20 Ден на ветераните активности за основци

 20 Ден на ветераните активности за основци

Anthony Thompson

Многу земји секоја година посветуваат ден за да ги прослават, да им се заблагодарат и да им оддадат почит на луѓето кои служеле во војската. Погледнете кога е Денот на ветераните во вашата земја, подгответе неколку патриотски активности за вашите основци да научат за историјата/значењето на овој празник и покажете благодарност за оние кои служеле за заштита на нивната земја. Оваа тема може да биде тешко да се разговара со младите ученици, па затоа еве 20 од нашите омилени едукативни активности и идеи за занаети кои треба да ги испробаме следниот ден на ветераните!

1. Детски книги за Денот на ветераните

Учениците во вашата основна училница можеби никогаш не слушнале за Денот на ветераните, така што одлично место за почеток е со некои читани сликовници на глас. Овој национален празник значи многу работи и има многу историја, така што споделувањето приказни и слики погодни за децата може да и помогне на училницата да разговара за оваа важна тема.

Исто така види: 20 забавни активности за скокање од предучилишна возраст за да се зголеми флексибилноста

2. Милион благодарност: Пишување писма

Оваа организација собира писма што луѓето ги пишуваат и ги дистрибуира до војниците ширум светот. Обезбедете им на вашите ученици некои совети и идеи за тоа што да напишат, а потоа дајте им малку хартија да напишат свои писма до ветераните кои навистина ќе ги ценат!

3. Филијали на воениот занает

Овде е интерактивна активност која ќе ги објасни различните гранки на војската на начин на кој учениците од основните училишта можат да визуелизираат и разберат. Можете да печатитеизвадете ги и исечете ги парчињата за игри и активности за проширување!

4. „Направете сами Forever Flowers“

Друг начин во класата да покажете благодарност за ветераните е да ги направите овие преслатки вечни цвеќиња користејќи патриотска хартија. Со вашиот клас, погледнете го видео туторијалот и пробајте некои од овие дизајни на цветови сами.

5. Меморијалниот ден наспроти Денот на ветераните

Еве активност за печатење која бара од учениците да ги споредат и спротивстават овие два патриотски празници. Може да имате отворена и искрена дискусија за тоа што претставува секој празник и да видите дали студентите имаат лични сметки од семејството или пријателите кои служеле во војска.

6. Екран со врски со хартија во училница

Инспирирајте се од овој креативен пристап кон националната гордост со користење на црвени, бели и сини хартиени ленти за да составите знаме! Можете да го направите ова за која било земја, само набавете ја хартијата во боја што ќе ви треба и помогнете им на вашите деца да ги исечат и да ги залепат парчињата.

7. Информации за денот на ветераните Лов на чистачи

Откако ќе поминете една или две лекции подучувајќи ги фактите и историјата на Денот на ветераните, видете колку тие можат да запомнат со тоа што ќе им дадете лов на чистачи да го завршат во парови или мали групи.

8. Изгради војник

Овој бесплатен занает во боја за печатење на воен војник е совршен извор за вашиот план за часови за Денот на ветераните. Вклучува конструирање на парчиња за изградба на цврстината(вештина за сечење и лепење), како и простор за пишување, а откако ќе биде завршен и споделен со одделението, може да се закачи како патриотска декорација!

9. Времеплов во лекција за преглед на историјата

Дајте му преглед на вашето основно одделение за тоа како настанал Денот на ветераните на 11 ноември, кои групи биле вклучени во неговото создавање и кои организации го одбележуваат овој празник. Можете да го направите ова лекција за вокабулар, истакнувајќи ги термините како што се војска, слобода, војник итн.

10. Патриотски песни за пеење

Постојат тони едноставни и едукативни песни за деца за Денот на ветераните. Оваа врска има многу видеа што можете да ги изберете и да ги пуштате во вашето одделение за децата да пеат заедно, а можеби дури и да имаат мала забава за танцување!

