35 интересни едукативни видеа за средношколци

 35 интересни едукативни видеа за средношколци

Anthony Thompson

Содржина

Поучувањето на нов концепт или идеја понекогаш може да биде предизвик и досадно за средношколците. Направете ги вашите часови повозбудливи со овие интересни едукативни видеа! Не заборавајте да вклучите едно од овие во следната лекција!

1. The Courts, од We The People

Во ова видео, едукативните песни оживуваат кога ги учат учениците за судскиот систем на Соединетите држави. Видеото се фокусира на случаите на Врховниот суд кои го сменија начинот на кој луѓето живеат денес. Ова забавно музичко видео е одличен начин да ги научите децата за правниот систем на Соединетите Држави.

2. Susan B. Anthony & Фрида Кало, од The ​​Who Was Show

Во ова видео, средношколците можат да научат за две извонредни жени: Susan B. Anthony & Фрида Кало. Овој документарен серијал учи за важни личности од историјата и е одличен начин да им се покаже на учениците дека и историските личности биле вистински луѓе.

3. You VS Wild

Студентите можат да стекнат подлабоко учење за тоа како да преживеат во дивината во уникатната, интерактивна видео серија. Учењето на децата за науката и животната средина никогаш не било полесно кога содржината оживува. Ова е одлична активност за децата во шесто одделение кога учат за различни екосистеми.

Исто така види: Бокс во училиштата: шема против малтретирање

4. Шуми, од нашата планета

Серијата видеа Нашата планета вклучува низа видеа кои ја прикажуваат убавината на нашатапланета. Ова видео се фокусира на животот во шумата. Оваа фасцинантна содржина е соодветна за сите нивоа и може да се поврзе со активност за екосистемите во шумата.

5. Математика и филмови (анимација во Pixar)

За наставникот по математика што сака да ја направи математиката попријатна, не барајте понатаму! Ова едукативно видео објаснува зошто сложените теми како напредната математика се важни за идните кариери. Ова е одлична содржина што не сакате да ја пропуштите!

6. Чилеанска Патагонија, од нашите големи национални паркови

Ако сакате да креирате планови за часови за Јужна Америка, не барајте понатаму. Оваа серија вклучува широк спектар на места, но ова видео особено се фокусира на чилеанскиот планински венец. Учениците ќе стекнат подлабоко ценење за овој прекрасен пејзаж.

7. Делфини, од Animal

Animal е ангажиран образовен ресурс кој им овозможува на студентите одблиску да погледнат различни диви животни. Во оваа епизода, учениците учат за делфините додека откриваат аспекти на науката кои им помагаат на делфините да преживеат.

8. Алгебарски равенки за средно училиште

Ова видео соодветно за возраста ги учи учениците чекор по чекор како да решат алгебарска равенка. Видеото направено самостојно покажува дека одличен наставник по математика и јасно видео може да биде сè што е потребно за да им се покаже на учениците како да решат проблем.

9. Се крие воБоја, од Животот во боја

Во оваа видео серија на Дејвид Атенборо, учениците можат да научат за тоа како животните ја користат бојата за да преживеат. Во ова конкретно видео, учиме како животните како што се зебрите се камуфлираат за да преживеат. Овие фасцинантни видеа целосно ќе ги ангажираат вашите ученици!

10. Циклусот на животот, од Апсурдна планета

Студентите можат да научат за интересни научни теми во оваа преслатка и урнебесна серија. Во ова едно видео, учениците учат за животниот циклус во кој учествуваат животните. Иако смртта на животно може да биде тешка тема за дискусија, ова видео го прикажува природниот процес што е животниот циклус>11. Тивко татнеж, од Добредојдовте на Земјата

Во оваа прва епизода од серијата, Вил Смит ја проучува науката за Земјата со качување и истражување на вулкан. Ова е одлична серија за студентите кои учат за геологијата и како се менува околината со текот на времето.

12. Исцеди го океанот

Во оваа серија, научниците нурнуваат длабоко во океанот за да направат откритија за скриени или долго заборавени богатства. Оваа серија би била одлична за комбинирање со единица за археологија или единица за истражувачи.

13. Cosmos: Possible Worlds

Нил де Грас Тајсон објаснува сложени теми како што е космосот во оваа прекрасна серија. Студентите можат да видат како е да се биде научник на НАСА и да се прават откритијанадвор од овој свет. Учениците можат да ја спојат оваа лекција со свои прашања за космосот и потоа да истражуваат за да се обидат да го откријат одговорот.

14. Тајните на китовите

Тајните на китовите е одлична серија која одблизу го разгледува мистериозниот живот во океанот. Серијата разгледува различни видови китови и како нивната интелигенција и големина им се спротивставуваат на другите животни. Ова би било одлична серија за гледање кога студирате биологија и морски живот.

15. Како се прави

Во оваа серија, можете да ги инспирирате младите пронаоѓачи да научат како се прават најосновните и најкомплексните предмети. Студентите ќе бидат ангажирани во учењето како се прават некои од нивните омилени предмети. Ова видео би било добро поврзано со активности за создавање ваш сопствен изум.

Исто така види: 20 Fin-tastic Pout Pout Fish Activitys

16. Боб Рос: Радоста на сликањето

Боб Рос е сликарска икона и може да ги научи вашите ученици да сликаат во оваа класична серија. Оваа серија видеа може да се користи и за уметничка благодарност, како и за уметничко упатство. Студентите можат да учат од легендата Боб Рос и да се забавуваат правејќи го тоа!

17. Ужасни истории

Ужасни истории е забавна видео серија каде студентите можат да научат за азиската историја, европската историја, американската историја и многу повеќе. Оваа анимирана серија може да ги едуцира учениците за неправилностите и злогласните ликови во историјата. Одлична серија за играњеученици од сите одделенија и возрасти.

