20 Aktivnosti učenja zasnovane na mozgu

 20 Aktivnosti učenja zasnovane na mozgu

Anthony Thompson

Neuroznanost i psihologija nas mnogo uče o ljudskom mozgu i kako najefikasnije učimo nove stvari. Možemo iskoristiti ovo istraživanje da poboljšamo našu sposobnost učenja, pamćenje i akademski učinak. Nabavili smo 20 strategija učenja zasnovanih na mozgu koje možete primijeniti u učionici. Možete isprobati ove tehnike bez obzira da li ste student koji želi poboljšati svoju studijsku igru ​​ili nastavnik koji želi promijeniti svoj pristup podučavanju.

Vidi_takođe: 20 genijalnih ideja Lego organizacije

1. Aktivnosti praktičnog učenja

Praktično učenje može biti vrijedan pristup podučavanju zasnovan na mozgu, posebno za vještine razvoja djeteta. Vaši učenici mogu dodirivati ​​i istraživati ​​dok uče – proširujući svoju senzornu svijest i motoričku koordinaciju.

Vidi_takođe: 10 spektakularnih sličnih aktivnosti za studente

2. Fleksibilne aktivnosti

Svaki mozak je jedinstven i možda je bolje prilagođen specifičnom stilu učenja. Možete razmisliti o tome da svojim učenicima date fleksibilne opcije za zadatke i aktivnosti. Na primjer, dok neki učenici mogu uspjeti u pisanju kratkih eseja o istorijskom događaju, drugi bi možda radije snimali video zapise.

3. 90-minutne sesije učenja

Ljudski mozak je u stanju da se fokusira na duže vremenske periode, kao što svi vjerovatno znamo iz iskustva iz prve ruke. Prema neuroznanstvenicima, sesije aktivnog učenja trebale bi biti ograničene na 90 minuta za optimalno vrijeme fokusa.

4. Odložite telefon

Istraživanje je to pokazalojednostavno prisustvo vašeg telefona na stolu dok obavljate zadatak može smanjiti kognitivne performanse. Odbacite telefon kada ste na nastavi ili učite. Ako ste nastavnik, ohrabrite svoje učenike da učine isto!

5. Efekat razmaka

Jeste li ikada nagurali zadnji trenutak za test? Imam.. i nisam postigao dobar gol. Naš mozak uči najefikasnije kroz razmaknuta ponavljanja učenja, u odnosu na učenje puno informacija odjednom. Možete iskoristiti ovaj efekat tako što ćete razmaknuti lekcije.

6. Efekat primata

Skloni smo da pamtimo stvari koje su nam na početku predstavljene više od stvari koje slede. Ovo se zove efekat primata. Stoga, možete osmisliti svoj plan lekcije, za početak, najvažnije točke kako biste iskoristili ovaj efekat.

7. Efekat nedavnosti

Na posljednjoj slici, nakon “Zone of Huh?”, zadržavanje memorije se povećava. Ovo je efekat nedavnosti, naša sklonost da bolje pamtimo nedavno predstavljene informacije. Sigurno je prezentovati ključne informacije i na početku i na kraju lekcije.

8. Emocionalni angažman

Veće je vjerovatnoća da ćemo zapamtiti stvari s kojima smo emocionalno uključeni. Za nastavnike biologije vani, kada predajete o određenoj bolesti, umjesto da samo iznosite činjenice, možete pokušati uključiti priču o nekome ko ima tu bolest.

9.Komadovanje

Kuciranje je tehnika grupisanja manjih jedinica informacija u veći „komad“. Možete grupirati informacije na osnovu njihove srodnosti. Na primjer, možda ćete se sjetiti svih Velikih jezera koristeći akronim HOMES: Huron, Ontario, Michigan, Erie, & Superior.

10. Vježbeni testovi

Ako je cilj poboljšati performanse testa, onda izvođenje vježbnih testova može biti najvrijednija tehnika učenja. Vaši učenici se mogu ponovo baviti naučenim materijalom na interaktivan način koji pomaže učvršćivanju činjenica u pamćenju, u poređenju sa jednostavnim ponovnim čitanjem bilješki.

