15 преслатки занаети со овци за млади ученици

 15 преслатки занаети со овци за млади ученици

Anthony Thompson

Овците се преслатки животни и го прават совршениот велигденски или пролетен занает! Соберете ги вашите лепила, памучни топчиња и гугачките очи и подгответе се да направите преслатки стада со вашите деца од предучилишна возраст. Пронајдовме 15 преслатки занаети од овци и јагнешко месо, за кои е потребна мала или никаква подготовка, кои вашите деца ќе ги сакаат!

1. Овци од памучни топчиња

Овците од памучни топчиња прават прекрасни занаети од овци што речиси секој може да ги направи! Сè што ви треба е исечок од главата и очите, а потоа можете да ги натерате вашите ученици да лепат памучни топчиња на хартиена чинија за да го имитираат мекиот изглед на вистинска овца!

Исто така види: 20 прекрасни загатки „Што сум јас“ за деца

2. Овци обвиткани со предиво

Ја пеете мелодијата „Ba Ba Blacksheep“? Соберете ја вашата црна овца со предиво, штипки за алишта и картон! Учениците ќе ги вежбаат своите фини моторни вештини додека ја обвиткуваат врвката околу картонот за да им дадат на своите овци убав слој од волна.

3. Doily Sheep

Doily Sheep се одличен занает за мали деца или предучилишна возраст. Исечете ги нозете и главата, залепете ги на филтерот за маил или кафе и додајте ги очите! Потоа, прикажете ги вашите овци за да ужива целата училница.

4. Спирала за овци од хартиена чинија

Овие спирални овци од хартиени чинии се креативен занает погоден за сите ученици од предучилишна возраст. Сè што ви треба се некои основни материјали за занаетчиство и можете да креирате свои. Студентите ќе вежбаат фини моторни вештини додека ја отсекуваат спиралата за да го создадат овапрекрасен занает со овци.

5. Обележувачи

Имате училница полна со читатели? Направете обележувач за овци за да го означите почетокот на пролетта! Овој занает е идеален за постари студенти бидејќи бара прецизно преклопување и може да се користи за да се задржат нивните страници додека читаат!

Исто така види: 20 предизвикувачки проблеми со зборовите за градинка

6. Украс за овци од бел слез

Овој занает вклучува изработка на чудни украси од овци. Залепете мини бел слез во круг на украсна сијалица. Додадете глава од овца, очи и наклонете се за да го формирате украсот. Тоа е забавен, креативен проект со користење на секојдневни материјали што и децата и возрасните ќе уживаат да ги прават за празниците.

7. Стрижете ги овците

Овој занает ги учи децата од предучилишна возраст како се стрижат овците. Залепете памучни топчиња на парче картон за да формирате овца. Додадете очи и врзете предиво околу средината. Покажете како се стриже волната така што вашите ученици ќе го исечат предивото. Потоа, нека децата го залепат предивото на овците за да стимулираат нов раст.

8. Лепливи овци

Овој симпатичен занает со лепливи овци е совршен за деца од предучилишна возраст. Ќе сакаат да лепат памучни топчиња на контактна хартиена овца. Тоа помага да се развијат броење и фини моторни вештини и им овозможува да истражуваат текстури.

9. Овци маски

Направете преслатки маски од овци со вашите деца! Исечете ги очите на хартиена чинија и додадете памучни топчиња за волна. Лепак на уши од филц за да го завршите занаетот. Овој лесен занает кој е погоден за деца е совршенза имагинативна игра и пролетна забава.

10. Пуканки овци

Направете ја пролетната забава со занает од овци со пуканки! Исечете хартија во телото, главата, лицето, ушите и опашката на овца. Залепете заедно и покријте го телото со пуканки за волна. Овој занает погоден за деца е совршен за велигденски декор и за славење на пролетта.

11. Q-Tip Lamb

Прославете ја пролетта со симпатична изработка на јагнешко месо со q-tip! Исечете ги q-врвовите и залепете ги на овални форми за да направите јагнешко тело и глава. Овој лесен занает прави симпатична пролетна декорација или држач за картички.

12. Печатени овци

Направете пролетни занаети со овци со печати од луфа и боја. Исечете луфа во квадратен печат. Потопете го во бела боја и испечатете облици на овци. Точка на бели очи и насликани нозе, глава и уши.

13. Капкејк лајнер овци

Овој лесен занает ги претвора облогите за кекси и памучните топчиња во слатки овци. Со основните набавки и едноставни чекори, на децата ќе им се допадне да прават меки стадо пролетни занаети со овци!

14. Пакување кукли од овци од кикиритки

Овој занает користи рециклирани материјали за да направи слатки кукли од овци. Брзо и лесно е, одлично за деца и поттикнува имагинативна игра! Куклите седат на рачка и се исклучително разновидни. Тоа е еколошка активност која произведува чудни кукли што вашите деца ќе ги сакаат.

15. Отпечаток овци

Во овој занает ученицитекреирајте овци користејќи рачни отпечатоци и картони. Додека ги составуваат телото, главата, нозете и лицето, тие ќе научат за анатомијата и карактеристиките на овците на привлечен, практичен начин. Оваа интерактивна лекција развива фини моторни вештини и креативност; помагање на учениците да визуелизираат и запомнат информации за овците.

Anthony Thompson

Ентони Томпсон е искусен образовен консултант со над 15 години искуство во областа на наставата и учењето. Тој е специјализиран за создавање динамични и иновативни средини за учење кои поддржуваат диференцирана настава и ги ангажираат учениците на значајни начини. Ентони има работено со различен опсег на ученици, од основци до возрасни ученици, и е страстен за еднаквост и вклучување во образованието. Тој има магистерска диплома по образование на Универзитетот во Калифорнија, Беркли, и е сертифициран учител и тренер за настава. Покрај неговата работа како консултант, Ентони е страствен блогер и ги споделува своите сознанија на блогот Teaching Expertise, каде што дискутира за широк спектар на теми поврзани со наставата и образованието.