30 Креативни игри и активности од картон за деца

 30 Креативни игри и активности од картон за деца

Anthony Thompson

Играњето со парче картон можеби е нешто што децата мислат дека нивните родители го правеле „во времето“ кога биле мали. Но, прочитајте за многу идеи за користење на картон за играње игри и забава! За во затворен простор или игра на отворено, секоја активност во оваа листа од 30 картонски активности е забавна за деца од која било возраст.

1. Хокеј на маса

Оваа прва игра е добра картонска игра за играње со партнерот. Изберете ја вашата боја и играјте домашен хокеј на маса. Користењето картонски лист и врамувањето ја прави оваа табла едноставна за изработка. Поставете временско ограничување од 5 минути и обидете се да освоите повеќе поени од друг играч!

2. Go Fish!

Совршена за дождлив ден или одмор во затворен простор, оваа игра Go Fish не бара никакви карти. Користете неколку картонски цевки како риболовни стапчиња и додајте поени на рибата за да додадете различен елемент на забава во играта!

3. Игра со чудовиште со колачиња

Вежбајте ги вештините за математика или броење на децата со хранење на чудовиштето од колачиња! Користете отпечаток од саканото момче и додајте го на цврстата картонска подлога. Погрижете се да му исечете дупка на устата, бидејќи е гладен! Свиткајте матрица и нахранете го со толку колачиња. Или, за постарите деца, свиткајте ја матрицата двапати и множете се за да го добиете бројот на колачиња.

4. Набљудување птици со сам двогледи

Првиот предмет на отворено на нашата листа е картонскиот двоглед.Имајте неколку искуства со гледање птици и пешачете во убав ден додека го користите вашиот домашен двоглед и набљудувате. Соберете работи што ќе ги најдете за време на пешачењето и изложете ги вашите интересни предмети.

5. Cardboard Easel

Дозволете му на вашето дете да слика прекрасни пејзажи - или едноставно да обои дамки на хартија! Изработката на овој едноставен дизајн на триаголник ќе биде половина од забавата, а тоа е одличен начин да ги зголемите сите транспортни кутии наоколу.

6. Едрилица за животни

Картонски чамец што служи како складиште за детски плишани играчки! Одлучете која големина ќе им биде потребна, а децата ќе можат да си играат со нивните плишани миленичиња испловени на преправаниот океан и да ги прикажат уредно во својата соба кога ќе завршат.

7. Разбој за ткаење од картон

Постарите деца ќе уживаат во колку размислување треба да вложат во инженерството на овој картон во употреблив разбој. Откако успешно ќе го врамат разбојот, можат да се зафатат да создаваат шарени дизајни со предиво!

8. Конструирај град со азбука

Уште една одлична активност на STEM картон е изградбата на град со азбука. На младите читатели ќе им се допадне практичното учење со картонски листови исечени на 3Д букви. Зајакнете ја фонемската свест или изградете зборови од кутии.

9. Дојдете, земете ја вашата лимонада!

Друг DIY проект на отворено за деца е штандот за лимонада. Користете неколку картонски цевки и 1-2 големикутии за дизајнирање на штанд кој може да биде вежба во економијата! Вежбајте математика додека мерите за да ја изградите и кога ја мешате лимонадата. Соберете колку чаши ќе ви требаат. Одлучете што да наплаќате на секој клиент. Многу животни вештини може да се моделираат со помош на штандот за лимонада како алатка за учење!

10. Игротека од картонски рамки

Големата картонска игротека ќе донесе часови уживање во затворен/надворешен простор за децата. Создавањето сопствен простор за читање и релаксација некое време ќе им овозможи подоцна да соберат енергија за повеќе време за играње. Ќе им се допадне идејата дека имаат место само за себе, и тоа е преносливо за да можат да го постават каде што сакаат!

11. Crazy Maze

Оваа картонска игра е предизвик за мозокот! Планирањето и инженерството на лавиринт од картон, а потоа обидот за негово решавање ќе даде убаво чувство на достигнување и ќе ги задржи децата зафатени со часови. Поставете временско ограничување од 5 минути и видете кој успева да помине така што ќе избегнете мермер околу дупките.

12. Што има внатре во кутијата? Игра

Класична картонска игра, What's Inside the Box е забава за секој што доаѓа да игра. Предметите за домаќинството може да се стават внатре, а играчите едноставно се обидуваат да погодат што има внатре без да гледаат. Оваа картонска активност ја инкорпорира науката со користење на сетилото за допир и логиката.

13. Creeper Beanbag Toss

Децата ќе полудат по овој картонИгра со карактери на Minecraft! Фрлете ја вреќата со грав во отворите за да освоите поени. Откако секој играч ќе има 5 обиди, соберете ги бодовите за да го најдете победникот!

Исто така види: 26 Брилијантни идеи за групна активност за воспоставување граници

14. Домашна игра со фризби

За летна забава, ништо не е подобро од фризби! Украсете го големиот фризби во стил на прстен од картон и можете да играте игра на улов со пријател. За да ги направите работите поинтересни, можете да додадете неколку картонски цевки во дворот и да се обидете да ги фрлите прстените околу нив!

Исто така види: 38 интерактивни огласни табли кои ќе ги мотивираат вашите студенти

15. Игра со куглање со картонска цевка

Во дождливите денови, децата секогаш посакуваат да бидат поактивни кога ќе им биде досадно. Направете симпатична игра за куглање „Направи сами“ од селотејп и цевки од ролни тоалетна хартија! Добар за тркалање преку подот или за игра на маса,  Овој креативен картонски сет за куглање ќе ги забавува сите во дождлив ден.