11. Preplitanje

Preplitanje je metoda učenja u kojoj uključujete mješavinu različitih oblika praktičnih pitanja, umjesto da uzastopno vježbate iste vrste pitanja. Ovo može pokazati fleksibilnost vaših učenika oko razumijevanja određenog koncepta.

12. Reci to naglas

Da li ste znali da je izgovaranje činjenice naglas, a ne tiho u glavi, bolje za pohranjivanje te činjenice u sjećanje? Istraživanje neuronauke tako kaže! Sljedeći put kada vaši učenici budu razmišljali o odgovorima na problem, ohrabrite ih da pokušaju razmišljati naglas!

13. Prihvatite greške

Kako naši učenici reaguju na greške utječe na učenje. Kada naprave grešku, vjerojatnije je da će se sjetiti tačne činjenice ili načina na koji stvari slijedevrijeme. Greške su dio učenja. Da već znaju sve, učenje bi bilo nepotrebno.

14. Način razmišljanja o rastu

Naš način razmišljanja je moćan. Način razmišljanja o rastu je perspektiva da naše sposobnosti nisu fiksne i da možemo rasti i naučiti nove stvari. Možete ohrabriti svoje učenike da kažu: „Ovo još ne razumijem“, umjesto „Ne razumijem ovo“.

15. Pauze za vježbanje

Vježbanje nije samo korisno za fizičko zdravlje. Takođe ima vrednost za proces učenja. Neke škole su počele da provode kratke pauze za mozak fizičke aktivnosti (~10 min) za svaki sat učenja. Ovo može dovesti do povećane pažnje i akademskog učinka.

16. Mikro odmori

Čak i kraće pauze za mozak mogu ojačati pamćenje i učenje. Možete pokušati implementirati mikro odmore od 10 sekundi ili više tokom sljedećeg časa. Slika mozga iznad prikazuje obrasce naučenih neuronskih puteva koji se reaktiviraju tokom mikro odmora.

17. Protokol dubokog odmora bez spavanja

Nedavna istraživanja su pokazala da prakse dubokog odmora bez spavanja, kao što su Yoga Nidra, drijemanje, itd., mogu poboljšati učenje. Za najbolje rezultate, to se može uraditi u roku od sat vremena nakon završetka sesije učenja. Neuroznanstvenik, dr. Andrew Huberman, svakodnevno koristi ovu praksu pod vodstvom Yoga Nidre.

18. Higijena spavanja

San je ono što smo naučilitokom dana pohranjuju se u našu dugoročnu memoriju. Postoji mnogo savjeta kojima možete naučiti svoje učenike da poboljšaju kvalitetu sna. Na primjer, ohrabrite ih da odu na spavanje i bude se u određeno vrijeme.

19. Odgođeno vrijeme početka škole

Neki neuroznanstvenici zagovaraju odgođeno vrijeme početka škole kako bi uskladili dnevne rasporede naših učenika s njihovim cirkadijalnim ritmovima (tj. biološki sat) i ublažili nedostatak sna. Iako mnogi od nas nemaju kontrolu za promjenu rasporeda, možete to isprobati ako ste učenik kod kuće.

20. Nasumična povremena nagrada

Pristup zasnovan na mozgu koji pomaže vašim učenicima da ostanu motivirani za učenje je implementacija nasumičnih nagrada. Ako delite poslastice svaki dan, njihov mozak će to očekivati ​​i neće biti tako uzbudljivo. Ključno je razmaknuti ih i dati ih nasumično!

Anthony Thompson

Anthony Thompson je iskusni konsultant za obrazovanje sa preko 15 godina iskustva u oblasti podučavanja i učenja. Specijalizirao se za stvaranje dinamičnog i inovativnog okruženja za učenje koje podržava diferenciranu nastavu i uključuje učenike na smislen način. Anthony je radio sa raznim učenicima, od učenika osnovnih do odraslih, i strastven je oko jednakosti i uključivanja u obrazovanje. Magistrirao je obrazovanje na Kalifornijskom univerzitetu u Berkliju i certificirani je učitelj i trener. Osim što radi kao konsultant, Anthony je strastveni bloger i svoje uvide dijeli na blogu Teaching Expertise, gdje raspravlja o širokom spektru tema vezanih za podučavanje i obrazovanje.