20 игри со фрлање за вештини за координација на рацете и очите на децата

 20 игри со фрлање за вештини за координација на рацете и очите на децата

Anthony Thompson

Координацијата рака-око е клучен дел од развојот на ученикот. Оваа вештина ќе им помогне на учениците подобро да се движат низ светот додека растат. Со цел правилно да ги развијат овие вештини, наставниците по физичко образование треба да стават значителен фокус на фрлање игри што ќе ги предизвикаат нивните ученици.

Може да биде тешко да се најдат омилените креации со игри на вашиот ученик, но нашите експерти беа на тоа. Еве составена листа од 20 игри со фрлање за деца - натпревар и сеопфатна забава! Вашите ученици ќе сакаат да играат и да учат со овие игри со фрлање.

1. Забавни цели

Помогнете да ги развиете моторичките вештини на вашето дете со различни креативни цели! Ова е прилично само-објаснувачка игра која бара многу различни типови на топки. Може да се игра во речиси секоја училница. Користете го како игра за прегледување или само игра за одмор во затворен простор.

2. Stick the Ball

Погледнете ја оваа објава на Instagram

Објава споделена од A Shoor (@lets_be_shoor)

Дали вашето дете може да ја натера топката да се залепи за лентата за маскирање? Оваа лесна за учење игра сигурно ќе им се допадне на сите ваши деца и студенти подеднакво. Без разлика дали го закачувате во училницата или дома, на вашите ученици ќе им биде тажно да го симнат.

3. Throw and Crash

Погледнете ја оваа објава на Instagram

Објава споделена од Spectrum Academy (@solvingautismllc)

Користејќи секаква мека топка по избор, оваа игра е идеална за студенти кои апсолутно сакаат да праватфрлања преку рака во текот на денот. Ако им дадете простор на учениците да постават игри со фрлање во затворен простор, ќе им помогнете на сите да ја поминат зимата.

4. Удри и трчај

Погледнете ја оваа објава на Инстаграм

Објава споделена од The ​​PE Shed (@thepeshed)

Ова е прилично основна игра со фрлање што учениците ќе ја сакаат. Можеби ќе биде потребно малку дополнително поставување, но целосно вреди. Оваа одлична игра е доста разноврсна. Може да се постави и со едноставна картонска цел.

5. Cone It

Погледнете ја оваа објава на Instagram

Објава споделена од Anderson Coaching (@coach_stagram)

Натпреварувачка игра која ќе им помогне на учениците да ги обучуваат да фрлаат на целта. Материјалите за играта се прилично самообјаснувачки и на учениците ќе им се допадне оваа класична игра со фрлање. Вклучете ги различните типови на фрлања за да го направите поголем предизвик.

Исто така види: 17 брилијантни активности во облик на дијамант за деца од предучилишна возраст

6. Поместете ја планината

Погледнете ја оваа објава на Инстаграм

Објава споделена од Pinnacle Phys Ed (@pinnacle_pe)

Ова може да изгледа како игра со топка, но всушност е многу повозбудлива. Една од оние неверојатни игри што го прават PE или вдлабнатината многу позабавна. Едноставно нека студентите ги фрлаат своите топки кон топчињата за јога, обидувајќи се да ги преместат на другата страна. Учениците ќе работат да ја заштитат својата страна.

7. Hungry Hungry Monsters

Една од најдобрите креации на игри што може да ги внесете во вашето време за ЈП или одмор! Оваа игра може да биде конкурентна или неконкурентна, целосно зависи од вас.Ако играте со помлади деца, веројатно е подобро да се забавувате, додека на постарите деца веројатно ќе им се допадне малку поголема конкуренција.

8. Оган во дупката!

Децата апсолутно ќе ја сакаат оваа игра. Со вредна цел, како што е зад непријателска линија (или душеци за вежбање), учениците ќе имаат кон што да нишаат. Тоа им помага на учениците да работат на основните вештини за фрлање, а исто така им дава простор да го фрлат своето најдалечно растојание.

9. Борбен брод

Воен брод не работи само со вештини за фрлање на учениците, туку навистина предизвикува точни вештини за фрлање. Што значи дека тие треба да дадат приоритет на достигнувањето на точното растојание. Ова е тешка вештина за студентите и нема лесно да се совлада.

