35 креативни идеи за велигденско сликарство за деца

 35 креативни идеи за велигденско сликарство за деца

Anthony Thompson

Содржина

Празниците се денови кога на моето семејство одвојува време да се собере и да ужива во едно со друго друштво. Секогаш се обидувам да дојдам до подароци што не се слатки за носење или активности што ќе ги одржат децата среќни додека го посетуваме семејството и ги наоѓаме овие идеи за сликање. Некои можеби не се соодветни за денот на, но сите се забавни. Заокружете ја бојата и четките и подгответе се за забава.

1. Peeps and Bunnies

Кога размислувам за Велигден, една од првите работи што ми паѓаат на ум е Peeps and Chicks од бел слез. Оваа идеја за сликање карпи ќе ве натера да размислувате за нив на поинаков начин. За оваа ќе ви требаат акрилни бои, како и убави карпи.

2. Сликање на Велигденско зајаче

Дали некогаш сте посакале да создадете симпатична слика како оваа, но знаете дека не сте уметник? Оваа проектна идеја доаѓа со 3 шаблони за да можете да користите онолку или помала поддршка колку што е потребно. Мене лично би ми требала сета помош што можам да ја добијам.

3. Сликање на мали деца

Го сакам овој уметнички проект за зајаче. Направив нешто слично со моите деца за подароци за Денот на мајката минатата година и тие беа голем хит! Не знаете дека ви требаат никакви вештини за сликање за да создадете нешто симпатично со овој занает.

4. Сликање со крем за бричење

Сум видел како други ја користат оваа техника за бојадисување јајца, но ова ја носи на друго ниво. Децата можат да создадат шарен уметнички проект каде што можат да го контролираатбои повеќе отколку на вистинско јајце. Го сакам вртењето на прекрасните пролетни бои.

5. Сликање силуета на зајаче

Секогаш барам уникатни уметнички проекти, па нормално, овој ми го привлече вниманието. Контрастот на колоритната позадина, со силуетата на зајаче, е толку впечатлив. Можеби ќе го пробам ова сам! За оние кои имаат повеќе уметнички способности, позадината може да биде која било боја или цвет што ќе го изберете.

6. Лесно сликање на Велигденско зајаче

Ви треба забавен проект за сликање за да ги задржите вашите деца зафатени? Ова е забавно и лесно за нив да го направат сами. Потребна е малку подготвителна работа од ваша страна, но целосно вреди кога ќе ја видите конечната креација.

7. Сликање со отпечаток од рака и стапало

Сликањето со отпечаток не е нешто што го правев како дете, но стана толку популарно и овој проект е симпатичен. Тоа е забавен пролетен занает што може да се остави и после Велигден и користи повеќе техники за создавање.

8. Велигденско сликање карпи со јајца

Апсолутно го обожавам овој уметнички проект со јајца. Светлите бои се впечатливи, а надуената боја го прави поп. Создадената текстура е исто така неверојатна. Сега ќе почнам да собирам камења!

9. Сликање со јајца со принт од компир

Дефинитивно сум завршил со премногу компири претходно и се прашував што можам да направам со нив. Со оваа креативна техника на боење јајца, можете да користите некоинагоре. Ми се допаѓа што можете да го направите вашиот дизајн на компирот и потоа да го печатите на хартија. Со ова можете да направите и забавни велигденски честитки.

10. Јајца полни со боја

Повторно употребете ги лушпите од јајцата и забавувајте се! Бидете подготвени за хаос со овој проект, но се обложувам дека децата и возрасните ќе имаат експлозија во создавањето на ова. Се предлага ова да се прави надвор, а јас би користел церада за да го олеснам чистењето. На ум ми доаѓа и ослободување од стрес.

Исто така види: 20 Премин во средношколски активности

11. Сликање во ролна со рециклирано тоалетно ткиво

Кога ќе завршиме со ролна тоалетна марамица, секогаш се прашувам што да правам со празната цевка. Ова е одличен начин повторно да ги искористите за да создадете симпатична слика. И цевките за хартиени крпи би работеле.