16. Картонски загатки игри

Децата можат да направат свои игри со сложувалки од картон и слики или налепници. Направете ги парчињата со многу различни форми за да се вклопат или едноставно исечете ги на квадрати со еднаква големина за да ги измешате и повторно ставете ги заедно.

17. Чкртање со тревник

Користете големи парчиња картон исечени на квадрати и нацртајте задебелени букви на нив за да создадете домашна игра со големи отпечатоци за децата да играат надвор. Во продавниците, комплетите писма за игри на отворено се 5 долари или повеќе. Користете кутии за испорака што севеќе седите во подрумот и создадете своја сопствена игра!

18. Слајд од картон во затворен простор

Направете внатрешно игралиште кое децата ќе бидат воодушевени да го посетат! Користете парче картон -- или 3 -- за да направите лизгање по скалите! Наизменично за никој да не се повреди, децата можат да се лизгаат надолу на дождлив ден. Времето што ќе го поминат заедно лизгајќи се по скалите ќе биде незаборавно искуство.

19. Box Road for Toy Cars

Создадете модел на вашето соседство користејќи ја оваа класична картонска активност. Повторно, она што ги прави сите овие игри и активности одлични е тоа што децата од која било возраст можат да заработат и да бидат предизвикани од градбата. Користете други блокови и мали играчки што ги имаат за да создадат пејзажи, места до кои треба да возат и пречки на патот.

20. Направете игра на маса

Изберете едноставен концепт како собирање парчиња додека не исчезнат сите и нацртајте табла за игра на парче картон. Користете ги сите мали фигури што ги поставувате наоколу и направете свои правила! Играњето друштвени игри како семејство е забава во која долго време се ужива. Однесете ја ноќта со семејните игри на ново ниво кога сте играч во вашата игра!

21. Wall Marble Run

Искористете ја вашата колекција на искористени ролни хартиени крпи и ролни тоалетно ткиво за да создадете тобоган на ѕидот. Користете мали живи топчиња или џамлии и оставете ги да се тркалаат по патеката на цевката до подот. Погледнете до каде се тркалаоткако ќе се спушти и измерете го растојанието за дополнително учење на STEM.

22. Кула за редење

Направете игра за редење од картонски цевки. Исечете ги бравите на процепите во различни области на работ на цевки со различна големина и проверете дали можете да го изградите висок колку вашата глава!

23. Sight Words Cardboard Carnival Game

Создадете картонска рамка и залепете скратени празни ролни на неа за да создадете полицата. Снимајте помпони со катапулт (одлична STEM активност за проучување на лостовите) и каде и да падне помпонот е зборот што треба да го прочитате.

24. Putt-Putt Golf

Уште една игра со дождлив ден што може да ги натера децата да се активираат и да трошат малку енергија. Направете своја сопствена игра на минијатурен голф! Искористете цела соба и поставете некои предизвикувачки пречки на патот. Обидете се да добиете понизок резултат од другите играчи.

25. Коцки за вежбање внатре/надворешно

Откако ќе се испорачаат работите што ги нарачавте онлајн, затворете ја кутијата назад со шарена лента и напишете различна задача за движење на секоја страна. Свртете ја матрицата и движете се!

26. Character Cosplay

Уште една имагинативна игра каде што нема правила. Создадете свој лик и одглумете приказна за публиката. Пребарајте некои од вашите омилени ликови од ТВ серии или видео игри на интернет и побарајте упатства од картон.

27. Куклен театар

Оваа класична картонска игра ќе ја воодушеви публиката,исто така! Рекреирајте приказна што штотуку ја прочитавте заедно со тоа што сами ќе ја прилагодите во сценарио. Побарајте инспирација овде или само наизменично кажувајте шеги.

28. Калеидоскоп занает

Идејата да се има простор за изработка станува се попопуларна. Просторот за изработка е простор за љубопитност за децата да градат, истражуваат и измислуваат со различни алатки и материјали .

Извадете ги материјалите за изработка и направете шарен калеидоскоп со деца надвор од картонски цевки.

29. Catch the Ball Game

Класична рачна игра, Catch the Ball е лесна игра која ќе научи на упорност. За да бидете успешни со Фати ја топката, мора да пробате и грешите со различни брзини и кревања за да ја водите топката во дупката. Класична рачна игра, Фати ја топката е лесна игра која ќе научи на упорност. За да бидете успешни со Фати ја топката, мора да пробате и грешите со различни брзини и кревања за да ја водите топката во дупката.

30. Домашна фиџет спинер

Фиџетите се мода во последните неколку години, а ова е оригиналниот фиџет -- фиџет спинер. Дали знаевте дека е можно да се направи свој? Зборувајте за искуство за учење STEM! Следете го видеото за инспирација и одвратете се!

Anthony Thompson

Ентони Томпсон е искусен образовен консултант со над 15 години искуство во областа на наставата и учењето. Тој е специјализиран за создавање динамични и иновативни средини за учење кои поддржуваат диференцирана настава и ги ангажираат учениците на значајни начини. Ентони има работено со различен опсег на ученици, од основци до возрасни ученици, и е страстен за еднаквост и вклучување во образованието. Тој има магистерска диплома по образование на Универзитетот во Калифорнија, Беркли, и е сертифициран учител и тренер за настава. Покрај неговата работа како консултант, Ентони е страствен блогер и ги споделува своите сознанија на блогот Teaching Expertise, каде што дискутира за широк спектар на теми поврзани со наставата и образованието.