27 неверојатни активности за учење форми

 27 неверојатни активности за учење форми

Anthony Thompson

Учењето форми е ран и важен концепт за учење. Ова е одличен начин да се запознаат децата со вештините за решавање проблеми и препознавањето на шаблоните. Учењето на формите ги подготвува студентите за идните курсеви по математика како што е геометријата. Погледнете ги овие 27 неверојатни идеи за учење форми!

1. Кутија со чоколади

Создадете своја сопствена кутија чоколади со различни форми. Користете матрица за да ги исечете формите од пена плоча. Нацртајте основни форми во цртеж со срце за да ја претставите кутијата со чоколади на вљубените. Учениците ќе ги усогласат формите на пена со цртежите. Ова е супер активност за Денот на вљубените!

2. Shape Bingo

Shape Bingo е одлична идеја за вежбање 3D форма! Оваа забавна активност е бесплатна и може да се користи во училницата со целата група или во центрите за учење во училницата.

3. Beanbag Shape Hop and Toss

За оваа привлечна активност, користете сликарска лента за да креирате контури на форми на подот. Нека вашите деца скокаат од облик до облик. Можете да ги натерате да го кажат името на формата штом ќе влезат во неа. Тие исто така можат да фрлаат вреќи со грав во формите за поголема забава.

4. Форми за јадење: Колачиња од типот „Tic-Tac-Toe“

На децата апсолутно ќе им се допадне оваа активност за обликување. Тие ќе помогнат да се направат колачиња со чоколадни чипови во облик на X и O. Штом ќе завршат со играњето на неколку рунди на tic-tac-toe, ќе го имаатможност да ги јадете вкусните колачиња!

5. Сончач за сортирање форми

Ова е омилен подредувач на форми за деца од 2 до 3 години. Ќе ви треба хартија за контакт, хартија за белег и парчиња филц или пена. Можете да ги направите или поседувате или купите.

6. Усогласување на обликот на снешко

Децата сакаат да градат снешко, па ќе уживаат во оваа бесплатна активност на тема снешко! Децата ќе научат за облиците додека тие одговараат на главата на секој снешко со неговото исто обликувано тело.

7. Shape Art

Исечете неколку форми и создадете уметничко дело како пример во училницата. Следно, дајте му на секој ученик оџак од истите форми и нека го создадат истото ремек-дело. Кога учениците ќе ги завршат своите уметнички дела, ќе имате забавен приказ во училницата!

Исто така види: 20 Број 0 Предучилишни активности

8. Геометријата на бел слез

Геометријата на бел слез е привлечна и забавна активност за учење на децата за форми. Ќе ги научат имињата на 2Д формите како и нивните карактеристики. Сè што ви треба се стапчиња од геврек, минијатурни бел слез, маркери и карти или градежна хартија.

9. Песни со 2Д форма

Децата ги сакаат овие стихови во форма! Овие песни се бесплатни и им овозможуваат на учениците да се запознаат со различни клучни форми. Оставете ги овие да бидат прикажани во вашата училница за учениците да ги гледаат секојдневно.

10. Облици на клип

Овие бесплатни печатачи во форма се забавниактивност за идентификација на форма за деца од предучилишна возраст и мали деца. Тие ќе научат да бидат успешни во усогласувањето на формата додека ги зајакнуваат своите фини моторни вештини.

11. Сортирање на обликот на садот за мраз

Купете дрвени кругови, пластичен сад за мраз и обликувајте налепници или обоена хартија исечкана во форми. Доколку користите обоена хартија, ќе ви треба и лепак за прицврстување на формите на дрвените кругови. Децата ќе ги стават дрвените кругови на точното место на послужавникот.

12. Shape Monsters Craft

Занаетот за чудовишта со форми е многу забавен за децата! Тие ќе учат за облиците и боите додека создаваат свои чудовишта. Единствените материјали што ви се потребни се градежна хартија, лепак и ножици.

13. Кружен колаж

Научете ги децата за обликот на кругот. Ќе ви треба обоена хартија, ножици и лепило за да ја завршите оваа активност. Нека детето отсече голем круг и многу мали кругови. Детето потоа ќе ги залепи помалите кругови на поголемиот круг.

14. 20 забавни книги за облици

Користењето приказни за облици е одличен начин да ги научите децата сè за формите! Тие можат да научат за имињата на формите со овие книги. Овој ресурс ќе ви помогне да ја пронајдете совршената книга со форми што ќе ја користите со вашето дете денес!

15. Работна тетратка за основни форми

Користењето на работни тетратки за форма е прекрасен начин да ги научите вашите деца сè за формите. ОваРаботната тетратка е создадена за деца од предучилишна возраст и нуди водичи за форма, следење, обрасци, совпаѓање, активности и многу повеќе. Купете го вашето денес!

