20 забавни активности за скокање од предучилишна возраст за да се зголеми флексибилноста

 20 забавни активности за скокање од предучилишна возраст за да се зголеми флексибилноста

Anthony Thompson

Сите ние ја поминавме таа фаза во предучилишна возраст кога едноставно не можевме да седиме мирни. Па, зошто да не им се препуштите на децата со некои забавни активности за скокање?

Учењето на децата на основните вештини за скокање има многу придобивки. Оваа едноставна активност може да го подобри метаболизмот, рамнотежата и флексибилноста, како и да ги зајакне моторните вештини. На крајот на краиштата, скокањето е форма на вежбање.

Значи, ако сте во потрага по активност за скокање на мало дете, еве список со забавни игри и активности за скокање од предучилишна возраст!

Исто така види: 29 Активности за благодарност за деца

Ајде почнете да скокате!

1. Јажиња за скокање - единечни

Јажињата за скокање се класика. Може да им помогне на децата да развијат вештини за билатерална координација бидејќи бара нивниот ум да биде брз, заедно со рацете и нозете. Усовршете ги тие вештини со јаже и започнете со овие игри со скокање.

2. Leapfrog

Друга забавна игра со скокање, leapfrog е иконична игра која може да помогне во подобрувањето на координацијата, социјалните вештини, како и моторната функција. Не само што е прекрасно искуство за децата, туку може да резултира и со зголемено трпение и рамнотежа.

3. Hopscotch

Hopscotch е совршена игра со пријателите која вклучува скокање низ шема од правоаголници нацртани на земја. Тоа е фантастична друштвена игра која ја подобрува рамнотежата и координацијата. Оваа едноставна игра вреди да ги научите правилата!

4. Shape Hopscotch

Shape Hopscotch е варијација на оригиналотскочница. Совршено е за помали деца кои сè уште се во фаза на препознавање форма. Може да се игра во затворен простор, со користење на исечени форми или на отворено како една од игрите со креда на отворено.

5. Реле од тиква

Иако балансот на тиква е популарен, штафетата од тиква е местото каде што е целата забава! Во оваа тимска игра, ги натерате децата да се наредат и да скокаат со тиква (или топка) за да ја добијат својата карта. Означете го нивниот член на тимот за да ја добие следната картичка. Можете дури и да додадете пречки како шолја вода или повеќе чаши вода што мора да се избегне.

6. The Floor Is Lava

Floor Is Lava е апсолутен жар. Целта е сите да претпостават дека подот е лава, па мора да скокаат на мебел и други работи се додека нивните стапала не го допираат подот. Тоа е забавна игра со скокање која нуди добри вежби за телото, а истовремено се удвојува како една од најдобрите сензорни активности што може да ги подобрат нивоата на моторни вештини.

7. Животински скокови

Една од најдобрите глупави игри што некогаш можете да ги играте, оваа игра ги следи правилата на вежбите за одење на животните каде што децата имитираат како одат одредени животни - освен вие да скокате. На пример, скокајте како кенгур, зајак, гепард или делфин. Тоа е физичка активност која помага да се подобри бруто моторната активност на децата.

8. Игра со скокање со лента

Нема потреба од скапа опрема овде. Користите моторна лента за поставување линии на лентана земја и играјте ја оваа игра внатре или на отворено. Тоа е активна игра со скокање каде победува личноста која прескокнува најмногу линии! Зачинете го со тоа што децата ќе скокаат со заменети стапала!

9. Широк скок

Оваа е слична на играта скокање со лента, но во скок во широка лента, ја ставате моторната лента или селотејп како индикатор за тоа каде е скокачот слетал. Следното дете што ќе скокне има за цел да го подобри последното. Ова е една од најдобрите игри со линии што вклучува многу мускулна сила.

