Внимавај! За овие 30 неверојатни активности на ајкули за деца

 Внимавај! За овие 30 неверојатни активности на ајкули за деца

Anthony Thompson

Содржина

Ајкулите се едни од најкул животните за кои можеме да ги научиме децата. Како изгледаат, колку различни видови има, каде живеат и секако што јадат! Можеби ајкулите понекогаш добиваат лош рап кога ги џвакаат луѓето, но има повеќе отколку што се гледа. Од забавни факти и занаети до грицки на тема ајкула и интересни игри, не можеме да ви дадеме „недела на ајкули“, но можеме да се зближиме со овие 30 интерактивни активности за нашите заби водни пријатели.

1. Прекрасна ајкула за облека

Овој извонреден занает со ајкула е супер симпатичен и уникатен! Вашите деца ќе сакаат да го прават, како и да си играат со него со отворање и затворање на штипката за облека од ајкула за да видат како ја јаде малата риба. Дизајнот може да изгледа комплициран, но склопувањето е доволно лесно за малите деца да се обидат.

2. Feed the Shark Game

Ова е врвна игра за забава со ајкула, вашите деца ќе поминуваат часови обидувајќи се да ги фрлат хартиените риби во устата на ајкулата со различна боја. Не само што оваа активност на ајкула за печатење е одлична за подобрување на моторичките вештини на децата, туку помага и за препознавање и усогласување на боите.

Исто така види: 23 вежби за одбојка за средно училиште

3. Вкусен лигите од ајкула

Време е да ја нахраните вашата гладна ајкула со овој рецепт за лигите за јадење инспириран од ајкула! За да направите серија, мешате инстант пудинг со пченкарен скроб и сина прехранбена боја, а за екстрасензорно искуство, можете да додадете гумена ајкула или две за вашитедецата да јадат и да пливаат наоколу во нивната лига.

4. Игра со чаша риба и ајкула

Сега еве една забавна и лукава идеја да ја започнете неделата на ајкули, а исто така да им помогнете на вашите деца со координација на раката и очите. Оваа игра со чаши можете да ја направите користејќи пластично шише, конец, мала топка и неколку бои.

5. Држач за молив за ајкула сам за себе

Овој забавен занает од ајкула е одличен за враќање на училиште. Во устата на оваа мини ајкула можете да ставите моливи, четки за сликање, цвеќиња или какви било резерви што ги сакате. За да создадете, ќе сакате да имате малку занаетчиска пена, гугани очи и пиштол за топол лепак. Формата од ајкула можете да ја обликувате околу рециклирана пластична тегла.

6. Оригами ајкула

Овој хартиен занает за виткање ајкула е одлична активност што може да ја направите со вашите деца дома или во училницата. Ќе ви треба сина, црвена и бела хартија и неколку ножици. Гледајте го туторијалното видео и копирајте ги чекорите со вашите деца за малку забава!

7. Ајкула книги за деца

Без разлика дали вашето дете е опседнато со ајкули или сака слатки и забавни приказни, еве список на најдобрите книги за ајкули во кои треба да се апсорбираат вашите мали пливачи. Повеќето имаат забавни факти и информативни слики одлични за паузи за читање за време на училишното време.

8. Обележувач на оригами ајкула

Сакате да правите свои обележувачи со вашите деца? Занаетот за обележувачи на ајкули сам по себе е одлична активност за учење за малите раце на вашето бебевежбајте да користите ножици и да сечете хартија со правилна големина и форма за преклопување на парчињата заедно.

9. Сензорна корпа со мониста од ајкула

Оваа активност во неделата на ајкулата сигурно ќе ги импресионира пријателите на вашето малечко, дозволувајќи им да си играат со и да поставуваат прашања за различните видови ајкули. На оваа сетилна корпа за ајкула и требаат две работи: водени зрна, пластични фигури на ајкула.

10. Пар чорапи од ајкула

Сега, овој уметнички проект за ајкула е малку страшен, затоа погрижете се вашите деца да бидат подготвени за каснувања од ајкула! Можете да користите кој било пар сиви или бели чорапи и да користите црвени и црни маркери за да ги обоите карактеристиките на ајкулата и нејзиниот крвав оброк.

11. Цртеж од ајкула со креда, пастел

Овде е занает со животни што ги учи децата на основите на цртање портрети и обидувајќи се да копираат слика користејќи креда. Можете да побарате упатство за уметност со ајкула на интернет или да најдете некои книги за ајкули за вашите мали уметници да ги користат како референца.

12. Снек за забави од ајкула

Мајка ми правеше варијација на оваа закуска кога бев млада, а таа ми беше омилена. Чоколадо, путер од кикирики и бугли премачкани со шеќер во прав, леле, леле! Обликот е сличен на вистински заб на ајкула и вкусот гарантирано ќе ги снема сите.

13. Ајкули со тестенини од базен

Оваа активност во неделата на ајкулата е евтина и лесна за правење, само брзо патување до продавницата за материјали за базен,некои гугливи очи, и ти си во собата! Можете да ги исечете забите од бела пластика или хартија.

14. Двоглед од ајкула сам

Неделата на ајкулата е совршено време да го направите овој занает со ајкула со вашите мали истражувачи. Можете да бидете креативни со она што го користите за да ги направите вашите ремени (монистра, предиво, панделка), а самите двогледи се направени од ролни тоалетна хартија, топол лепак, боја, маркери и очи на Google.

15. Учење тесто за играње ајкула

Еве начин како да ги едуцирате вашите деца во текот на неделата на ајкули за анатомијата и облиците на ајкулата. Помогнете им на вашите малечки да го обликуваат тестото за играње во форма на ајкула и научете ги на различните форми на перките и забите. Има и рецепт за правење тесто за играње!

