете неколку превези и прехранбени производи на час. Нека вашите ученици се здружуваат и нека се хранат меѓусебно со храна за да видат дали можат да погодат што е тоа.

Исто така види: 20-те најдобри многу гладни активности на Caterpillar

15. Rainbow Nutrients

Дали знаевте дека природната боја на храната може да ни каже какви хранливи материи содржи? Црвената храна е добра за вашата крв и зглобовите, додека жолтата храна помага во варењето и вашиот имунолошки системсистем. Забавните и шарени факти можат да доведат до поразновидна и поздрава исхрана!

16. Бакалница Scavenger Hunt

Дајте им автентични домашни задачи на вашите средношколци кои ќе ги научат да бидат посовесни купувачи на намирници. Овој работен лист за лов на чистачи бара од учениците да ја пронајдат својата омилена храна, како и други артикли, и да ги забележат фактите за нивната исхрана.

17. Игра со азбука за храна

Време е да го тестирате вокабуларот на вашите ученици кога станува збор за храната и исхраната. Започнете на почетокот на редот и секој ученик нека каже по една храна што започнува со следната буква од азбуката.

18. Експеримент за исхрана со содржина на вода

Понесете малку свежо овошје и зеленчук на часовите и нека вашите ученици да направат мал експеримент за да утврдат дали содржината на вода во различните намирници кажува нешто за нивната хранлива вредност.

19. Кујнски алат, пракса за подготовка на храна

Сакаме да се погрижиме учениците да знаат како да користат ножеви, лупечки и машинки за да подготвуваат здрави оброци за себе. Негувајте почит и знаење за овие алатки со вежбање во безбедна средина и подобрување на кујнските вештини на учениците.

20. Здрава храна

Откако ќе ги завршите часовите и ќе ги научите вашите ученици за основите на исхраната, време е за прослава! Замолете ги вашите ученици да подготват и да донесат здраво јадење за да уживате со часотза да можат да ги споделат придобивките од јадењето добро избалансиран оброк.

Anthony Thompson

Ентони Томпсон е искусен образовен консултант со над 15 години искуство во областа на наставата и учењето. Тој е специјализиран за создавање динамични и иновативни средини за учење кои поддржуваат диференцирана настава и ги ангажираат учениците на значајни начини. Ентони има работено со различен опсег на ученици, од основци до возрасни ученици, и е страстен за еднаквост и вклучување во образованието. Тој има магистерска диплома по образование на Универзитетот во Калифорнија, Беркли, и е сертифициран учител и тренер за настава. Покрај неговата работа како консултант, Ентони е страствен блогер и ги споделува своите сознанија на блогот Teaching Expertise, каде што дискутира за широк спектар на теми поврзани со наставата и образованието.