12. Пилиња од картон од јајца

Сликањето пролетни пилиња е многу забавно и едноставно морав да ги вклучам овие слатки мали момци. Можностите се бескрајни кога повторно користиме предмети за домаќинството. Картони со јајца заземаат толку многу простор во корпата за отпадоци, и иако овој проект е само за пролет, сигурен сум дека има и многу други начини за нивно користење.

Исто така види: 20 Т.Х.И.Н.К. Пред да зборувате за активностите во училницата

13. Сликање со виљушка за Велигденско пиле

Толку креативно, користејќи вилушка за да направите пердуви за ова слатко мало пиленце. Вашите деца ќе имаат топка за правење на ова преслатко пролетно пиле.

14. Цвеќиња со рачни отпечатоци

Мислам дека ова е совршена семејна сликарска активност, каде што секој член би имал отпечаток од една рака наместо сите да бидат од една личност.Не само што е одлично за Велигден, туку може да биде и за Денот на мајките.

15. Сол бојадисани велигденски јајца

СТЕКЛО и сликарска активност се во едно. Никогаш порано не сум слушнал за ова и мислам дека тоа е нешто што децата би го сакале. Планирам да го пробам со моите деца претстојниот Велигден. Сол, кој би помислил?!

16. Сликање со крст со отпечаток од прст

Крстот е важен симбол за Велигден и ми се допаѓа како дамките од боја го оживуваат овој крст. Ова е лесен проект за правење со деца од која било возраст и ќе стане скапоцено семејно сликарство.

17. Squeegee Painting

За оние на кои им требаат повеќе визуелни инструкции, овој проект за сликање вклучува видео чекор-по-чекор. Машината не е првиот предмет со кој би помислил да сликам, но само покажува дека користите речиси сè за сликање.

18. Пом-пом Сликање со велигденски јајца

Пред неколку години, мојот син направи слика со пом-пом и многу уживаше. Тоа е исто така корисно за финиот моторен развој. Тоа покажува и многу за нивната личност. Јас сум тип на кој ќе му треба шема, но моите деца само ќе фрлаат точки насекаде.

19. Шарено ткаење велигденски јајца

И постарите деца уживаат во занаетите. За ова се користат две различни техники на сликање и потребно е одредено време на чекање за да се исуши бојата за да можат да ги исткаат лентите восредината, но изгледаат толку убаво.

20. Сликање јајца со хартиена крпа

Занает со хартиена крпа за деца кои користат акварели. Вашето дете може да намачка боја на хартиената крпа и да открие како се шири. Бојата за храна може да се испушти за да се додадат и похрабри бои.

21. Насликани велигденски јајца Q-Tip

Картон или хартиени чинии најдобро ќе функционираат за овој проект за сликање. Малите деца можат да ги вежбаат своите фини моторни вештини додека го создаваат овој занает со јајца. Сликањето со Q-tip дава многу различни јајца бидејќи тие може да се користат за правење точки или потези со четка.

22. Сликање капка по капка со јајца

Подгответе се за хаос со овој забавен велигденски занает. Децата ќе сакаат да гледаат како бојата капе велигденски јајца. Отсекогаш сум сакал да правам нешто друго со празни пластични јајца и ова е совршено нешто за нив.

23. Сликање со отпечаток на зајаче

Како што сум сигурен дека можете да забележите, сакам сликање со негативен простор. Отпечатоците од палците околу ова зајаче се совршен подарок за бабите и дедовците, тетките, чичковците и братучедите. Мислам дека би користел повеќе од една боја, но никогаш не знаеш што ќе изберат децата.

24. Сликарство со печат на Велигденско зајаче

Секачите за колачиња може да се користат за повеќе од само тесто. Нацртајте го шаблонот на која било хартија во боја по ваш избор и потоа печат со кој било секач за колачиња што го сакате. Јас лично го презирам сјајот, но можете да го додадете ако сакатекако.

