32 прекрасни лего активности за основци

 32 прекрасни лего активности за основци

Anthony Thompson

Дали имате нов инженер во вашето семејство или во вашата училница? Легото може да биде одличен начин да се вклучи нивниот ум во градењето работи и да се види како нивните омилени ликови или пејзажи се спојуваат. Активностите подолу имаат различни идеи за тоа како децата од основно возраст можат да го користат Лего за да ја изразат својата креативност и да го развијат својот мозок на практичен начин. Никогаш не се знае, вашето дете или студент може да стане следниот голем архитект!

Академски

1. Lego Books

Прочитајте ги овие волшебни книги на глас на вашите ученици и нека си играат заедно и да ја изградат приказната користејќи Лего. Ова е одличен начин учениците да ги поврзат пишаните зборови со визуелните слики.

2. Зборови за вид

Дизајнирано за малите кои сè уште ги учат своите зборови за видот, ова е совршен практичен начин да им помогнете да стекнат пракса. Напишете поединечни букви на секој блок Лего и нека изградат кули од видливи зборови.

3. Картички со броеви

Исто така, дизајнирана за млади ученици, оваа активност им овозможува на учениците да вежбаат да формираат броеви користејќи Лего блокови. Ова е одлична практична активност за да запомнат како изгледаат броевите и ќе им помогне во подоцнежните одделенија кога ќе стигнат до потешки математички поими.

4. STEM Активности за млади инженери

Оваа статија содржи десет интересни STEM проекти, вклучително и одлични научни експерименти, кои можете да ги правите со вашите студенти за да се вклучатнивниот мозок, како и нивната креативна страна. Активностите вклучуваат изградба на хеликоптер и ветерница што сигурно ќе го воодушеви вашиот инженер во подем.

5. Животинско живеалиште

Учениците ќе создадат свој свет за нивните омилени животни додека учат за нивното природно живеалиште во оваа кул активност. Поврзете ја оваа активност со дискусија за елементите на животинските живеалишта, така што учениците ќе разберат зошто на нивното омилено животно му требаат одредени работи за да преживее и да напредува.

6. Игри со дропки

Еден од најдобрите начини да ги научите децата за дропките е да ги натерате да користат ленти со дропки за да ги претстават. Оваа активност ги поттикнува учениците да користат лего блокови за да ги покажат своите вештини за броител и именители со вежбање правење дропки со Лего блокови.

7. Ден на громот

Дали громот ќе ја види својата сенка? Дали сакате повеќе долга зима или рана пролет? Дознајте во овој Лего експеримент каде учениците ќе изградат гром пред да го поместат под различни агли и положби за да го натераат печурчето да ја види својата сенка.

8. Лего математика

Барате начини да ја истражувате математиката користејќи Лего? Оваа активност обезбедува по нешто за секого! Оваа група математички предизвици е вашата шанса да истражите над 30 математички активности за деца од предучилишна возраст до шесто одделение.

9. Lego Bar Graphs

Продолжете ја математичката забава така што учениците ќе користатLegos да направат графикони со столбови во оваа практична математичка активност. Оваа активност е забавна Лего идеја за учениците да видат како точно можат да ги претстават сите видови податоци на визуелен начин.

10. Категоризирање лего

Учениците учат како да категоризираат форми и други предмети. Нека почнат со лего кои можат да ги сортираат по боја, големина и форма. Потоа, учениците ќе треба да се оправдаат зошто ги категоризирале нивните лего на начинот на кој тие го направиле тоа - помагајќи да се развие богата дискусија на часот.

11. Лего знамиња

Патувајте низ светот од удобноста на вашиот дом или училница со оваа остроумна активност со знамето на Лего. Учениците ќе креираат знамиња на земји од целиот свет користејќи Лего блокови. Однесете го ова на следното ниво со тоа што ќе имате светска изложба каде што учениците учат факти за нивната нација за да одат заедно со нивните прекрасни креации.

12. Суперхерој математика

Тоа е птица. Тоа е авион. Тоа е математика за суперхерои со Лего! Направете учење математика забавно со вклучување на децата во нивните омилени цртани филмови. Учениците можат да користат Лего за да изградат свои суперхерои додека учат за областа и периметарот.

13. Вовед во архитектура

Студентите ќе го создадат следниот голем облакодер во оваа активност што ќе ги запознае со архитектурата на Лего. Главната цел на Legos е студентите да можат да градат различни згради додека нивното срце не е задоволно! Оваа статијасодржи идеи за тоа како да се реплицираат познати згради и има линкови до книги ако сакате да додадете малку нешто дополнително.

14. Сончев систем

Да ги изградат учениците од лего сопствениот Сончев систем и да научат за сите планети на небото.

Исто така види: 55 Проекти по природни науки 8 одделение

15. Собирање и одземање на лего

Нека учениците ги вежбаат фактите за собирање и одземање додека се навиваат по оваа колоритна Лего патека. Учениците навистина ќе уживаат да прават математика додека се тркаат да ги победат своите врсници.