16. Загатка за обликување DIY

Оваа едноставна сложувалка со форми е активност „Направи сами“ што е толку лесно да се направи. Вашето малечко ќе ужива да си игра со него одново и одново додека учи сè за основните форми и нивните карактеристики.

17. Лов на чистачи на форми на предучилишна возраст

На децата од предучилишна возраст ќе им се допадне оваа активност за обликување и е толку лесно и ефтино да се создаде. Само нацртајте неколку форми на парчиња хартија и нека вашето дете да најде предмети од реалниот живот што ќе одговараат на формите.

18. Научете ги формите со стапчиња

Вие и вашето дете можете да излезете во природа и да го натерате вашето дете да земе неколку мали стапчиња за да создаде едноставни форми за занаетчиски стапчиња. Тие ќе имаат експлозија во природата, како и ќе ги создадат овие основни форми.

19. Обликуваат сензорни шишиња

Малите ученици ќе имаат многу забава со сетилните форми со оваа активност! Овие сензорни шишиња се извонредно лесни за правење, а малите можат да ги извртуваат, превртуваат или тресат шишињата за да ги најдат основните форми. Овие шишиња се совршени за централно време или за мирно време!

20. Обликувајте облаци

Малите ќе уживаат да прават облаци од облици. Оваа активност е едноставна за креирање; се што ви треба е форма за печатење, лепак и памучни топчиња. Дозволете вашето малечко да создава облаци одразлични форми и имајте експлозија правејќи го тоа.

21. Форми на тестенини за шпагети

Овој бесплатен ресурс нуди 10 облици за печатење кои ќе му помогнат на вашето дете да ги зајакне моторните вештини додека учи сè за формите. Вашето дете ќе користи варени тестенини од шпагети за да ги опише формите. Тие ќе имаат огромна количина на забава завршувајќи ја оваа активност!

22. Сликање со обвивка со меурчиња - учење форми

Децата ќе ја сакаат оваа активност за сликање со обвивка со меурчиња и ќе научат за формите. Тие ќе имаат експлозија што ќе ги пука меурчињата и ќе слика различни обрасци. Вашето дете исто така ќе развие фини моторни вештини, како и ќе ја подобри координацијата на рацете и очите.

23. Активност со леплива форма на виножито

Купете голема када со форми на налепници од пена, за вашето дете да може да создаде форма на виножито. Нацртајте ја контурата на виножитото и ставете по една форма од секоја боја на одредено место на контурата на виножитото, а потоа дозволете му на вашето дете да го пополни остатокот.

Исто така види: 20 Сликовници соодветни за децата за 11 септември

24. Списание Shape Hunt and Sort

Дали барате ангажирана активност која ќе ги зголеми фината моторика на вашето дете и координацијата рака-око? Ако е така, ова е совршена активност. Исто така, ќе го научи вашето дете за облиците и ќе го поттикне користењето на вештините за критичко размислување.

25. Активност за форми за чистење цевки за предучилишна возраст

Ова видео ќе ги објасни формите на средствата за чистење цевки за предучилишна возрастактивност. Оваа прекрасна активност е совршена за деца од 2-4 години. Ги зголемува фините моторни вештини, како и координацијата рака-око. Вашето дете ќе научи и за формите, боите и броењето.

26. Изградете робот

Вашето дете ќе научи за формите додека создава кул робот! Оваа ангажирана активност, исто така, развива когнитивни вештини и фини моторни вештини. Исечете ги формите и залепете го роботот заедно.

27. Магични форми што исчезнуваат

Нацртајте различни основни форми на филтер за кафе. Именувајте форма и нека вашето дете капе вода над правилната форма. Обликот ќе исчезне и можете да преминете на следната форма. Оваа активност е исто така одлична за вежбање со фина моторика!

Anthony Thompson

Ентони Томпсон е искусен образовен консултант со над 15 години искуство во областа на наставата и учењето. Тој е специјализиран за создавање динамични и иновативни средини за учење кои поддржуваат диференцирана настава и ги ангажираат учениците на значајни начини. Ентони има работено со различен опсег на ученици, од основци до возрасни ученици, и е страстен за еднаквост и вклучување во образованието. Тој има магистерска диплома по образование на Универзитетот во Калифорнија, Беркли, и е сертифициран учител и тренер за настава. Покрај неговата работа како консултант, Ентони е страствен блогер и ги споделува своите сознанија на блогот Teaching Expertise, каде што дискутира за широк спектар на теми поврзани со наставата и образованието.