25. Сликање со гребење велигденски јајца

Ова може да стане неуредно, но децата ќе сакаат да ги прават овие јајца. Во зависност од изборот на бои, некои јајца може да бидат смели и светли, додека други ќе бидат пастелни и смирувачки. Контрастот на потезите на бојата со острите линии на гребење е исто така забавен.

26. Сликање со изненадување со акварел

Конечно употреба за бели боички! Прво децата можат да обојат дизајн на хартија со помош на боичка, а потоа сликаат и го гледаат нивниот дизајн. Има многу малку подготовка и малку неред за оваа.

27. Велигденски јајца со печат со сунѓер

Еве уште една симпатична и лесна идеја за сликање. Исечете неколку сунѓери во форма на јајце, додадете малку боја и испечатете ги. Децата можат да направат нивните јајца да изгледаат како што сакаат и да ги печат на платно, хартија или картон.

28. Омбре велигденски јајца

Омбре е актуелен и лесно може да се произведе на овој шаблон за јајца. Лесно поставување и минимални резерви, го прават овој совршен проект за споделување со семејството.

29. Сликање со силуета на зајаче

Зајачињата и виножитата со акварел се толку симпатична идеја за сликање. Го сакам контрастот на пастелните бои наспроти силуетата на зајачето.

30. Велигденски јајца инспирирани од мајсторите

Никогаш не би помислил да ги погледнам иконските уметнички дела и да ги репродуцирам на велигденските јајца. Додека јас лично никогаш не би имал ниво на вештинапополнете го ова, сигурен сум дека има многу што можат.

31. Cross Rock Painting

Оваа карпеста слика е за оние кои бараат нешто порелигиозно. Пенкалата за боја се начин да се оди со ова, за да се добијат оние светли и смели бои, како и да се добијат чисти линии.

32. Монопринт Сликање со велигденски јајца

Со овој забавен пролетен занает, создавате плоча за печатење што ќе произведе само еден отпечаток. Прилично е едноставно да се постави и дава уникатно јајце кое би било тешко совршено да се репродуцира бидејќи ќе треба повторно да го бојадисате.

33. Картички за велигденски јајца

Велигденските картички со јајца се одличен начин да ги натерате вашите деца да изработат, а потоа да ги искористите како подарок. Овде ќе најдете 6 различни начини да ги насликате тие картички, а вклучен е и шаблон за јајца. Онаа прскање ми е омилена. А вие?

34. Skittles Painting

Земете ја вашата четка за сликање и подгответе се да направите боја од Skittles, ако можете да ги најдете сега. Ова е занает што би го однел на забавата. Со моето семејство, речиси сите се забавуваа.

35. Плантер сликарство

Ми се допаѓа оваа идеја за сликање на пролетни пилиња, плус тоа е совршен подарок! Јас би користел сукуленти, бидејќи тие бараат многу малку одржување. Тука е вклучено малку време за подготовка и чекање, но штом ќе ја видите радоста на лицата на луѓето кога ќе ги добијат, ќе вредитоа.

Anthony Thompson

Ентони Томпсон е искусен образовен консултант со над 15 години искуство во областа на наставата и учењето. Тој е специјализиран за создавање динамични и иновативни средини за учење кои поддржуваат диференцирана настава и ги ангажираат учениците на значајни начини. Ентони има работено со различен опсег на ученици, од основци до возрасни ученици, и е страстен за еднаквост и вклучување во образованието. Тој има магистерска диплома по образование на Универзитетот во Калифорнија, Беркли, и е сертифициран учител и тренер за настава. Покрај неговата работа како консултант, Ентони е страствен блогер и ги споделува своите сознанија на блогот Teaching Expertise, каде што дискутира за широк спектар на теми поврзани со наставата и образованието.