35 прекрасни зимски олимписки активности за деца од предучилишна возраст

 35 прекрасни зимски олимписки активности за деца од предучилишна возраст

Anthony Thompson

Содржина

Зимските Олимписки игри во Пекинг 2022 година завршија, но следните зимски игри, кои ќе се одржат во Париз, ќе бидат тука пред да знаеме! Подгответе се за Олимписките настани во 2024 година со некои инспиративни зимски тематски активности што ги наведовме подолу. Без разлика дали барате забавни игри за деца, едноставни активности за предучилишна возраст или визуелни слики во училницата, овој блог ве опфати. Прочитајте за триесет и пет идеи за активности за да ги прославите Зимските олимписки игри во вашата училница.

1. Златни, сребрени и бронзени сетилни канти

Секогаш е совршено време за сетилна корпа! Претворете ја вашата следна сензорна канта за отпадоци во магичен свет од злато, сребро и бронза. Користете ѓердани од Марди Грас со мониста, сјајни ѕвезди, мерни чаши, средства за чистење цевки или што и да било друго што можете да најдете за тие мали раце да го грабнат.

2. Медал за отпечаток од рака

За овие слатки медали, ќе ви требаат глина за моделирање, лента, акрилна боја и четки за сликање од пена. Утрото нека ги втиснат рацете на калапот, а потоа да преминат на друга активност додека чекате да се стегне калапот. Попладне, вашите медали ќе бидат подготвени за сликање!

3. Лего олимписки прстени

Дали имате еден тон шарени лего во вашиот дом? Ако е така, обидете се да ги направите овие олимписки прстени! Каква одлична алтернатива на типичната конструкција на Лего. Вашето дете од предучилишна возраст ќе се восхитува на тоа како нивните правоаголници може да се спојат заедно за да се создадатпрстени.

4. Читај за историјата

Наставниците во училницата секогаш бараат нова книга за приказната. Пробајте го Wilma Unlimited од Кетлин Крул. Децата постојано велат дека се „најбрзи“ во нешто, па нека научат како Вилма Рудолф тренирала да биде најбрзата жена на светот.

5. Patriotic Jello Cups

Овие Jello чаши се совршено задоволство за да го додадете во вашата забава со олимписка тема. Прво направете црвено-сино Jello. Потоа додадете малку пудинг од ванила помеѓу. Дополнете со малку шлаг и малку црвени, бели и сини попрскувачи.

6. Картонски скии „Направете сами“

Дали барате активност во затворен простор што користи предмети што веќе ги имате? Направете ги овие скии со картонска кутија, селотејп и две големи шишиња со сода. Ќе си направиш дупка од шишињата за твоите стапала, а потоа ќе тргнеш на скијање! Погледнете го видеото за детални инструкции.

7. Хокеј на подот

Пријателската игра хокеј на подот е секогаш добро време! Планот за лекции на врската подолу е малку вклучен за предучилишна возраст, но вашите малечки сè уште можат да се забавуваат играјќи ја оваа одлична игра во затворен простор. Дајте им стапови и топка и наложете им да ја турнат топката во мрежата за да постигнат гол.

8. Направете Flipbook

Учениците од предучилишна возраст ќе уживаат да ги додаваат своите уметнички дела во оваа симпатична преклопна книга. Ако имате повеќе возрасни во вашата училница од предучилишна возраст, ова е одлична рака-на проект за кој ќе биде потребна помош од наставникот. Учениците можат да цртаат на жолтите, портокаловите и зелените страници и можете да им помогнете да пишуваат на црвените и сините страници за да ја завршат книгата.

9. Обојте ја мистериозната слика

Учениците ќе научат како да користат легенда и боја врз основа на кодот со оваа мистериозна слика со олимписка тема. Секој квадрат прикажан овде бара своја боја во боја. Откако ќе се пополнат соодветно, ќе се појави тајна слика!

10. Пренесувајте го

Дали сакате да гледате натпревари во уметничко лизгање, алпско скијање или скијање во слободен стил? Пренесувајте ги игрите на NBC. Мрежата го подготви распоредот пред време, затоа изберете настан што вашите ученици сакаат да го видат, а потоа испланирајте лекција околу тој спорт.