11. Посети во училница

Постојат организации со кои можете да се поврзете за да најдете ветерани во вашата локална област. Друга опција е да ги прашате вашите студенти дали имаат семејство или пријатели кои се ветерани кои би сакале да ја посетат класата во текот на неделата на Денот на ветераните и да разговараат за нивните лични искуства и да споделат некои факти.

12. Боја по број

Има тони забавни и креативни страници во боја по број достапни на интернет до кои можете да пристапите и да ги испечатите бесплатно! Најдете дизајн што ќе го сакаат вашите ученици и нека го завршат на час или како домашна активност.

Исто така види: 60 прекрасни воз активности за различни возрасти

13. Присуствувајте на парада!

Погледнете ја оваа врска за да ја видитекакви настани се случуваат во вашата област околу Денот на ветераните, охрабрете ги учениците да присуствуваат или направете го тоа класно излетување! Овој федерален празник се слави на и околу 11 ноември секоја година во многу градови ширум светот.

14. Венец за сеќавање

Постојат различни јадења, обичаи, традиции, па дури и цвеќиња поврзани со Денот на ветераните или како што некои земји го нарекуваат „Ден на сеќавање“. Овој занает со афион користи кутии со јајца за да ги направи овие слатки цвеќиња, малку боја и лепак за да го спои овој знак на благодарност.

15. Читање поезија и креативно пишување

Можете да ја искористите оваа позната песна за инспирација или да обезбедите некои корисни поттикнувања за пишување за да ги наведете вашите ученици во начинот на размислување за благодарност и благодарност за воените ветерани. Изберете неколку други песни, прочитајте ги заедно и разговарајте со цел час.

16. Садење афион

Дали вашето основно училиште има зелена површина што може да користи пупки со боја? Овој линк ќе ви покаже како да садите и да се грижите за афионот. Нека вашите ученици да ви помогнат да садите семиња/коренчиња и да гледате како цветовите растат во текот на месеците до ноември.

17. Пакети за нега на Active Duty

Дали знаевте дека вашето училиште може да се вклучи во испраќањето пакети за нега на активните трупи ширум светот за да го разубави денот на војникот? Погледнете кои ставки се на нивната „листа на желби“ и нека учениците донесат некој предмет илидвајца на час и придонесе за класна кутија!

18. Приказ на огласна табла за сеќавање

Овој занает со слики вклучува многу уметнички медиуми, вклучувајќи фотографија, теорија на бои, виткање хартија и учество на студенти. Децата сакаат да се гледаат себеси изложени, затоа замолете ги учениците да позираат за овој сладок гест и да направат големо влијание во вашето училиште.

19. Камења за афион сам

Камењата за сеќавање се ресурс со ниска подготовка што можете да го направите и да го користите со вашите ученици како мал и едноставен потсетник за да покажете почит и благодарност кон ветераните. Тие можат да внесат свои камења и да ги насликаат со фрази како „благодарам“ и „секогаш запомни“.

20. Помош за бездомните ветерани

За жал, многу воени ветерани треба да се справат со тешкотии кога се враќаат од активна должност. Некои поединци може да имаат траума, изгубени работни места/врски и финансиска нестабилност, исто така, има многу ветерани со посебни потреби. Оваа веб-локација покажува кои предмети можеби им требаат и што може да направи вашето училиште за да придонесе.

Anthony Thompson

Ентони Томпсон е искусен образовен консултант со над 15 години искуство во областа на наставата и учењето. Тој е специјализиран за создавање динамични и иновативни средини за учење кои поддржуваат диференцирана настава и ги ангажираат учениците на значајни начини. Ентони има работено со различен опсег на ученици, од основци до возрасни ученици, и е страстен за еднаквост и вклучување во образованието. Тој има магистерска диплома по образование на Универзитетот во Калифорнија, Беркли, и е сертифициран учител и тренер за настава. Покрај неговата работа како консултант, Ентони е страствен блогер и ги споделува своите сознанија на блогот Teaching Expertise, каде што дискутира за широк спектар на теми поврзани со наставата и образованието.