25 книги за слон кои ќе ги инспирираат и едуцираат децата

 25 книги за слон кои ќе ги инспирираат и едуцираат децата

Anthony Thompson

Како воспитувач и мајка, знам дека е факт дека децата сакаат животни! Животинските ликови, и во фикција и во нефикција, се симпатични и привлечни! Од огромната популарност на Слонот Барбар во 1930-тите до сегашната сакана серија Слон и Прасиња, Слонот е очигледен миленик на животните.

Овие интуитивни суштества инспирираа децении на академско и социјално учење за децата ширум светот ! Откријте ги моите топ 25 омилени детски белетристика и нефикциски книги со тема слон кои сигурно ќе ги ангажираат, воодушеват и ќе ги едуцираат вашите деца!

Фикција слон книги за деца

1. Рај на слоновите

Купувајте сега на Амазон

Слоновите што маршираат насекаде, прочитајте ја оваа книга за да видите што нашле! Децата можат да развијат препознавање зборови, броење, насока, големина и повеќе со шарените авантури на марширање на слон пронајдени во Парадата на слонови на Кевин Хенкес. Хенкес е најпродаваниот автор и лесно е да се види зошто со оваа естетски привлечна и привлечна книга.

2. Чекањето не е лесно!

Купувајте сега на Амазон

СТАНКА! Не чекајте ја оваа омилена книга за слонови! Тоа е омилено слон и прасиња од Мо Вилемс, чекањето не е лесно. Во оваа книга, Џералд Слонот и неговиот најдобар пријател Пиги, предаваат важна лекција за чекањето на рекламен и волшебен начин! Овој хумористичен и срдечен пар епрекрасен начин за воведување и насочување дискусии кои им помагаат на децата да изградат извршно функционирање кај вашите деца!

3. Строго без слонови

Купувајте сега на Амазон

Подгответе се за пријателство со големина на слон со оваа следна книга на мојата листа, книга напишана од Лиза Манчев и прекрасно илустрирана од Таеум Јо наречен Строго нема слонови . Младо момче со мало домашно милениче слон се смета дека не е добредојден во клубот за миленичиња, но овој флексибилен мислител не дозволува тоа да го наруши, наместо тоа, тој создава сосема нова група пријатели со нивните уникатни миленичиња да се создаде клуб каде што секому му е дозволено. Низ овој шармантен текст се шират духовити реплики за вредностите на пријателството.

Исто така види: 55 Математички активности за средно училиште: алгебра, дропки, експоненти и повеќе!

4. Elmer's Colors

Купувајте сега на Амазон

Оваа книга е крпеница од забава! Тоа е Elmer's Colors од Дејвид Меки. Елмер е слон со крпеница со виножито од бои за разлика од другите слонови, па кој подобро да ги научи младите пријатели за боите! Ова е една од најдобрите книги за деца; тоа е симпатичен и уникатен пристап за учење на бои во кои секој ќе ужива!

5. Elmer: The Patchwork Elephant

Купувајте сега на Амазон

Елмер останува на петтото место! Кога сте единствениот слон со крпеница, имате многу повеќе од само бои да научите! Не заборавајте да го прочитате оригиналот на Дејвид Меки, Елмер: Крпен слон, за да ги научите децата заприфаќање и славење на нивната единствена индивидуалност!

6. Не размислувајте за пурпурните слонови

Купувајте сега на Амазон

Не размислувајте, само прочитајте ја оваа одлична книга за да го смирите вашиот ум. Една од моите омилени книги за помош на децата кои имаат импозантни чувства на грижа или анксиозност е Не размислувај за пурпурните слонови од Сузан Вилан. Иако не се работи директно за слоновите, ова е одлична книга која учи креативна вештина за одвлекување на вниманието за грижи користејќи преслатко животно во насловот!

7. Horton Hears A Who!

Купувајте сега на Амазон

Не можете да го слушнете! Ниту еден список на книги за слон не е комплетен без класичната приказна, Hort on Hears a Who од д-р Сус. Упорна приказна за тоа како некои ситни луѓе се спасени и се спријателиле со едно од најголемите копнени животни, сочувствителен слон!

8. Кога вашиот слон има шмркање

Купувајте сега на Амазон

Sniff! Шмркајте! О не! Оваа емпатична и хумористична книга за слонови е токму она што го наредил докторот. Сузана Леонард Хил When your Elephant has the Sniffles ги учи децата за мирни начини како да ги надминат шмркањето користејќи многу разигран лик од милениче слон!

