21 Едукативни занаети и активности за сафари за деца

 21 Едукативни занаети и активности за сафари за деца

Anthony Thompson

Време е да ги научите вашите ученици за прекрасниот свет на африканските животни и најдобриот начин да го направите ова е да ги однесете вашите ученици на сафари авантура! Овие 21 едукативни занаети и активности за сафари за деца ќе ви помогнат да ги внесете чудата на дивината во вашата училница.

Од создавање на сопствени занаети со животни за сафари до активности на диви животни исполнети со акција, овие проекти ќе ја поттикнат имагинацијата на вашиот ученик и внесете го на отворено внатре. Ајде да започнеме!

1. Создадете ваши кукли со раце од животни

Изработката на кукли за раце со животни е одличен начин да ги натерате вашите ученици да се воодушеват за нивното омилено животно и да уживаат во процесот. Тие можат да откријат различни видови и нивното однесување додека конструираат свои кукли користејќи хартиени кеси и отпечатоци од шаблони.

2. Направете сафари сензорна корпа

Со истражување на корпата со песок, фигурини и други предмети, децата можат да научат за природниот свет на забавен и привлечен начин. Тие ќе доживеат забава со животинска тематика додека откриваат различни видови и дознаваат повеќе за нивното однесување.

3. Математички загатки за животни од џунглата

Математичките загатки за животни од џунгла се возбудлив начин за вашите ученици да учат математика! Со шарени илустрации и интересни загатки, децата можат да ја истражуваат џунглата додека учат математички концепти на пријатен и интерактивен начин.

4.Страници за боење на дивиот свет

Страниците за боење на дивиот свет се едукативни за децата бидејќи ги запознаваат со различни видови животни, вклучително и оние кои се наоѓаат на африканско сафари. Ова помага да се поттикне интересот за природата и да се промовира љубовта кон дивиот свет на млада возраст.

5. Играјте игри со меморија за животни

Игрите за меморија со животни се едукативни за децата бидејќи ја подобруваат нивната меморија и вештини за концентрација, а истовремено обезбедуваат пријатно искуство. Овие игри се забавен начин децата да учат за различните животни и нивните карактеристики; правејќи ги ефективна едукативна активност.

6. Направете сцена за сафари

Изработката на сцена со сафари е одлична занаетчиска активност за децата бидејќи им овозможува да ја користат својата имагинација и креативност додека учат за африканските животни и нивните живеалишта. Ова забавно и едукативно искуство помага да се оживее нивното знаење и да се поттикне љубовта кон дивиот свет.

7. Завршете го ловот на чистач на сафари

Ловот на чистачи на сафари е едукативно искуство кое комбинира истражување, откривање и учење за сафари животните во џунглата. Децата можат да ги идентификуваат животните врз основа на нивните описи и траги; помагајќи им да ги развијат своите вештини за набљудување и да научат за звуците на животните.

8. Дизајнирајте живеалиште за животни

Овој занает е забавен начин децата да научат за различните живеалишта наразлични африкански сафари животни и нивните адаптации. Користејќи материјали како хартија, ножици и стапче за лепак, децата можат да создадат уникатни и имагинативни домови за нивните омилени животни.

Исто така види: 25 Валентин активности за предучилишна возраст

9. Сафари животни чинии

Оваа креативна занаетчиска активност ги учи децата за различни африкански сафари животни и нивните физички карактеристики. Со трансформирање на хартиените чинии во нивните омилени сафари животни, децата се впуштаат во практично учење и ги оживуваат нивните омилени сафари активности.

10. Играјте Safari I Spy

Ова е едукативна активност која помага да се развијат вештините за набљудување и знаењето на малите за животните во зоолошката градина. Овие активности за печатење и одење обезбедуваат забавен и интерактивен начин за децата да учат додека бараат и идентификуваат различни животни на сликата.

