45 плашливи активности за Ноќта на вештерките за средно училиште

 45 плашливи активности за Ноќта на вештерките за средно училиште

Anthony Thompson

Содржина

Ноќта на вештерките е вториот по големина празник во САД. Многу луѓе ширум светот сакаат да го слават Ноќта на вештерките. Еве неколку класични и уникатни активности кои лесно може да се направат внатре или надвор од часот.

1. Чудовишта и страшни суштества од целиот свет

Учениците можат да изберат земја и да истражуваат фантазија или митски суштества за да опишат и да дадат презентација на часот.

2. Поезија за затемнување на Ноќта на вештерките

Поезијата за затемнување е совршена за Ноќта на вештерките. Децата можат да изберат целосен текст и треба да ги скенираат информациите и да бараат клучни зборови да НЕ се затемнуваат. Откако ќе ја имаат својата „Песна за црно“, земаат дебело црно пенкало и „Зацрни го остатокот од текстот“. Одлична забава!

3. СОБА за бегство за Ноќта на вештерките!

Креирајте повеќе интелигентни активности со загатки, работни листови или предизвици и поставете станици низ училницата. Секоја станица може да има тајмер и реквизити. Работете во групи и имајте најмалку 6 станици или најдете индиции и излезете!

4. А за аутопсија!

Денешната обдукција ќе ја изведат вашите средношколци како проект за пишување со користење на часот. Има „Место на злосторството“ и еден од нивните сакани ликови од роман почина! Прашањето е како умреле и какви биле пред да го земат последниот здив.

5. Spooky Science SpiderWebs

Користете само неколкуработи од супермаркет овие пајакови мрежи се надвор од овој свет за правење и гледање. Облечете се на вашиот лабораториски мантил и очила и започнете да создавате некоја флуоресцентна магија.

6. Темната поезија во чест на Ноќта на вештерките

Гавранот, Сите реликвии, Пазарот на гоблините и Песната на вештерките се некои одлични песни со кои може да се работи. Одлична можност да се предава за поезија. Можете да користите класични песни или дури и современи песни за да копате длабоко во пишувањето поезија.

7. Завиткајте ја мумијата

Средношколците сакаат да учествуваат на трки и оваа е добра забава. Поделете го часот во 4- ученички тимови. Изберете еден ученик да биде „мумија“. Дајте му на секој тим по една или две ролни тоалетна хартија и готов комплет, одете, најбрзо што можат, тие треба да го „мумифицираат“ својот соученик. Првиот тим што ќе заврши е победник. Посмешно ако се изведува со врзани очи!

8. Ноќта на вештерките караоке за сите

Еве неколку класични мелодии за да го добиете вашиот жлеб во неделата на Ноќта на вештерките. Песни како: I've got a spell on you or Abracadabra. Класичниот трилер е секогаш голем хит. Затоа земете го вашиот микрофон и некои пијалоци и закуски и направете караоке „Стил на Ноќта на вештерките“.

9. Насликајте или украсете ги тиквите

Тиквите се од витално значење за Ноќта на вештерките и време е да ги украсите и правилно да научите како да ја исечете тиквата, да ја измиете и исушите, да ги извадите семките за печење и издлаби го состил.

10. Недела на проектот Amazing Zombie Apocalypse

Ова може да потрае малку подготовка, но вреди. Прво, прегледајте како вирусите и инфекциите може да се шират низ целиот свет, потоа прегледајте го човечкиот мозок и како вирусите или епидемиите како СОВИД-19 влијаат на функциите на нашиот мозок и телото. Учениците можат да користат графички калкулатори и овие врски подолу и да го освојат вирусот Зомби.

11. Што се случува со „Удар или крцкање“ во текот на ноќта?

Застрашувачките приказни ги сакаат твин и можете да го направите ова во секој амбиент. Обидете се да ги покриете прозорците за да блокирате колку што е можно повеќе светлина. Оставете ги децата да седат во круг на подот или на столчиња. Читателите можат наизменично да читаат со фенерче за да создадат опседнувачка атмосфера.

12. Италијански стил на Ноќта на вештерките

Кога мислите на Ноќта на вештерките, веројатно не размислувате за Италија. Ќе се изненадите како Италијанците му додадоа пресврт на овој американски празник. Изработка на маски, статуи и друго.

Ноќта на вештерките ја зафати Италија и стана една од најдобрите свечености за „Вечер на сите светци или Денот на мртвите“.

13. Црната мачка и Едгар Алан По - Учење за неизвесноста

Повеќе од сè, возбудата на неизвесноста е она што е толку возбудливо за Ноќта на вештерките. Оваа активност во училницата учи за неизвесноста во литературата и како да се изгради до последниот момент. Фантастична активност за читање и графикаорганизатор за преземање.

14. Болна наука со експлозија на тиква

Нека средношколците да работат заедно и со специјални алатки за резба да издлабат лице на фенер со голема уста или ако можете да најдете пена што се пред исечете и можете уште подобро да го исечете дното. Сега со Steve the Science Guy и оваа неверојатна мешавина на H202+ KI, ќе ве чека експлозивно уживање. Се препорачуваат очила и ракавици.

