28 забавни и креативни куќни занаети за деца од предучилишна возраст

 28 забавни и креативни куќни занаети за деца од предучилишна возраст

Anthony Thompson

Да ги ангажирате децата од предучилишна возраст додека ја охрабрувате нивната креативност, љубопитност и когнитивен развој може да изгледа предизвик.

За среќа, има многу уметности и занаети и други активности за деца со корисни и практични упатства кои комбинираат учење и време за играње. И со оваа листа на куќни занаети и активности, вие не само што ги забавувате вашите деца од предучилишна возраст, туку и помагате да ги развијат нивните фини моторни вештини.

Значи, еве неколку неверојатно креативни и уникатни активности што ќе ги сакаат децата од предучилишна возраст!

1. Уметност со модел на куќа

Испечатете го овој едноставен, но забавен шаблон за изработка и соберете неколку шарени боички и уметнички материјали. Исечете ги сами куќите или користете заштитни ножици за малите да ги исечат. Дозволете им да ги обојат и дизајнираат куќите како што сакаат!

2. Куќа со пукнатини

Друга забавна идеја е да им помогнете на децата да направат куќа со помош на стапчиња од путер. Користете лепак или, со надзор на возрасен, можете да користите пиштол за лепило за да ги споите стапчињата. Обојте ја куќата користејќи боја или користете обоени стапчиња за да ги оживеете овие куќички со стапчиња.

Исто така види: 25 неверојатни книги за роботи за деца

3. House of Shapes

Претходно исечете кругови, правоаголници, квадрати и триаголници од хартија со различна боја. Потоа нека вашите малечки да ги формираат своите куќи користејќи ги формите и малку лепак. Ова е еден од најслатките детски занаети и сигурно ќе ја искористи нивната креативност додека ќе им помогне да разбератразлични форми и како тие се вклопуваат заедно.

4. Симпатична занаетчиска куќа од хартија

Дозволете им на вашите деца од предучилишна возраст да создадат едноставна хартиена куќа користејќи основни занаетчиски материјали како занаетчиска хартија во различни бои, ножици, лепило, молив, линијар и маркери во боја. За да ја направите активноста пријатна, можете дури и да ги натерате малите да раскажат кратка приказна за нивната куќа.

5. Куќа со свиткана хартија

Оваа активност е како многу поедноставена верзија на оригами. Тоа ќе им помогне на вашите деца од предучилишна возраст да ги развијат своите фини моторни вештини додека ја превиткуваат хартијата во сложени обрасци за да формираат куќа. Не грижете се; инструкциите се едноставни и многу забавно да се следат!

Дознајте повеќе: Господин Создател

6. Картички поврзани со куќата

Фокусирајте се на една област од куќата, како што е кујната или тремот. Потоа, користете ги овие картички за да го проширите вокабуларот на вашето дете и да му помогнете да идентификува разни секојдневни предмети за домаќинството.

7. My Family’s House

Испечатете го овој шаблон за хартиена куќа и замолете го вашето дете од предучилишна возраст да ја најде омилената семејна фотографија. Наведете ги децата каде да ја залепат својата слика, истовремено охрабрувајќи ги да зборуваат за она што најмногу го сакаат во своето семејство. Ова е исто така одличен начин да се воведе концептот на дом.

8. Обликувајте куќа

Исечете неколку триаголници, правоаголници и квадрати за покривот, оџакот, вратата, прозорците и ѕидовите користејќи картон во различна бојаДозволете му на вашето дете да избере каква било форма за која мисли дека може да помогне во формирањето на куќата. Оваа активност е исто така забавен проект „занаети од отпад“.

9. Оригами куќа

Дајте им на децата градежна хартија во различна боја и оставете ги да ја откријат древната уметност на виткање хартија. Оригамито е исто така одлична активност што може да помогне да се усовршат когнитивните и фини моторни вештини на децата.

10. Занаети за куќи од тоалетна хартија

Соберете повеќе ролни од хартиена хартија и натерајте ги децата да ги завиткаат со обоена хартија. Потоа можат да нацртаат прозорци и врати на ролните за да ја направат куќата. Можете дури и да им помогнете да направат конус од парче хартија за покривот или едноставно да користат облоги за кекси.

11. Куќи од самовили

Нека ги полудат децата со бои за да сликаат дрвени куќички за птици! Можете да го претворите во забавна активност за раскажување приказни за тоа кому ги прават куќите - самовили, џуџиња, џуџиња или некое друго мистично суштество!

12. Куќа на тема рециклиран джинджифилово

Иако нема да користите вистински колачиња од джинджифилово за овој проект, рециклираните картонски кутии кои се во иста боја како колачињата од джинджифилово функционираат одлично! Дајте им на вашите деца од предучилишна возраст слободно владеење и нека им ја нацртаат куќата, а потоа украсете ја со копчиња, панделки и пенкала во боја.

13. Проект за опседната куќа

Возбудете ги вашите деца од предучилишна возраст за Ноќта на вештерките! Исечете рахит Ноќта на вештеркитекуќа од црна картонска хартија и, на друг лист, насликајте ја позадината за куќата. Потоа, залепете ја куќата со црна силуета и додадете неколку лилјаци и духови. Можете дури и да залепите очи на готовиот производ за да го направите забавен.