18. Мали суштества

Во оваа серија учиме за најранливите животни во природата и како тие преживуваат додека се мета на поголемите суштества. Нарацијата во овие видеа ќе ги вклучи вашите ученици и ќе обезбеди тие да се насмеани додека учат.

19. Градот на пингвините

Оваа преслатка серија го прикажува животот на едно од најслатките суштества, пингвините! Учениците можат да следат и да научат интересни факти за пингвините! Ова може да се поврзе со лекција за живеалиштата на пингвините.

20. Три гранки на власта, од We The People

Образовната песна наидува на политичко разбирање во оваа омилена серија! Студентите можат да научат за политиката на Соединетите Американски Држави за проверки и рамнотежи додека уживаат во образовна песна. Оваа серија вклучува широк спектар на теми за да го поттикне интересот на секој млад историчар!

21. Sacagawea & засилувач; Црнобрада, од The ​​Who Was Show

Sacagawea & засилувач; Blackbeard е видео кое е кул за средно училиште. Ова објаснувачко видео би било одлично за лекција по американска историја. Едукативната содржина е и забавна и информативна!

22. Мечки, од Animal

За фасцинантни научни видеа, оваа серија од осум дела е онаа што не сакате да ја прескокнете. Во оваа епизода, учениците можат да научат за тоа како мечките преживуваат во дивината. Оваа епизода може да бидесе користи за споредување на различни видови мечки и учење за прилагодување на околината.

23. Упатство за неврографска уметност

Овој уникатен вид уметност е одличен начин студентите да научат за бојата и уметничките техники. Оваа активност ја води наставник по уметност и е забавен начин да им дадете на вашите ученици одмор на мозокот додека сè уште ги вклучувате во интересна тема.

24. Разбеснети води, од Апсурдна планета

Во оваа епизода, студентите учат за морскиот живот во океанот. Особено, студентите учат за помалку познати суштества и необичните начини на кои тие преживуваат во океанот. Ова би било добро поврзано со единица за морски животни.

25. Што е културна дифузија?

Културната дифузија е историски термин што се користи во историјата на средно училиште. Овој термин, сепак, може да биде предизвик за разбирање и дефинирање. Помогнете им на вашите средношколци подобро да го разберат овој важен историски речник со пуштање на ова видео за нив.

26. Што е економија?

Економијата е тема воведена во средно училиште, но може да биде многу тешко за младите студенти да ја разберат и применат. Ова видео ја разложува економијата чекор по чекор и ги учи вашите студенти на примери и реални примени на терминот.

27. Поставување граници и личен простор

Социјално-емоционалното учење (СЕЛ) е неверојатно важен дел од наставната програма за средноучители. Во ова видео, учениците учат за поставување на граници и личен простор. Ова видео е одличен извор за учење за учениците кои се борат со социјалните интеракции и велат не на притисокот од врсниците.

28. Делови од говорот

Именувањето и идентификувањето на деловите од говорот е нешто што често се учи во средно училиште. Со цел да ги подобрите вештините за читање и пишување на вашите ученици, пуштете им го ова видео! Потоа можат да вежбаат заедно со работниот лист за граматика.

29. Начинот на размислување на шампионот

Во ова видео, учениците учат од друго дете како да размислуваат како шампион. Ова видео би било одличен мотиватор за студентите кои се борат со самодоверба и упорност. Обидете се да го пуштите ова видео пред тест или голема игра!

30. Зависност од мобилни телефони

Во друг разговор воден од дете, учениците можат да научат за зависноста од мобилни телефони и како можат подобро да управуваат со своите технолошки навики. Ова видео би било одлично за учениците кои се мачат да ги стават телефоните во текот на училишниот ден.

31. Историја на Античка Кина

Античка Кина е една од најчесто учените теми во историјата на средното училиште. Пуштете го ова забавно, анимирано видео кое ги учи учениците за историјата на Кина.

32. Биографија на Џексон Полок

Џексон Полок е еден од најпознатите уметници во светот. Научете ги вашите ученици за него во уметничка единицасо пуштање на ова видео, па дури и нека се обидат да создадат своја слика во стилот на Полок.

33. Што се карпите и како се формираат?

Во ова видео, студентите можат да станат експерти по геологија! Учениците ќе научат што се карпите и како настануваат. Симпатичната анимација го прави видеото супер привлечно!

34. Видео за пријателства

Средношколците честопати се борат со пријателства за одржување и создавање нови пријателства. Ова видео за пријателство е одличен извор за да им помогне на учениците да знаат што го прави пријателството здраво или нездраво. Ова може да се игра за поединечни ученици или за цело одделение.

35. Како храната што ја јадете влијае на вашиот мозок

Во ова видео, учениците учат за здравата исхрана и важноста од одржување на урамнотежена исхрана. Средношколците почнуваат да добиваат поголема слобода на оваа возраст и затоа почнуваат сами да избираат храна. Ова би било одлична активност за домашна соба или час по здравје.

Anthony Thompson

Ентони Томпсон е искусен образовен консултант со над 15 години искуство во областа на наставата и учењето. Тој е специјализиран за создавање динамични и иновативни средини за учење кои поддржуваат диференцирана настава и ги ангажираат учениците на значајни начини. Ентони има работено со различен опсег на ученици, од основци до возрасни ученици, и е страстен за еднаквост и вклучување во образованието. Тој има магистерска диплома по образование на Универзитетот во Калифорнија, Беркли, и е сертифициран учител и тренер за настава. Покрај неговата работа како консултант, Ентони е страствен блогер и ги споделува своите сознанија на блогот Teaching Expertise, каде што дискутира за широк спектар на теми поврзани со наставата и образованието.