11. Дизајнирајте кутија Wheaties

Да одберат учениците кој спортист веруваат дека ќе го освои златниот медал во спортот по нивен избор. Потоа, креирајте капак на кутијата Wheaties што го истакнува тој спортист. Информирајте ги учениците дека тоа се случува во реалниот живот; победниците ќе бидат прикажани на кутијата.

12. Свечено отворање

Студентите можат да ја истражуваат земјата по свој избор и потоа да го креираат своето знаме. За децата од предучилишна возраст, ќе сакате да им дадете линкови до кратки видеа од различни земји, бидејќи тие имаат ниско ниво на читање и практично немаат вештини за истражување.

13. Олимписки прстени со водени мониста

Овие прстени со водени монистанаправи голем колективен проект. Доделете боја на секој ученик. Откако ќе го направат својот обоен прстен, нека го спојат нивниот со оние на нивните соученици за да го создадат целосниот олимписки симбол.

Исто така види: 20 Жетва предучилишни активности за да ги воодушевите вашите ученици

14. Направете патека со пречки

Децата сакаат да ги движат своите тела, а Олимпијадата е активна! Затоа, земете прстени во олимписка боја и ставете ги на земја. Оставете ги учениците со прсти во секој од нив, да скокаат зајаче или мечка да ползат од едниот до другиот крај на прстените.

15. Работете на додавање

Ми се допаѓа овој практичен начин за математика. Дали купишта бројки и медали се поставени во чинии? Потоа научете ги учениците да одлучат колку златни, сребрени или бронзени медали се стекнати врз основа на она што го зграпчиле од садот.

16. Водете сметка

Охрабрете ги учениците да следат како се одвиваат игрите за нивната земја. Започнете го секој ден со пресметка за тоа колку златни, сребрени или бронзени медали има освоено вашата земја. Задолжително кажете им кои спортови ги освоија гореспоменатите медали.

17. Сортирање на бои

Pom-poms се прекрасни за препознавање бои. Ставете ги боите на прстените во сад и научете ги учениците да ја усогласат бојата на пом-пом со прстенот. Сакате да го доведете до изрез? Додадете клешти за да работите на бруто моторни вештини.

18. Креирајте уметнички дела со прстен

Без разлика дали користите платно или обичен картон, овауметничката активност сигурно ќе биде хит. Имајте најмалку пет различни картонски цевки, по една за секој прстен во боја. Ставете боја во нешто мало, како капак од шише. Учениците ќе ги натопат своите цевки во бојата и ќе почнат да ги прават своите кругови!

19. Патувачки пилиња

Дали вашите деца од предучилишна возраст сакаат да можат да го донесат своето кадифе на училиште? Дозволете им за патувачки плишански ден! Оставете ги децата од предучилишна возраст да одлучат каде сакаат да оди нивното кадифе со поставување на огромна карта на светот. Дајте им го знамето на која земја ќе изберат.

20. Вежбајте јога

Дали ви требаат нови идеи за активности во центарот? Залепете различни јога пози низ собата и нека учениците ја посетат секоја од нив. Преименувајте ги позите така што тие се тема на Зимските олимписки игри. На пример, оваа поза на воин всушност може да биде сноубордер!

21. Направете факел

Потребна е подготовка за овој занает. Откако ќе ја исечете жолтата и портокаловата градежна хартија, нека учениците ја залепат на две големи стапчиња од пупки. Штом ќе завршите, нека учениците учествуваат на трката за штафета со олимписки факел каде што го испуштаат факелот!

Исто така види: 23 Книги за птици погодни за деца

22. Круна од маслиново лист

Многу, многу зелена градежна хартија ќе треба претходно да се исече за овој занает, но круните ќе бидат толку симпатични! Откако ќе ги направите круните, соберете ги учениците заедно за олимписка слика. Нека ги држат факелите што ги направија во број на предметот21!

23. Занает за скијање или пансион со снег

Ако сте некој што шие, веројатно имате малку парчиња ткаенина наоколу. Искористете ги со овие скијачи! Нека вашите ученици да создадат сноубордер по свој избор користејќи ролни од тоалетна хартија и стапчиња за лепак. Украсете ги ролните од хартија со белешки од ткаенина.

24. Тегли со бонбони

Ако имате тегли со бонбони во вашиот дом или училница, однесете ги на следното ниво оваа зимска сезона. Овие тегли „Направи сами“ се супер слатки и ќе го направат покажувањето на вашите слатки уште позабавно! Бидете сигурни да најдете бонбони што одговараат на боите на прстените.

