30 Забавни игри и активности за одмор

 30 Забавни игри и активности за одмор

Anthony Thompson

Во денешниот свет, тешко е да ги задржите децата да играат и да се ангажираат за време на нивното слободно време. Ова го гледаме одново и одново во нашите училници кои постојано се менуваат. Пребарувањето на едукативните игри може да биде заморно, затоа еве список со 30 активности за одмор на часовите што вашите ученици ќе се молат да ги играат!

Исто така види: 18 прекрасни книги за покемони за секој читател

1. Chewbacca

Chewbacca е класична игра за одмор со навистина забавно име. Вашите ученици ќе ја сакаат идејата за оваа игра на отворено и ќе можат да играат во групи, како и социјално дистанцирани доколку е потребно.

2. Limbo

Лимбо спаѓа во категоријата и игри за одмор во затворен простор и игри за одмор на отворено што ви овозможуваат вам и на вашите ученици малку одмор од учењето и забавата.

3. Uno

Нема подобра игра за да падне под некои омилени игри за одмор од Uno. Игра која допрва треба да ја изгуби својата забава или вредност!

4. Четири квадрати

Натпреварувачка игра која постојано ги ротира учениците внатре и надвор е Четири квадрати. Оваа супер забавна игра може да се игра на секое игралиште и на учениците ќе им се допадне конкуренцијата што доаѓа со неа.

5. Giant Checkers

Супер забавна игра во затворен простор за деца како џиновски дама не само што ги учи учениците како да ја играат играта, туку е и практична и привлечна во споредба со обичната мала табла!

6. Трки за пешачење во куп

Ослободувањето од онлајн игрите за време на одмор е неопходно и малку предизвикувачко.Дозволете им на вашите деца да си играат со различни активности како оваа куп трка! Тие ќе се смеат и ќе уживаат цело време.

7. Замоци Џенга

Сврт на класичната семејна игра - Џенга вашите ученици ќе сакаат да ги користат овие блокови за да направат свои кули и замоци!

8. Тајното учење со СТЕМ

Вклучувањето на некои дополнителни игри за учење во вашата рутина за одмор не е корисно само за вашиот разум, туку и за развојот на вашите деца.

9. Борба со снежни топки во затворен простор

Активност за одмор во затворен простор што дури и моите средношколци сакаат да ја играат е оваа борба со снежни топки! Користејќи различни алатки во училницата, учениците нека направат свои slingshots, да постават тајмер во училницата и да се забавуваат!

10. Cornhole

Ова може да потрае малку повеќе материјали, но сигурно ќе биде хит кај студентите. Поставете го во училниците или во ходниците и вклучете други часови! Можете дури и да го претворите во целосен турнир.

11. Зумба танцова забава

Ако се чувствувате како да сте биле многу затворени за одмор оваа година, тогаш време е да ги разбудите вашите деца и да се движите.

12. Црвено светло, зелено светло, танц

Друга забавна и креативна игра што лесно може да се прикаже на проекторот е оваа игра со црвено светло, зелено светло, танц!

13 . Фитнес со ножици за карпи за хартија

Забавна мала фитнес игра во училницата секогаш ги подготвува децата за остатокот однивното учење.

14. Немој да се смееш предизвик

Еден од моите омилени и на мојот студент е добар предизвик за не смеј се. Многу е забавно да се гледа ангажманот и смеата на учениците.

15. Wall Ball

Wall ball е класична и натпреварувачка игра која вашите ученици апсолутно ќе сакаат да ја играат на одмор. Откако ќе ги научите вашите ученици на основите, таа ќе стане една од нивните омилени независни игри.

16. Погоди го бројот

Речиси копија игра на Wall Ball, оваа подиректна игра со погодок број ќе биде супер привлечна за нашите помалку конкурентни и посмирени студенти.

17. Скок во далечина

Скок во далечина може да се состои од многу различни големини, бои и материјали. Без разлика дали користите само креда или имате боја, ова ќе биде одлично за учениците.

18. Petal Kick

Уште една игра со копирање, оваа поинаква верзија на hit the number е поубав мурал и има помлади ученици да шутнат поголема топка наместо да фрлаат помала топка! Совршено за помлади основни.

19. Хопскот за раце и стапала

Купувајте сега на Амазон

Рацете и стапалата е пресврт на класиката, што ги тера децата да користат различни делови од телото за да поминат преку душекот.

20. Повлекување хартија

Предизвикувачки, но помирна активност како оваа игра за влечење хартија ќе создаде длабок фокус кај вашите ученици. Волонтерите од училницата нека ги изградат чашитеи следете ги резултатите за секој тим!

21. Флип Куп

Супер забавна активност за основците која несомнено ќе биде пресврт за натпреварувачки одмор во затворен простор.

22. Tic Tac Toe Pong

Кооперативна игра на отворено или затворено, како што е tic tac toe pong, учениците ќе работат во тимови или самостојно и ќе бидат првите кои ќе добијат три по ред!

23. Мини кошарка

Овој мини кошаркарски натпревар може да се закачи во вашата училница и да се користи за секое слободно време што можеби го имате. Создавањето е многу едноставно и дефинитивно ќе ги поттикне вашите деца да бараат да играат.

24. Mini Foosball

Foosball е класична и омилена игра на сите времиња! Изработката на маси за фудбал со големина на биро ќе биде многу забавно за вашите ученици. Тие ќе го сакаат овој пресврт и постојано ќе бараат да играат.

25. SPUD

SPUD е една од оние игри што целото ваше одделение ќе сака да ги игра. Дури и како наставник во училница сакам да бидам вклучен.

26. Нокаут

Независна игра што вашите љубители на кошарката ќе сакаат да ја играат секојдневно е нокаут. Оваа игра датира со години и години и секогаш е возбудлива и конкурентна.

27. Ленти за глава

Игрите со карти се секогаш забавни и возбудливи за целото одделение. Додајте ленти за глава на вашата листа на игри за одмор во затворен простор и нема да бидете разочарани.

28. Ланец за хартијаТрка

Оваа STEM активност ќе биде забавна и натпреварувачка игра за учениците од сите одделенија!

Исто така види: 15 Активности за преземање перспектива за средно училиште

29. Предизвици за СТЕМ со стап за светкавици

Во горните основни училишта, учениците постојано сакаат да бидат предизвикани. Забавните СТЕМ предизвици како овој ќе го направат токму тоа.

30. Отровен трупец

Отровниот трупец ќе ве задржи вас и вашите деца ангажирани и забавувајќи се за време на одморот. Одлична активност за соработка и градење тим.

Anthony Thompson

Ентони Томпсон е искусен образовен консултант со над 15 години искуство во областа на наставата и учењето. Тој е специјализиран за создавање динамични и иновативни средини за учење кои поддржуваат диференцирана настава и ги ангажираат учениците на значајни начини. Ентони има работено со различен опсег на ученици, од основци до возрасни ученици, и е страстен за еднаквост и вклучување во образованието. Тој има магистерска диплома по образование на Универзитетот во Калифорнија, Беркли, и е сертифициран учител и тренер за настава. Покрај неговата работа како консултант, Ентони е страствен блогер и ги споделува своите сознанија на блогот Teaching Expertise, каде што дискутира за широк спектар на теми поврзани со наставата и образованието.