Исто така види: 30 сакани срцеви активности за деца од предучилишна возраст

10. Играта за скокање со азбука

Игрите со скокање со азбука бараат голема подлога со сите азбуки означени околу неа; тоа е прилично лесно да се направи свој. Можете дури и да користите креда на тротоар за да нацртате голем круг или квадрати со азбуката. Кога викате писмо, децата треба да скокнат до тоа писмо. Тоа е совршена активност за деца кои штотуку ги учат своите букви.

11. Lily Pad Hop

Оваа забавна вежба за деца вклучува правење свои перничиња за кринови и нивно расфрлање низ куќата. Тие треба да бидат доволно блиску за вашето дете да скока од една подлога за кринови на друга. Можете да ставите броеви или азбуки на нив за да ја направите игра за учење за почетници, а истовремено да помогнете во развојот на мускулната сила на вашето дете.

12. Sack Race

Ова е дефинитивно една од најсмешните игри со скокање. Трката со вреќи со компир е физичка активност што се подобруваконцентрацијата како и вештината на скокање. Само избегнувајте да ја играте оваа игралиште на тврда површина за да спречите повреда.

13. Пого стапчиња

Можете да користите пого стапчиња за да играте која било игра со скокање. Тоа ќе ја промовира силата на рацете, сетилниот влез и свесноста за телото. За да направите натпревар од него, ќе ви треба опрема за проценка на вертикален скок за да ги измерите скоковите.

14. Прескокнување преку (имагинарни) ласерски зраци

Дали некогаш сте биле фасцинирани гледајќи филмови за грабеж каде што протагонистите скокаат преку ласерски зраци? Само користете ја низата како вашите имагинарни ласерски зраци. Наречете ја ИГРА ЗА МИНУТИ! Најбрзиот што поминува победи!

15. Вода игра со градинарски прскалки

Тоа е едноставно како да ги вклучите прскалките за одредено време на игра во лето! Можете да ги користите прскалките за да играте кој било број на различни игри. Бидете креативни!

16. Скок со брануваа

Воведете ги децата од предучилишна возраст со игрите со брануваа. Тие можеа да направат минута скокачка активност или да играат затајување. Одлично е за зголемување на координацијата и урамнотежените вештини за скокање. Само погрижете се да практикувате безбедност кога користите трамболина со деца од предучилишна возраст.

17. Курс за пречки

Создадете свои моторни игри дома преку забавен терен со пречки каде децата можат да трчаат, скокаат и да бидат во одлична форма! Погледнете ја оваа забавна патека со пречки што ја играат австралиски деца и инспирирана!

18. СкокањеДигалки

Дигалките за скокање се форма на вежбање на телото, но може да се комбинираат и со мноштво игри или картички за активности. Ставете музика и оставете ги децата да направат колку што можат повеќе дигалки за скокање. Тоа е идеален начин децата да одржуваат здрава телесна тежина.

19. Tag With a Twist

Дали сакате забавна активност која може да биде и енергична активност? Еве една идеја - игра со ознаки, но со многу скокање. Има многу начини да се игра таг, но во оваа игра, наместо да се бркате, можете само да скокате!

20. Кинески скок-јаже

Играта користи кинески ластици врзани во круг. Две деца ќе ги држат ластиците со своите тела додека другите учесници ја прескокнуваат кинеската врвка. Тоа е прилично аеробна активност во комбинација со социјална активност бидејќи ви требаат најмалку три лица за да ја играат играта.

Anthony Thompson

Ентони Томпсон е искусен образовен консултант со над 15 години искуство во областа на наставата и учењето. Тој е специјализиран за создавање динамични и иновативни средини за учење кои поддржуваат диференцирана настава и ги ангажираат учениците на значајни начини. Ентони има работено со различен опсег на ученици, од основци до возрасни ученици, и е страстен за еднаквост и вклучување во образованието. Тој има магистерска диплома по образование на Универзитетот во Калифорнија, Беркли, и е сертифициран учител и тренер за настава. Покрај неговата работа како консултант, Ентони е страствен блогер и ги споделува своите сознанија на блогот Teaching Expertise, каде што дискутира за широк спектар на теми поврзани со наставата и образованието.