Занаети

16. Држач за пенкало

Ви треба место за складирање на сите пенкала и моливи на вашиот ученик? Нека направат свој држач за пенкало од Лего. Оваа активност дури ви покажува како да ставите слика во држачот за да им го разубавите денот!

17. Inside Out

Дали вашите студенти се големи обожаватели на филмот на Дизни Inside Out? Користете ја оваа статија за да им покажете како да ги изградат емотивните ликови од Лего. Можете дури и да ги поттикнете вашите ученици да ги користат за да ги изразат своите чувства или да ја реконструираат приказната.

18. Лего загатки

Оваа статија покажува нов начин на загатка! Испечатете ја омилената фотографија на вашето дете на серија Лего коцки и тие ќе се забавуваат со тоа што повторно ќе ја склопат.

19. Паракет

Дали вашето дете сака птица за домашно милениче, но не сте сигурни дека сè уште е сосема подготвено? Користете го ова лего суштество како отскочна штица каде што може да имадоверлив придружник без сета неред и одговорност.

20. Диносаурус

Патувајте назад во времето со оваа објава за градење диносауруси од Лего. Децата можат да изберат од пет различни диносауруси за да изградат или да ги направат сите за да имаат цело семејство на дино.

21. Еднорог

Време е за неколку магични суштества! Оваа статија ги води децата низ процес чекор-по-чекор за тоа како да направат свој Лего еднорог на десет различни начини! Тие можат да ги задржат сите или да ги подарат на своите пријатели.

22. Божиќен лавиринт

Тоа е најубавото време од годината! Возбудете ги учениците за Божиќ правејќи го овој лавиринт на Лего со празнична тематика. Тие можат да го изградат како што сакаат и да видат дали можат навреме да го одведат Дедо Мраз и неговите пријатели до санки.

23. Lego City

Вашето дете сега е градоначалник на сосема нов град што тие можат да го создадат од нула. Користете Лего за да го создадете нивниот град од соништата и сè што сакаат во него - правејќи го место каде што секој ќе сака да се пресели.

Предизвици

24. 30-дневен Lego Challenge

Одличен за паузи на мозокот среде денот или за летен одмор, овој напис има 30 различни идеи за градење на Лего што студентите можат да ги испробаат. По еден месец градење на Лего, тие сигурно размислуваат за иднината во архитектурата!

25. Lego Challenge Cards

Дали 30 дена не се доволни? Испечатете ги овиекартички за предизвик за изградба на Лего- секоја со различна креација што треба да ја направат учениците и нека полудат од Лего треска.

26. Lego Challenge Spinner

Задржете ја неизвесноста со овој лего предизвикувачки спиннер за печатење, кој има куп возбудливи активности како што се градење робот или виножито. Учениците можат наизменично да го вртат бројчаникот за да им дозволат на судбините да одлучат која ќе биде нивната следна креација.

27. Lego Melton Crayon Art

Уметноста со топени боички е сета бес во светот на детските занаети, а овој автор го зголеми вниманието со додавање на Legos на него! Залепете неколку шарени логоа на врвот на платното пред да ги стопите боите со иста боја подолу за да создадете прекрасно ремек-дело.

Игри

28. Lego Pictionary

Разбијте ги уметничките вештини со оваа адаптација на Pictionary. Наместо да цртаат, учениците ќе користат Лего за да го рекреираат дадениот збор и ќе се обидат да ги натераат своите соиграчи да погодат што е тоа пред да истече времето.

Исто така види: 32 Божиќни СТЕМ Активности за средно училиште

29. Фрлање прстен

Играјте ја оваа популарна карневалска игра во училницата со купување прстени и правење колони од Лего. Децата ќе уживаат да го постават ова и да сфатат како да направат остварливи колони и потоа всушност да ја играат играта.

30. Lego Games

Барате уште повеќе игри Lego? Овој блог пост има игри каде децата можат возбудливо да ја ангажираат својата зградавештини.

Инженерство

31. Зиплајн

Иако децата можеби нема да се постават со патент низ прекрасна шума, тие сепак ќе уживаат во креирањето на оваа зип линија на Лего. Тие можат да испраќаат мали предмети од едниот до другиот крај, експериментирајќи со тоа колку можат да се движат.

32. Едноставни машини

Наведете ги децата повеќе да вежбаат со едноставни машини со тоа што ќе ги направите моделите на Лего во оваа статија. Вклучува машини како што се Лего автомобили со балони за да ги возбудат децата за забавните активности STEM.

Anthony Thompson

Ентони Томпсон е искусен образовен консултант со над 15 години искуство во областа на наставата и учењето. Тој е специјализиран за создавање динамични и иновативни средини за учење кои поддржуваат диференцирана настава и ги ангажираат учениците на значајни начини. Ентони има работено со различен опсег на ученици, од основци до возрасни ученици, и е страстен за еднаквост и вклучување во образованието. Тој има магистерска диплома по образование на Универзитетот во Калифорнија, Беркли, и е сертифициран учител и тренер за настава. Покрај неговата работа како консултант, Ентони е страствен блогер и ги споделува своите сознанија на блогот Teaching Expertise, каде што дискутира за широк спектар на теми поврзани со наставата и образованието.