16. Закуски од ајкула од бел слез

Оваа вкусна и симпатична закуска од ајкула е совршена за вашата следна забава недела од ајкула. Можете да користите стопено бело чоколадо со сина прехранбена боја или да стопите сини бонбони за да ги премачкате вашите бел слез, а потоа да нацртате на устата со пенкало за јадење и да залепите на неколку бонбони очи.

17. Newspaper Shark

Оваа активност во неделата на ајкулата ќе ги доведе вашите деца во лукаво расположение. Можете да побарате од учениците да донесат стари весници на часот и да им помогнете да ги исечат парчињата за да ја формираат главата на ајкулата, а потоа да ги додадат очите и устата.

18. Шише со сензори од ајкула

Вашите деца ќе сакаат да ја мешаат оваа сензорна супа за да ја стават во нивната пластикашишиња. За да го направите растворот измешајте сино сјајно лепило со вода, фрлете играчка за ајкула и затворете го шишето за преносливо искуство со суспендирана ајкула.

19. Сончачи за ајкули

Сонцетрачите се неверојатен украс за прозорците во вашата куќа или училница. Време е за уметност со ајкули со кои вашите деца ќе сакаат да бидат креативни. Земете малку контактна хартија, сина марамче и цртеж од ајкула за вашите деца да го следат.

20. Цртеж од ајкула со отпечатоци од прсти

Сега оваа паметна идеја ќе ги покрие прстите на вашата мала риба со боја, а нивната хартија покриена со страшни ситни ајкули! Измешајте бела, црна и сива боја за вашите деца да ги залепат прстите, а потоа откако ќе се исушат отпечатоците, тие можат да додадат детали со маркер.

21. Чанта со фанки ајкула

Оваа рачно изработена чанта со ајкула е прекрасен занает што вашите деца луди по ајкули можат да го носат со себе каде и да одат! Исечете парчиња филц за да го направите дизајнот и залепете ги на торбичка со врвка за излет.

22. Игра со ајкула во хокеј со риби

Уште една забавна игра со ајкула доаѓа кај вас! Следете ги упатствата за тоа како да направите преклоплива ајкула од папки со датотеки, даски за сечење и хартија. Потоа залепете ги парчињата заедно и земете играчка риба која ќе ја удри во устата на ајкулите!

Исто така види: 25 активности инспирирани од соба на метла

23. Занает од ајкула од картон и предиво

Овој забавен занает од неделата на ајкула користи моторни вештини за да ги исечекартон и завиткајте го предивото. Вашите деца ќе имаат експлозија што ќе ја прекрие нивната ајкула со сино предиво додека не се појави неред во боја! Еве список на нашите омилени активности со предиво и занаети за деца!

24. Лента за глава од ајкула направете сам

Неделата на ајкулите е возбудливо време за славење на овие неверојатни океански животни. Направете ги овие слатки и шарени ленти за глава од ајкула со вашите деца така што ќе ги исечете формите, ќе ги залепите и ќе ги обоите. Врската ви нуди бесплатно печатење!

25. Приврзок за клучеви Hama Bead Shark

Хама мониста се одлична алатка за подобрување на фините моторни вештини на децата, малите занаети каде што тие градат поголем состав им помагаат да ги разберат просторните односи. Овој туторијал ви ја дава шаблонот за ајкула од Хама што треба да го следат вашите деца, а потоа сè што треба да направите е да го испеглате дизајнот за да го зацврстите во симпатичен привезок од ајкула!

26. Ајкули од картон од јајца

Овие неверојатни занаети од ајкули рециклираат парчиња картонски јајца за да направат симпатична мала играчка од ајкула. Ќе сакате да ги исечете деловите за поделба помеѓу дупките и да залепите две од нив за да го направите телото на ајкулата. Потоа сликај и играј!

27. Ајкули со јамка од хартија

Мислам дека ова е еден од најлесните занаети од деца со ајкули што сум ги сретнал. Совршен занает за деца од предучилишна возраст бидејќи дизајнот користи две парчиња хартија, едното рамно, а другото валани во форма на цевка. Можете да главитејамката во позадина и цртајте на карактеристиките!

28. Сончачи со ајкула со филтер за кафе

Следно во нашата колекција на активности за ајкули се овие слатки дизајни за боја на филтер за кафе. Оставете ги вашите деца да ги насликаат филтрите со акварели, а потоа нека се исуши додека вие им помагате да ги отсечат силуетите на ајкулите. Залепете ги ајкулите на филтрите и закачете ги на прозорецот.

29. Слатко суши од ајкула

Ова слатко уживање инспирирано од ајкула користи крцкави задоволства од ориз, џвакање од ајкула и овошни ролни за да направи бонбони суши што ќе убијат на забавата во неделата на вашето дете!

30. Колачиња со шеќер од ајкула

Овој рецепт одобрен од ајкула е основни кружни колачиња со шеќер за дното, сина глазура за водата и сиво обложено парче перка одозгора! Можете да го исечете дизајнот на перките пред да ги ставите во рерна за да го олесните склопувањето.

Anthony Thompson

Ентони Томпсон е искусен образовен консултант со над 15 години искуство во областа на наставата и учењето. Тој е специјализиран за создавање динамични и иновативни средини за учење кои поддржуваат диференцирана настава и ги ангажираат учениците на значајни начини. Ентони има работено со различен опсег на ученици, од основци до возрасни ученици, и е страстен за еднаквост и вклучување во образованието. Тој има магистерска диплома по образование на Универзитетот во Калифорнија, Беркли, и е сертифициран учител и тренер за настава. Покрај неговата работа како консултант, Ентони е страствен блогер и ги споделува своите сознанија на блогот Teaching Expertise, каде што дискутира за широк спектар на теми поврзани со наставата и образованието.