Исто така види: 15 апликации кои математиката ќе ја направат омилена тема на вашите студенти!

14. Шарена куќа со тестенини

Овој проект вклучува мали претходно изградени куќи како дрвени куќички за птици и многу тестенини. Децата можат да лепат тестенини низ куќата и потоа да ги бојадисаат како што сакаат. Ова ќе ви овозможи часови забава, креативност и многу неред за чистење!

15. Градски куќи од картон од млеко

Исчистете ги, исушете ги и обојте ги празните картони во кафена боја пред да започнете. Дајте му по еден картон на секое дете. Нека ги украсуваат своите картони со копчиња, панделки и бела боја. Потоа, наредете ги нивните картони со млеко за да создадете комплекс на градска куќа или божиќно село.

16. Toadstool Houses

Ова е занаетчиска идеја во која ќе ужива секое дете од предучилишна возраст - создавајќи куќички за жаби направени од тоалетна хартија! Помогнете им на најмалите да ја пресечат тоалетната хартија за да создадат прозорци, а потоа да декорираат со цртежи. Помогнете им да стават LED светло за чај за да светат куќите!

17. Нацртајте ја вашата куќа

Еден од наједноставните класични детски занаети е да им дозволите на учениците да ја нацртаат својата куќа од соништата на хартија со помош на моливи и боички. Нека ги споделат своите размислувања за куќата откако ќе завршат со создавањето на нивното ремек-дело.

18. Поврзете сеThe Dots House

Зафатете ги вашите деца со печатење на овие шаблони за поврзување на точките. Откако ќе се формира нивната куќа, тие потоа можат да ја декорираат како што сакаат. Ова е исто така добра активност за да им помогнете да се чувствуваат поудобно со бројките.

19. Bag House

Помогнете им на вашите деца од предучилишна возраст да ги трансформираат здодевните кафени торби за ручек во забавни и шарени куќи. Сè што треба да направат е да следат неколку едноставни чекори и да станат креативни.

20. House Maze

Испечатете го овој шаблон за лавиринт и натерајте ги децата да го решат. Ова е одлична игра за решавање проблеми која е ангажирана и една од најзабавните активности што ќе ги држи малечките на нивните прсти.

21. Физички делови од куќата

Овој работен лист ќе ги научи вашите малечки на различните делови од куќата. Главно се фокусира на физичките аспекти, како што се вратите, прозорците и покривот, и може да биде одличен начин за подобрување на нивниот вокабулар.

22. Што има во вашата куќа?

Испечатете празен шаблон од куќа и натерајте ги децата да го наполнат со се што најмногу им се допаѓа во нивната куќа. Потоа можат да зборуваат за овие ставки или простори и за тоа како нивните се разликуваат од другите.

23. Броење околу куќата

Нека вашите деца од предучилишна возраст да ги вежбаат своите броеви со оваа активност со куќни броеви. Сè што треба да направат е да избројат и да запишат колку прозорци, врати и слично имаат дома.

24. АКуќата е куќа за мене

Ќе треба да ја добиете книгата „Куќата е куќа за мене“ за оваа слатка активност. Тоа ќе помогне да се прошират перспективите на децата за тоа што е дом. Тие потоа можат да смислат различни типови на домови и да опишат што живее во нив.

25. Пронајдете и обојте ја куќата

Ова е уште една домашна активност за деца од предучилишна возраст кои сè уште се навикнуваат да ги користат своите моливи. Преземете го и испечатете го овој шаблон и натерајте ги децата да ја следат формата и да ја обојат. Тие исто така можат да зборуваат зошто ги избрале тие специфични бои.

26. Уметност со креда

Ова е совршена активност на отворено за да им дозволите на децата да се забавуваат надвор. На секое дете доделете свој простор и нека ги нацртаат куќите на тротоарот со креда. Можете исто така да додадете елемент „покажи и кажи“ за нивната уметност со креда.

Дознај повеќе: Pinterest

27. Лего куќа

Користејќи поголеми парчиња Лего, нека вашите деца од предучилишна возраст изградат куќа. Можете да ги натерате да гледаат туторијал или да им дозволите да ја поттикнат својата имагинација да работи со креативно работење.

28. Околу куќата

Научете ги вашите деца на соодветниот простор за работи како каде да постават кревет во спалната соба и туш во бањата. Испечатете го овој шаблон и оставете ги децата да додадат повеќе предмети во секоја соба врз основа на она што го гледаат дома.

Anthony Thompson

Ентони Томпсон е искусен образовен консултант со над 15 години искуство во областа на наставата и учењето. Тој е специјализиран за создавање динамични и иновативни средини за учење кои поддржуваат диференцирана настава и ги ангажираат учениците на значајни начини. Ентони има работено со различен опсег на ученици, од основци до возрасни ученици, и е страстен за еднаквост и вклучување во образованието. Тој има магистерска диплома по образование на Универзитетот во Калифорнија, Беркли, и е сертифициран учител и тренер за настава. Покрај неговата работа како консултант, Ентони е страствен блогер и ги споделува своите сознанија на блогот Teaching Expertise, каде што дискутира за широк спектар на теми поврзани со наставата и образованието.