20 Activitats de sensibilització en salut mental a les aules de secundària

 20 Activitats de sensibilització en salut mental a les aules de secundària

Anthony Thompson

Durant els últims quinze anys, els problemes de salut mental dels estudiants de secundària han augmentat de manera espectacular. El 2019, els CDC van publicar el seu Resum de dades de vigilància del comportament de risc i juvenil; Trends Report i va informar que més d'un de cada tres estudiants enquestats havia experimentat "sentiments persistents de tristesa o desesperança", que suposa un augment del 40% respecte al 2009. Un de cada cinc estudiants s'havia plantejat seriosament el suïcidi i al voltant del 16% tenia un pla de suïcidi.

Amb l'accés instantani a les xarxes socials, les inseguretats, l'assetjament escolar, l'ansietat i la solitud es troben al màxim. Tenim l'oportunitat de conscienciar sobre aquests problemes a l'aula i treballar amb els nostres alumnes per implementar mètodes d'afrontament. Aquí teniu vint activitats que podeu introduir a la vostra aula.

Vegeu també: 37 Activitats atractives del Dia de la Terra per a estudiants de primària

1. The Calm Box

@Wholeheartedschoolcounselling ofereix recursos excel·lents per a la conscienciació sobre la salut mental a l'aula. Ella no només proporciona les eines per als mètodes d'afrontament, sinó també consells sobre com implementar un racó tranquil.

2. Mètodes d'afrontament d'autocura

Una gran activitat de salut mental és ensenyar mètodes d'afrontament. Mallory Grimste comparteix recursos excel·lents per ensenyar als nostres adolescents l'autocura, l'autocompassió i l'autoajuda.

3. Passejades per la natura

La natura s'ha relacionat amb nivells més baixos de depressió i ansietat. Si és possible, intenteu portar la vostra classe a passejar per la natura un cop alsetmana.

4. Classroom Garden

Els estudis han demostrat que la jardineria pot ajudar a reduir els nivells de cortisol que poden ajudar a controlar els sentiments d'ansietat. Aquesta és una gran activitat escolar per practicar la salut emocional.

5. Mascota a l'aula

Tenir una mascota a l'aula podria reduir dràsticament els nivells de cortisol a l'aula. S'ha demostrat que les mascotes redueixen l'estrès i l'ansietat, així com la depressió i la solitud, i se sap que ajuden durant els atacs de pànic o d'ansietat.

Vegeu també: 25 manualitats i activitats enlluernadores de libèl·lula

6. Tea Station

Un altre mètode provat per reduir els nivells de cortisol? Té. Configureu una estació de te a la vostra aula i proporcioneu-hi accés gratuït als vostres estudiants.

7. Projectes d'art en grup

L'art és una altra manera excel·lent de gestionar la salut mental dels estudiants i donar-los l'oportunitat de treballar junts pot ser molt beneficiós. Aquest projecte de Mental Fills Counselling Tools és una gran oportunitat perquè els estudiants es donin un reforç positiu entre ells.

8. Notes de positivitat

@TVDSB Fes una ullada al nostre nou tauler d'anuncis de positivitat 👍gràcies a @KKorakianitis grau 7/8s & el nostre fabulós SSC per fer-nos començar #ror21days pic.twitter.com/TBXsP89CGA

— FD Roosevelt PS (@FDRooseveltPS) 4 d'abril de 2017

Ofereix als teus alumnes la possibilitat d'aixecar els seus companys de classe. Fes-los que escriguin notes de positivitat a Post-it i després creïn un tauler d'anuncis amb ells!

9. AfirmacióStation

@missnormansmiddles té una estació d'afirmació a la seva aula. Instal·leu un mirall i enganxeu cites inspiradores a les vores. Aquest és l'ànim diari perfecte per als alumnes de l'escola.

10. Kindness Gnome

@Teachmesomethingood va tenir la idea de crear un Kindness Gnome per Nadal. Ofereix missions diàries de bondat per als estudiants. Aquesta és una manera excel·lent perquè practiquin la bondat amb ells mateixos i cap als altres.