11. Оригами од животинско сафари

Оригами од животинско сафари е забавна и едукативна занаетчиска активност за деца што помага да се развијат нивните моторни вештини, координација на рака-око и креативност. Со превиткување хартија во различни африкански сафари животни, децата учат за физичките карактеристики на животното и ги оживуваат.

12. Safari Animal Sand Art

Оваа активност промовира креативност и имагинација. Децата можат да научат за различни неверојатни животни во џунглата и да се изразат себеси со создавање шарени уметнички слики од песок. Ова еодличен начин да се оживее нивното знаење за џунглата и нејзините животни.

13. Направете сафари лаптоп

Оваа практична активност им овозможува на децата да научат за различни сафари животни и нивните живеалишта. Со создавање на книга за скут исполнета со информативни картички, децата се впуштаат во мулти-сензорно искуство и го задржуваат своето знаење за животните и нивните средини.

14. Играјте Safari Charades

Safari charades со животни се забавна активност за децата која помага да се развијат нивните моторни вештини, креативност и комуникациски вештини. Глумејќи различни африкански сафари животни, како што е лизгава змија, децата се впуштаат во имагинативна игра и ја подобруваат нивната способност да се изразуваат.

15. Ставете заедно сафари колаж

Оваа активност комбинира изработка и учење за животните во африканската џунгла. Со создавање колаж со отпечаток од рака, децата се впуштаат во практично учење и ја изразуваат својата креативност - што го прави одличен избор за едукативни занаети за деца.

16. Safari Animal Clay Creations

Помогнете им на вашите ученици да научат за различните видови на животни што би ги пронашле на африканско сафари. Следејќи го туторијалот и сликајќи ги сопствените верзии на животните, децата ќе можат да ја изразат својата креативност и да го подобрат нивното разбирање за животните и нивните живеалишта.

Исто така види: 28 Вешти активности со памучни топки за деца

17. Нацртајте сафариСцена

Научете ги вашите ученици за концептот на камуфлажа на животни во африканските савани и џунгли. Следејќи го ова лесно упатство за цртање, децата можат да ја изразат својата креативност и да го подобрат нивното разбирање за тоа како животните се вклопуваат во нивната околина за заштита.

18. Сафари животински колачиња

Дознајте за африканските сафари животни додека печете некои вкусни задоволства. Следејќи го рецептот и креирајќи свои колачиња за крекери за животни, децата можат да ја изразат својата креативност и да го подобрат своето разбирање за животните на вкусен и привлечен начин.

19. Направете Safari Shadow Box

Забавувајте се со сенките додека ги поучувате вашите ученици за чудото на африканските диви животни. Покажете им на учениците како да направат глава на жирафа и други животни со своите раце и дајте им интересни факти додека играат.

20. Сафари кукла од хартиена кеса за животни

Децата можат сами да направат кукли за животни користејќи хартиени вреќи и додавајќи детали како што се гугани очи, носови и усти за да ја оживеат куклата. Оваа активност помага при координација и имагинација на очите и раката и им овозможува на децата да научат за различните животни и нивните уникатни карактеристики.

21. Пребарување зборови за животни во Safari

Ако барате забавна и едукативна активност во тивко време за вашите ученици, ова пребарување на зборови за животно на сафари може да биде добра опција за вашитеучилница. Научете ги вашите ученици за различните африкански сафари животни додека тие работат пасивно.

Anthony Thompson

Ентони Томпсон е искусен образовен консултант со над 15 години искуство во областа на наставата и учењето. Тој е специјализиран за создавање динамични и иновативни средини за учење кои поддржуваат диференцирана настава и ги ангажираат учениците на значајни начини. Ентони има работено со различен опсег на ученици, од основци до возрасни ученици, и е страстен за еднаквост и вклучување во образованието. Тој има магистерска диплома по образование на Универзитетот во Калифорнија, Беркли, и е сертифициран учител и тренер за настава. Покрај неговата работа како консултант, Ентони е страствен блогер и ги споделува своите сознанија на блогот Teaching Expertise, каде што дискутира за широк спектар на теми поврзани со наставата и образованието.