28 интересни научни активности во градинка & засилувач; Експерименти

 28 интересни научни активности во градинка & засилувач; Експерименти

Anthony Thompson

Содржина

Научните експерименти завршени уште од мали нозе покажаа само неверојатни придобивки како што се; подобрени вештини за решавање проблеми и набљудување, како и зголемено ниво на љубопитност. Следете додека се нурнуваме во различни и возбудливи експерименти кои вашето одделение во градинка сигурно ќе ги сака!

1. Како се шират микробите

Дознајте за ширењето на бактериите во овој едноставен научен експеримент . Спарете ги вашите ученици и посипете сјај на влажните раце на еден ученик. Потоа поттикнете ги да се ракуваат со партнерот и да гледаат како се шират бактериите, кои претставуваат сјај.

2. Шарена сладост од коцка мраз

Овој забавно исполнет, газиран експеримент е одлична активност на отворено и совршено ја демонстрира хемиската реакција помеѓу киселините и базите.

Исто така види: 35 Значајни барања за пишување во 6-то одделение

3. Дали ќе потоне или ќе лебди?

Овој забавно исполнет, газиран експеримент е одлична активност на отворено и совршено ја демонстрира хемиската реакција помеѓу киселините и базите.

4. Растечки фенер Џек о'

Ова е совршена активност на тема Ноќта на вештерките и им овозможува на учениците да одгледуваат сопствен балон Џек о' Лантерн со производство на хемиска реакција користејќи 2 едноставни состојки.

5. Божествена лигите

Заглавете се во овој забавен практичен научен проект со вашиот час во градинка - тие ќе сакаат да бидат креативни со уникатни супстанции за чувство.

Исто така види: 23 најдобри книги за ученици од 11 одделение

6. Танцување ориз

Ова е еден од оние фасцинантнитеексперименти за ученици во градинка. Направете зрната ориз да танцуваат низ мешавина од вода и оцет. помош на едноставни состојки за домаќинството. Персонализирајте ја вашата светилка според вашата омилена боја - додавајќи неколку капки боја на вашето шише.

8. Дизајнирајте чамец од слама

Одржете го духот на високо ниво и будност со овој сламен брод проект. На учениците треба да им се наложи да создадат пливачка структура која успешно ја држи тежината од 25 пени.

Поврзана објава: 40 паметни научни проекти за 4-то одделение што ќе ви го разнесат умот

9. Dry Erase Man

Using маркер за табла, нацртајте фигура на стап на чинија или на дното на стаклен сад. Додадете вода за да гледате како вашиот цртеж оживува и почнете да се движите низ површината.

10. Претворете ги семките од грав во растение грав

Зелените палци ќе имаат експлозија додека растат никне од грав во ленти за хартиена крпа. За да го вметнете овој експеримент во наставната програма, анализирајте ги факторите, како што се сончевата светлина, воздухот и водата, кои им помагаат на зрната да растат.

11. Занаетчиски пеперутки за хроматографија

Филтрите за кафе земаат за нова цел во овој живописен експеримент. Хроматографијата е научен експеримент за деца, кој овозможува раздвојување на различни мешавини.

12. Облак во стаклена тегла

Стил во теглаекспериментите им овозможуваат на учениците да научат за големите појави на мал, мерлив начин. Направете облак во тегла за време на лекцијата по наука со користење топла вода, затворена тегла, лак за коса и мраз. Уживајте во слични работни листови за печатење преку веб-локацијата поврзана подолу!

13. Balloon Juice Box Racer

Вклучете го овој лесен експеримент во секоја лекција во врска со рециклирањето или притисокот на воздухот користејќи искористена кутија за сок и други материјали за изградба на автомобил. За дополнителна возбуда, би препорачале вашите ученици да се тркаат со своите креации за да видат кој е побрз!

14. Гледајте како се движи водата низ зелката

Овој фанки експеримент визуелно покажува како функционираат растенијата со апсорпција на шарена вода и на крајот завршувајќи со бојадисани лисја.

15. Ракета со волшебна кесичка чај

Елементите на магијата се совршени за привлекување на вниманието на учениците во градинка. Лансирајте ракети со вреќички за чај и воодушевете ја класата. Бидете сигурни дека имате при рака многу кесички чај бидејќи вашите ученици ќе сакаат да го повторат овој експеримент неколку пати!