11. Bullet Journals

Els Bullet Journals són una manera fantàstica de controlar els vostres comportaments de salut mitjançant rastrejadors d'estat d'ànim, hàbits i activadors.

12. Revistes de gratitud

Un estudi de la UC Davis va demostrar que la gratitud també va contribuir a reduir els nivells de cortisol, que sabem que redueix l'ansietat i els problemes de salut mental. L'ús de diaris de gratitud a l'aula és una altra bona manera de gestionar la salut mental dels estudiants.

13. Llibres per pintar per a adults

Compreu ara a Amazon

Els llibres per pintar són una excel·lent sortida creativa i un reductor d'estrès per a una aula. Mantenir una estació de llibres per pintar i permetre que els alumnes hi puguin accedir en el seu temps lliure.

14. Indicacions d'escriptura

M'encanta utilitzar instruccions d'escriptura a l'aula. Són exercicis fantàstics per processar emocions i pensaments. Podeu començar o acabar la classe amb un missatge d'escriptura. Aquesta és una manera divertida de comprovar la seva mentalitat diàriaestat de salut.

15. Ioga

Presentar el ioga a l'aula és una manera divertida de donar als teus alumnes un descans del seu treball i l'oportunitat de respirar i relaxar-se. Aquesta no només és una gran activitat física per a ells, sinó que també és un alliberament mental.

16. Hora de lectura

Una altra activitat que vaig implementar amb els alumnes de l'escola va ser una hora de lectura. Un cop al mes destinava un període de classe específicament per a la lectura. Els alumnes van venir a classe preparats amb berenars, mantes i coixins. Vaig penjar llums centelleigs i els vaig permetre construir forts de coixins, i es van passar l'hora llegint o pintant.

En aquests dies no hi havia cap valor educatiu real, però donava als estudiants un espai per descomprimir-se i ajudava. que sàpiguen que jo era el seu defensor de la salut mental.

17. Exercicis d'artteràpia

Compreu ara a Amazon

Tenir un llibre escrit per un artterapeuta és un recurs excel·lent per tenir a l'aula. Podeu posar els llibres disponibles per quan els alumnes tinguin temps extra a classe. Aquesta és una bona manera de fer que els estudiants practiquin les seves pròpies tècniques de gestió de l'estrès.

18. Debats en grup

Quan convidem els nostres alumnes a tenir debats en grup a l'aula, els oferim un espai segur per parlar sobre les seves lluites i els seus problemes de salut mental. Creem una comunitat de classe i els fem saber que està bé parlarsobre els seus problemes i pors.

19. Cercle de control

Un mètode d'afrontament que podem ensenyar als nostres alumnes és el cercle de control. Quan reconeixem el que realment tenim control, podem gestionar millor les nostres pors, ansietats i preocupacions.

20. Llançament de pilota de tennis

Mr.Todnem a Youtube va compartir una lliçó sorprenent sobre la resiliència. En aquesta lliçó, aborda la consciència sobre la salut mental tant de nosaltres mateixos com dels altres. Aquest és un pla de lliçons molt útil i provoca una gran discussió sobre salut mental.

Fonts

1. //www.cdc.gov/healthyyouth/data/yrbs/pdf/YRBSDataSummaryTrendsReport2019-508.pdf

Anthony Thompson

Anthony Thompson és un consultor educatiu experimentat amb més de 15 anys d'experiència en el camp de l'ensenyament i l'aprenentatge. S'especialitza en la creació d'entorns d'aprenentatge dinàmics i innovadors que donen suport a una instrucció diferenciada i comprometen els estudiants de manera significativa. Anthony ha treballat amb una àmplia gamma d'alumnes, des de primària fins a adults, i és un apassionat per l'equitat i la inclusió a l'educació. Té un màster en educació per la Universitat de Califòrnia, Berkeley, i és professor certificat i entrenador d'instrucció. A més de la seva feina com a consultor, Anthony és un àvid blogger i comparteix les seves idees al bloc Teaching Expertise, on tracta una àmplia gamma de temes relacionats amb l'ensenyament i l'educació.