Исто така види: 25 идеи за штафетна трка за која било возраст

15. Прославување на Ноќта на вештерките „En español“

Сите знаеме колку е важен шпанскиот јазик. Оваа страница помага да се зајакнат едноставните граматички структури, интонацијата и вокабуларот на шпански. Прославете го „las Dias de las brujas o Dia de Los Muertos“.

16. Кул уметност и занаети за тинејџери и тинејџери

Обично, уметноста и занаетите се нешто како украсување, резба или сликање тиква. Овде одиме чекор подалеку со уметност со жици, изработка на накит, готвачки занаети и чудни работи тиква! Ќе ги импресионирате пријателите со вашата рачна изработка.

17. Експерименти на луди научници - Недела на Ноќта на вештерките

Сите активности на STEM се на оваа веб-локација и многу забавно се работи во групи или парови. Следете ги инструкциите чекор-по-чекор за да направите леплива слуз, ламби од лава, експерименти со бонбони и многу повеќе.

18. Дали хемијата е сон или ноќна мора за Ноќта на вештерките?

Науката и хемијата може да бидат предизвикувачки теми. Ајде да имамемалку забава и мешање во темата за Ноќта на вештерките. Костими, научни експерименти, рецепти, па дури и малку анатомија ќе го разбијат стресот на оваа тема. Оваа страница е преполна со одлични проекти. Може дури и да го ревидирате периодниот систем истовремено.

Исто така види: 20 лесни божиќни игри за сите возрасти со малку до без подготовка

19. Драмски игри за Ноќта на вештерките

Децата сакаат да играат игри и да имитираат луѓе - Charades е класична игра, а исто така е и импровизацијата. Овие драмски игри се многу забавни и средношколците ќе сакаат да ја пуштат косата и да скокаат и да учествуваат.

20. Ѓаволски јајца за Ноќта на вештерките

Ова се вистинско уживање. Повеќето луѓе го сакаат вкусот на ѓаволски или полнети јајца. На оваа страница, тие отидоа чекор подалеку за да ги направат и задушен и страшен изглед. И тие имаат одличен вкус.

21. Ослободете го врколакот во вас и започнете да пишувате!

Една идеја е да направите некои креативни активности за пишување за да ги поттикнете нивните мозоци и пенкала да се движат. Создавање хорор приказна или објаснување на еден ден од животот на Франкенштајн. Ќе сакаат да го испуштат својот креативен талент и можеби ќе „завиваат“ за повеќе.

22. G= Географија-Потеклото на Ноќта на вештерките и како толку брзо се зголеми на глобално ниво.

Ајде да се вратиме назад во временска машина, да се упатиме кон „Пештерите на мачката“  и да дознаеме за оригиналната историја на оваа „Па на реликвиите“ и како ова лудило и љубов кон ова прославата порасна и се прошири низ целиот свет во последните 15години.

23. Морничав, Огреј и Какле!

Време е за Бесилка, но користењето на тежок речник ќе помогне во креативното и описно пишување есеи. Земете ги вашите пенкала и хартија и направете список со зборови што ќе ги користите во следниот застрашувачки џелат за Ноќта на вештерките!

24. „Јас врескам, вие врескате сите ние врескаме за сладолед за Ноќта на вештерките!“

Сладоледот е омилен десерт за сите. После ноќно излегување или само да се разладите и да се почестите. Овие рецепти ќе ве разнесат.

25. Марвел Вилијанс и Ноќта на вештерките

Децата и тинејџерите ги сакаат Marvel Comics. Каков одличен начин да научите за некои од стриповите на Марвел кои не се толку познати. Дали некогаш сте слушнале за Џек О' Лантерн од Марвел? Тој е  работник во кафеана дење и негативец ноќе. Научете сè за него и неговите моќи.

26. Книги со зборот УБИЈ во него

Ноќта на вештерките е за страшни филмови и понекогаш луѓето убиваат. Па зошто да не барате романи за да прочитате извадоци од кои во насловот стои зборот УБИЈ. Можеби виси на работ од седиштето и ги грицка ноктите за да видиш што ќе се случи или можеби се прашуваш зошто зборот убие е дури и во насловот.

27. Математички лавиринти за Ноќта на вештерките

Лавиринтите се многу забавни за правење и уште подобри во нашиот час по математика!

Ова е одлична колекција математички лавиринти за печатење за средно училиште.

28. Дознајте за поговорките и мачките и нивните 9Живее

Сите мачки доаѓаат наоколу кога е Ноќта на вештерките, и гледаме многу страшни црни мачки за украсување или занаети.

Еве неколку поговорки за мачките на овој празничен ден.

29. ОКТОМВРИ е месецот

Научете кул, чудни и интересни факти за месец октомври на Ноќта на вештерките!