10. Box Ball

Ова е едноставна игра, но бара и малку координација! Студентите ќе работат за да ги внесат своите топки во шеснаесетникот на противничката екипа. Кој ќе добие најмногу топки во кутијата на крајот од играта, победува! Прилично едноставно нели? Ова е местото каде што можете да експериментирате со растојанието. Ако е премногу лесно, поместете ги кутиите подалеку и обратно.

11. Направете го тоа да потрае

Ова е прилично едноставно. Ако го направиш, ќе го земеш. Игрите со фрлање под рака им помагаат на учениците да стекнат моторни вештини во различни области на нивните раце. Ова е една од оние предизвикувачки игри што не е лесна за секого. Затоа, можеби ќе треба да направите некои варијации на играта задеца кои можеби се мачат.

12. Фризби тестенини

Фризби - и фрлањето игри некако одат рака под рака ако се земе предвид дека фрлате фризби. Изненадувачки, тестенините од базен всушност можат да дејствуваат како доста вредна цел. Создавањето точни фрлачи со фризби е сосема нов предизвик! Направете ја оваа забавна игра идеална за редовно вежбање фризби.

13. Tower Take Down

Игрите со фрлање преку рака се многу малку кога станува збор за класата PE. Оваа хаотична игра е многу забавна за вашите ученици. Можеби е една од оние попредизвикувачки игри, но дефинитивно ќе им даде на учениците доволно шанси да ги вежбаат своите вештини за фрлање.

14. Моторни вештини за фрлање и фаќање

Ова е партнерска активност и е прилично лесна за учење игра. Користејќи издржливи кофи, поделете ги учениците на двајца играчи по тим и раширете неколку метри на растојание. Ваквите игри за фрлање преку рака може да потраат вежбање, но дајте им малку време на вашите деца и тие ќе го добијат.

15. Мравките во моите панталони

Смешна игра за деца која е и забавна и дефинитивно една од попредизвикувачките игри што ќе ги играат во текот на годината. Мравките во моите панталони е прилично кул пресврт на едноставна игра на улов. Учениците нека се обидат да фрлат на целта со меко топче.

16. Вежба за фрлање цел

Очигледно е дека ова вредно целно ќебе е неверојатно да се има во училницата за ПЕ, но во некои случаи, тоа еедноставно не е можно. Ова лесно може да се создаде како картонска мета и да се закачи на ѕидот! Или нацртајте директно на картон или исечете неколку дупки.

17. Tic Tac Throw

Оваа игра е толку едноставна за креирање и дефинитивно ќе им помогне на учениците да развијат прецизни вештини за фрлање. Натпреварот на „Tic-tac-toe“ ќе биде доволна за да ги натера да ги вежбаат дури и нивните не толку омилени вештини.

Исто така види: 32 Tween & засилувач; Филмови од 80-тите одобрени за тинејџери

18. Вештини за тајни топки

Да им се даде шанса на учениците да ги вежбаат своите вештини со топка под рака е од витално значење во процесот на развивање моторни вештини. Оваа лесна за учење игра може да се постави за учениците да ја играат индивидуално или со партнер. Користете пластични маркери или лента за да креирате табла и учениците нека ги вежбаат своите вештини за фрлање.

19. Hide Out

Hideout е спин на стандардната игра за даџбол. За разлика од класичната игра со топка со затајување, овде учениците имаат каде да се сокријат и заштитат. Ваквите игри со фрлање во затворен простор сигурно ќе помогнат да се подобрат моторичките вештини на учениците.

20. Бум Сити

Преминете преку подот за избегнување топка во оваа борбена игра и челикирајте го прстенот! Од витално значење е учениците целосно да ги разберат сите различни делови што ја сочинуваат оваа игра. Тоа ќе обезбеди правилно играње и повеќе забава!

Anthony Thompson

Ентони Томпсон е искусен образовен консултант со над 15 години искуство во областа на наставата и учењето. Тој е специјализиран за создавање динамични и иновативни средини за учење кои поддржуваат диференцирана настава и ги ангажираат учениците на значајни начини. Ентони има работено со различен опсег на ученици, од основци до возрасни ученици, и е страстен за еднаквост и вклучување во образованието. Тој има магистерска диплома по образование на Универзитетот во Калифорнија, Беркли, и е сертифициран учител и тренер за настава. Покрај неговата работа како консултант, Ентони е страствен блогер и ги споделува своите сознанија на блогот Teaching Expertise, каде што дискутира за широк спектар на теми поврзани со наставата и образованието.