21 голема балерина книга за деца

 21 голема балерина книга за деца

Anthony Thompson

Без разлика дали сте љубител на балет и сакате да ја споделите вашата страст со вашите помлади деца или имате пред-тинејџер кој не може да чита доволно книги со балетска приказна, составив листа од 21 фантастично балетско читање.

Исто така види: 22 Божиќ низ светот Активности за средно училиште

Од измислени балетски книги со неверојатни илустрации до впечатливи автобиографии на балерини, насловот подолу ќе биде хит за секој со балетска опсесија.

Исто така види: 20 Активности за градење тим за средно училиште

1. Фенси Ненси

Фенси Ненси е омилена кај помалите деца. Во книгата Fancy Nancy: Budding Ballerina, таа ја споделува својата страст за танцот и балетот за сите нешта со тоа што го учи своето семејство на сите нови балетски термини што ги научила.

2. Анџелина балерина

Друг омилен на обожавателите на балерина е серијата Анџелина балерина. Серијата ги следи нејзините искуства од часовите по балет до нејзиниот сон да биде главна танчерка. На своето патување, Анџелина Балерина од нејзината учителка по балет, Мис Лили, добива и неколку животни лекции.

3. Bunheads

Bunheads е прекрасна балетска книга за една млада девојка која ја надминува својата вознемиреност поради тоа што ќе стане танчерка. Дополнително, книгата ќе го едуцира вашето дете за различностите во светот на танцот. Со одлични илустрации, тој нуди изложеност на балетот на нова демографија.

4. Балетски чевли

Една од омилените книги за балет е класичната приказна од Ноел Стритфеилд. Ја раскажува приказната за три посвоени сестри. Еден одсестрите е пронајдена во кутија со балетски чевли и е предодредена да биде одлична танчерка.

5. Туту на Талула

Серијата Талула следи млада аспирантна танчерка. Секоја книга е прекрасно илустрирана од Александра Бојгер. Читателите ја доживуваат нејзината страст за танцот и соништата на балерината додека оди на час по танцување и настапува во нејзината прва танцова продукција.

6. Ела Бела

Ела Бела се надева дека ќе биде убава балерина. Во првата книга од серијата, таа отвора магична музичка кутија на сцената, транспортирајќи ја во палатата на Заспаната убавица. Во друга книга, таа и Пепелашка патуваат за да го спасат денот.

7. Pinkalicious

Друг омилен е серијата Pinkalicious. За почетните читатели, Pinkalicious: Tutu-rrific е одличен почеток за малите заинтересирани за балет. Тоа е балетска приказна во лесно читлив формат со извонредни илустрации.

8. I Wear My Tutu Everywhere

Младата Тили е како многу млади девојки насекаде кои сакаат балетски чевли и убави тутуси. Таа го носи своето омилено туту насекаде. Ако ја носи својата туту насекаде, ризикува да ја уништи. Еден ден на игралиштето, таа сфаќа дека ова можеби е грешка.

9. Ана Павлова

Децата со страст за танцот ќе уживаат во вистинската приказна за Ана Павлова. Оваа биографија ја следи младата Ана од нејзиното прво отфрлање на девет години до станувањето една од најдобритебалерини кои настапуваат во еден по друг елитен балет.

10. Алиша Алонсо оди на сцена

Фикциската балетска книга на Ненси Олин го прикажува животот на Алиша. Една од многуте фантастични балетски книги таму, нуди разновидна перспектива додека таа се движи од млада девојка во Куба во вредна примабалерина која го губи видот.

11. Girl Through Glass

За младите возрасни читатели, Сари Вилсон ја покажува убавината на танцот, но и потемните нијанси на балетскиот свет. Оставајќи го зад себе хаотичниот домашен живот, Мира наоѓа утеха преку тешкиот и напорен распоред на балетското студио додека се обидува да ги оживее своите соништа.

12. Момци танцуваат!

Барате охрабрувачки книги за вашите момчиња на часовите по танц? Проверете ја оваа понуда создадена со Американскиот балетски театар. Со помош од прва рака од машките танчери на АБТ, тој нуди друга перспектива на светот на балетот, охрабрувајќи ги младите момчиња да се занимаваат со танц.

13. Животот во движење: Неверојатна балерина

Американската балерина, Мисти Коупленд ја раскажува својата приказна во една од подобрите автобиографии на балерини. Таа ги споделува своите детски соништа и искушенија пловејќи низ балетскиот свет како жена со боја за да стане една од најпознатите балерини во светот.

14. Лебед: Животот и танцот на Ана Павлова

За обожавателите на Ана Павлова, Лебедот од Лорел Снајдер е уште еденхроника на нејзината балетска кариера. Друг приказ на животот на една од светските елитни примабалеринки беше направен за да инспирира љубов кон балетот кај новата генерација.

15. Надеж во балетски чевли

Уште еден остар поглед во светот на балетот преку една од помалку познатите автобиографии на балерини. Како аспиративна балерина,  таа е преживеана од војната во Сиера Леоне, која се бори со трауми од минатото и ја води својата балетска кариера како танчерка во боја.

16. 101 Приказни за големите балети

Без глупост поглед на самите вистински гласачки ливчиња. За луѓето со нов интерес, книгата ве изложува на балетот и приказните што се раскажуваат преку движењето и благодатта на танцот. Книгата им овозможува на читателите да ги искусат балетите раскажани сцена по сцена.

17. Технички прирачник и речник на класичниот балет

Една од најпродаваните книги за сите аспекти на балетската техника. Од основните чекори до изговорот, оваа книга е златен рудник на информации со одлични илустрации.

18. The Pointe Book: Shoes, Training, Technique

The Pointe Book е повеќе од книга за балетски влечки. Нуди информации за часови за балет, студиа за танц и балетски училишта со придонес од балетски експерти. Текстот нуди нови информации за машките танчери en pointe и совети за танцување за подготовка на вашите поинте чевлипа тие се подготвени да танцувате.

19. Креативно предавање балет

Почетните наставници по балет ќе најдат совети и трикови за работа со млади балетски девојки и момчиња. Книгата нуди огромен број игри и идеи за креативни балетски движења за да ги натера вашите мали почетници да учат техники и да се забавуваат на часовите по балет.

20. A Ballerina Cookbook

Иако овој текст не е една од вашите најпопуларни книги за балетот,  A Ballerina's Cookbook на Сара Л. Шует сигурно ќе биде хит со малку девојка која во душа е вистинска балерина. Вклучете се во квалитетно време додека готвите храна со балетска тема, како што се Туту Топерс.

21. Која беше Марија Талчиф?

Ова читање ги истакнува достигнувањата на Марија Талчиф, која се смета за првата голема примабалерина во Америка, која танцува за многу компании, вклучувајќи го и Американскиот балетски театар. Талчиф е исто така познат по тоа што е првата домородна американска балерина.

Anthony Thompson

Ентони Томпсон е искусен образовен консултант со над 15 години искуство во областа на наставата и учењето. Тој е специјализиран за создавање динамични и иновативни средини за учење кои поддржуваат диференцирана настава и ги ангажираат учениците на значајни начини. Ентони има работено со различен опсег на ученици, од основци до возрасни ученици, и е страстен за еднаквост и вклучување во образованието. Тој има магистерска диплома по образование на Универзитетот во Калифорнија, Беркли, и е сертифициран учител и тренер за настава. Покрај неговата работа како консултант, Ентони е страствен блогер и ги споделува своите сознанија на блогот Teaching Expertise, каде што дискутира за широк спектар на теми поврзани со наставата и образованието.