Користејќи ги сите 4 вештини и по ниво на одделение, оваа страница има добар јазик уметнички активности.

30. Шеги за Ноќта на вештерките

Шегите и шегите се навистина многу забавни за подготовка за Ноќта на вештерките. Можете да направите туш со мешана црвена жело, да скриете лажни инсекти во креветот или да оставите крвави отпечатоци на ѕидот. Внимавајте на грбот и запомнете го сето тоа во добра забава.

31. Време е за моќно напивка!

Рецепти за напивки за печатење и можете да ги направите картичките однапред. Во зависност од големината на часот, проверете дали најмалку 3 или 4  групи можат да ги најдат своите состојки за напивка. ( Совет, користете ги упатствата за сок од жаба за да ја спроведете играта) Цел - правете задачи за да соберете карти за да ги усогласите со вашата напивка.

32. Ако мразите комарци, ќе ги сакате лилјаците!

Лилјаците добија лоша обвивка, но ние треба да ги сакаме и да ги заштитиме. Зошто прашуваш? Затоа што сакаат комарци! Дознајте сè за лилјаците и колку се кул во оваа активност.

33. Облечете ги чевлите за танцување!

Време е да ги покажете вашите потези со 83 мелодии за Ноќта на вештерките! Мора да имате морничава музика како „Трилер“ одкралот на попот и „Monster Mash“ е експлозија. Кликнете на врската и поставете ја вашата плејлиста!

34. Маската

Ноќта на вештерките е само за маскирање и нема подобар начин да го направите тоа е да го насликате вашето лице!

Еве неколку неверојатни совети и трикови за сликање лице кои се лесни и евтини за извршување.

35. Carmel and Candy Apples - од каде тоа?

Приказната е слатка и едноставна. Кога во фабриката имаше вишок карамели и бонбони, сопственикот мораше да размисли што да измислам повторно за да не изгубам многу пари за овој производ. Тој растопи неколку карамели и ги прели јаболка и оттука го доби името карамелското јаболко.

36. 45 супер активности за Ноќта на вештерките

Има толку многу работи од кои можете да изберете. Рецепти, игри, занаети и украси. Ајде да се нурнеме во забавата за Ноќта на вештерките со оваа врска. За целиот месец на Ноќта на вештерките октомври!

37. Бидете волонтер за Ноќта на вештерките и почестете се со другите

Со финансиската криза и тешките времиња многу родители не можат да го прослават Ноќта на вештерките , но костим или да ги преземе нивните деца трик или лекување. Можете да научите да бидете волонтер за Ноќта на вештерките и да им дадете на некои деца задоволство за паметење.

38. Украсување врата за Ноќта на вештерките

Излезете од вашите уметности и занаети и време да организирате натпревар за украсување врата со пријателите и соучениците.

39. Ноќта на вештерките и забаватаПланирање

Време да се подготвите и да ги пронајдете најдобрите игри за забави за вашиот следен фестивал на Ноќта на вештерките. Еве многу идеи за сите возрасти, особено за средношколците.

40. Ха Ха ха ха шеги за Ноќта на вештерките

Сите треба да се смееме и оваа страница има 100 шеги за Ноќта на вештерките кои ќе ви го разубават денот!

Сите треба да се забавуваме Смејте се за да ги поттикнете тие ендорфини!

41. Плашливи куќи со опседници и уметнички проекти

Децата сакаат занаети - дури и големите! Еве 5 интересни проекти за тинејџери или тинејџери околу Ноќта на вештерките.

42. Изработка на накит

Обетки со череп, ѓердани од пајакова мрежа и шарм за напивка. Научете како да направите кул празничен накит со овие упатства кои лесно се следат.

43. Изработка на маички за Ноќта на вештерките

Овде е одлична страница за да направите неколку кул маички што можете сами да ги направите. Можете да ја пуштите вашата фантазија и тие се убави за носење во секое време.

44. Направете венец со бонбони

Секој има слатко и зошто да не направите венец за вашата врата околу Ноќта на вештерките за дополнително уживање. Или подарок еден.

45. Рецепт за зачински лате од тиква

Латите со зачини од тиква се вкусни и децата исто така ги сакаат. Направете ги без кофеин и дома. Уживајте во едно со целото семејство.

Anthony Thompson

Ентони Томпсон е искусен образовен консултант со над 15 години искуство во областа на наставата и учењето. Тој е специјализиран за создавање динамични и иновативни средини за учење кои поддржуваат диференцирана настава и ги ангажираат учениците на значајни начини. Ентони има работено со различен опсег на ученици, од основци до возрасни ученици, и е страстен за еднаквост и вклучување во образованието. Тој има магистерска диплома по образование на Универзитетот во Калифорнија, Беркли, и е сертифициран учител и тренер за настава. Покрај неговата работа како консултант, Ентони е страствен блогер и ги споделува своите сознанија на блогот Teaching Expertise, каде што дискутира за широк спектар на теми поврзани со наставата и образованието.