25. Пребарување зборови

Активностите за описменување на ниво на предучилишна возраст може да биде тешко да се најдат. Едноставното пребарување на зборови со само неколку зборови во него, како овој, ќе помогне во препознавањето на буквите и зборовите. Учениците ќе почнат да ги поврзуваат зборовите наведени овде со Зимската сезона.

26. Направете десерт

Самите исечете ја формата или купете олимписки прстен за колачиња. Слоен со крекери од Греам и разни јаткасти плодови и прелиен со чоколадо, овој декадентен десерт е совршен додаток за организирање забава со олимписка тема.

27. Трки со автомобили со боб

Зачувајте ги празните ролни од хартија за завиткување за оваа супер забавна, супер брза, тркачка активност! Студентите ќе учат за физиката додека забележуваат како теренот на тркачката патека ја менува брзинатана автомобилите. Лепете на знамињата на земјата за дополнителен сјај.

28. Скијачи за чистење цевки

Започнете така што учениците ќе насликаат со прст зимска позадина. Откако ќе се исуши, користете средства за чистење цевки за да го создадете телото на скијачот. Залепете го стапчето за лепак на крајот откако стапалата ќе се стават во позиција. И на крај, поставете ги сите убави уметнички дела заедно за да ги прикажете различните вештини во вашата заедница во училницата!

29. Одете на санкање

Нека вашите деца ги соберат сите лего мажи за оваа сетилна активност. Ставете чинии наопаку на лист за колачиња и потоа покријте сè со крем за бричење. Користете ги капаците од шишињата со газиран пијалок за да ја создадете санка, а потоа оставете ги вашите деца да се збркаат!

30. Боење

Понекогаш на децата од предучилишна возраст не им треба или не сакаат, разработена идеја за занает. Едноставното обид за боја во линиите често нуди совршена пауза за мозокот. Проверете ги страниците за боење со олимписка тема што ги имаат во овој пакет за печатење и оставете ги учениците да ја изберат својата уметност.

31. Научете ги фактите

Дали сакате да ги научите учениците некои интересни ситници за Олимписките игри? Има десет интересни факти, заедно со слики, на линкот подолу. Би ги испечатил и потоа би создал десет станици низ просторијата за учениците да ги посетат и учат.

32. Играјте хокеј на мраз

Замрзнете тава за пити од 9 инчи за оваа забавна игра! Вашето дете ќе се восхитува кога ќе гледа како хокеј пакувасе лизга преку ледениот лист што сте го создале за нив. Хокеарските стапчиња прикажани овде лесно се прават со стапчиња од пупки.

33. Направете нараквици

Однесете го изработката на нараквици на следното ниво со оваа активност со букви. Студентите ќе сакаат да научат како да го напишат името на нивната земја, или што друго што ќе одлучат, на нивните нараквици. Тие ќе работат на нивната координација рака-око додека се обидуваат да ги навојат монистрата.

34. Paint Rocks

Внесете го целото одделение во олимпискиот дух со сликање карпи! Учениците нека изберат знаме на земја или спорт за боја. Овие ќе направат прекрасен приказ во вашата надворешна градина ако го имате. Водоотпорната акрилна боја ќе биде најдобра за ова.

35. Прстен Fruit Loop

Потребни се сериозни фини моторни вештини за да се постават овошните јамки толку совршено! На вашите ученици ќе им се допадне тоа што ќе добијат вкусно уживање откако ќе го завршат својот прстен! Претворете го во активност за броење со тоа што ќе видите кој користел најмногу Fruit Loops за да го комплетира својот прстен.

Anthony Thompson

Ентони Томпсон е искусен образовен консултант со над 15 години искуство во областа на наставата и учењето. Тој е специјализиран за создавање динамични и иновативни средини за учење кои поддржуваат диференцирана настава и ги ангажираат учениците на значајни начини. Ентони има работено со различен опсег на ученици, од основци до возрасни ученици, и е страстен за еднаквост и вклучување во образованието. Тој има магистерска диплома по образование на Универзитетот во Калифорнија, Беркли, и е сертифициран учител и тренер за настава. Покрај неговата работа како консултант, Ентони е страствен блогер и ги споделува своите сознанија на блогот Teaching Expertise, каде што дискутира за широк спектар на теми поврзани со наставата и образованието.