Поврзан пост: 35 Забава и засилувач; Лесни научни проекти за прво одделение што можете да ги правите дома

16. Растопете ги боите

Направете нови, необични боички користејќи парчиња стари искршени боички. Растопете го восокот и превртете ги во која било форма што ја сакате. Ова е прекрасна идеја за часовите од помлади одделенија кои често бараат многу ресурси за боење.

17. Креирај сензорни шишиња

Оваа забавна сензорна активност им се допаѓа на учениците на уникатен начин и сигурно ќе ги возбуди да учат! Натерајте ги учениците да експериментираат со мирисите и да видат дали можат да го усогласат мирисот со неговата правилна етикета и да направат шишиња за мирис.

18. Направете сончев бирање

Употреба на сончев часовник порано беше вообичаена практика, но сепак може да се вклучи во современата игра како уникатен пристап за учење како да се каже времето.

19. Експеримент за статичка електрична енергија

Користете балон за да ги покажете ефектите од триењето при предизвикување статички електрицитет. Овој евтин научен експеримент ќе биде добра смеа за класот доколку учениците се спремни да го искористат статичкиот електрицитет за да им се крене косата!

20. Инстант мраз

Дознајте за процесот на нуклеација со оваа едноставна научна активност која бара пластично шише и други едноставни материјали.

21. Претворете ја старата хартија во нова хартија

Објаснете дека можеме да ги трансформираме работите од стари до нови со нивно рециклирање. Покажете го овој концепт со хартија!

22. Направете чаша за јадење

Со помош на шпајз од кујнски состојки, направете јадлива шеќерна чаша за да ја покажете промената на молекулите кога се применува топлина!

23. Експеримент со сода бикарбона и оцет со виножито

Направете виножито од обоена сода бикарбона и додајте смеса од оцет за да гази и да оживее!

Поврзана објава:55 Забавни проекти од 6-то одделение од природните науки кои се всушност генијални

24. Учете со магнети

Направете магнетни сензорни шишиња за да им помогнете на учениците да научат кои предмети се привлекуваат наспроти кои се одбиваат. Препорачуваме употреба на различни предмети како што се средства за чистење цевки, парче хартија, гумени ленти и спојка за хартија.

25. Експеримент за прекршување на светлината

Даблирајте со светлина прекршување при завршување на овој брз и лесен експеримент.

26. Експеримент со вода и моливи во торба

Учениците се предизвикуваат да залепат моливи низ торба без да истече - колку е забавно!

27. Пркоси на гравитацијата

Во овој забавен научен експеримент, пркоси ѝ се на гравитацијата со помош на магнети и штипки.

28. Направете магично млеко

Ова сигурно нема да ги разочара вашите ученици и е исто толку добар за уметнички проект како што е научен експеримент за предучилишна возраст!

Научните експерименти завршени во градинка се неверојатни можности за зголемување на академските способности од млада возраст. Елементите на игра, кои може да се видат низ горенаведените експерименти, се поттикнуваат во помладите одделенија бидејќи помагаат да се; зајакнете ги посложените концепти и помогнете им на учениците да ги разберат на едноставен начин.

Најчесто поставувани прашања

Што се учи во науката за градинка?

Многу основните концепти како што се физичките науки и науката за земјата се истражуваат во годините на градинката.Принципите на истражување и експериментирање исто така се изучуваат во овие години на формирање додека учениците ги развиваат нивните природни нивоа на вродена љубопитност.

Anthony Thompson

Ентони Томпсон е искусен образовен консултант со над 15 години искуство во областа на наставата и учењето. Тој е специјализиран за создавање динамични и иновативни средини за учење кои поддржуваат диференцирана настава и ги ангажираат учениците на значајни начини. Ентони има работено со различен опсег на ученици, од основци до возрасни ученици, и е страстен за еднаквост и вклучување во образованието. Тој има магистерска диплома по образование на Универзитетот во Калифорнија, Беркли, и е сертифициран учител и тренер за настава. Покрај неговата работа како консултант, Ентони е страствен блогер и ги споделува своите сознанија на блогот Teaching Expertise, каде што дискутира за широк спектар на теми поврзани со наставата и образованието.