9. Ели

Купувајте сега на Амазон

Додека пријателите се здружуваат за да ја спасат својата зоолошка градина во оваа расположива приказна, слончето Ели открива дека нејзините уникатни подароци можат да направат голема разлика. Тоа е МајкВу е Ели. Користете ја оваа слатка приказна за да ги охрабрите децата од сите возрасти.

10. Бабар и неговите деца

Купувајте сега на Амазон

Серијалот Бабар на Жан Де Брунхоф Слон зборуваше со толку многу во текот на толку многу години, но мојот омилен во серијата е по драгиот Бабар е крунисан за крал на слоновите и има свое семејство, Бабар и неговите деца . Оваа слатка приказна зборува за предизвиците и радостите на родителството!

11. Дамбо Летечкиот слон

Купувајте сега на Амазон

Одиме во циркус, сега одиме да споделиме друга класична приказна за слоновите, Летечкиот слон Дамбо од Волт Дизни. Оваа прекрасна авантура полна со експресивни слонови, тренер за животни и многу видови животински семејства дава доживотни лекции за малтретирање, доверба, самодоверба и многу повеќе. Ќе биде голем хит во оригиналниот формат на книга со приказни како што беше на големото платно.

12. Тестенини

Купувајте сега на Амазон

Допрете ја вашата тестенина со читање на една од моите омилени приказни за слонови, Нудлефант од Џејкоб Крамер. Граѓанинката слон што сака тестенини и нејзините пријатели животни се здружуваат за да го променат системот! Оваа урнебесна приказна развива разбирање за процесот на општествени промени!

13. Ottie Elephant in the Town

Купувајте сега на Amazon

Научете ги младите љубопитни мали деца со најслаткиот слон од книга со приказни, Ottie! OttieElephant in the Town од Мелиса Кроутон е една од моите омилени сликовници за пред-читање возрасти!

14. Слон во градината

Купувајте сега на Амазон

Навистина охрабрувачка литература е Слон во градината од Мајкл Морпурго. Оваа волшебна приказна со детални илустрации е инспирирана од различни вистинити приказни и создава убава нарација од која може да се извлечат толку многу лекции.

15. Правила за љубезност

Купувајте сега на Амазон

Во Правила за љубезност од Јунис и Сабрина Мојлс, децата ги учат бонтонот на манири. Оваа смешна мала книга сигурно ќе ги задоволи многу млади љубители на животни.

16. Водич за слоновите за криенка

Купувајте сега на Амазон

Генијална мала книга која содржи еден тон забава со слон е На Водич за слонови за криенка од Керестен Хејс . Овој убав мал водич е премногу забавен, ги учи пријателите слонови како да станат господари во криенката!

Нефиктивни книги за деца за слонови

17. Здраво, слон!

Купувајте сега на Амазон

Енергична и привлечна книга за многу мали деца е книга со многу интересни начини за истражување на факти како Здраво, слон! Оваа книга од Сем Ботон е шарена со забавни клапи за истражување на вашите омилени пријатели животни!

18. Вистината заСлоновите: Сериозно смешни факти за вашите омилени животни

Купувајте сега на Амазон

Смешните фактоиди се одличен начин да ги вклучите децата во времето за читање на деца што читаат нефиниции! Не гледајте подалеку од овој комичен став за информативниот текст, Вистината за слоновите: сериозни смешни факти за вашите омилени животни од Максвел Итон III .

19. Надеж за слоновите

Купувајте сега на Амазон

Тоа е дневник на дете слон во Надеж за слоновите од Патриша Марфи. Вашето срце сигурно ќе го плени кога ќе прочитате за ангелите Слон, Дејвид и неговата баба, додека тие учат за африканските слонови и помагаат да се заштитат.

20. Страст за слоновите

Купувајте сега на Амазон

Не плашете се од големи работи! Помогнете им на децата да научат да ги градат сопствените големи страсти со истражување на приказната за Синтија Мос, научник на терен, која се бори да ги спаси нашите огромни, интелигентни пријатели слон! Страст за слоновите од Toni Buzzeo е совршена едукативна книга за опасностите со кои се соочуваат животните во дивината, како и за тоа како да се направи разлика во нивниот свет преку искористување на вашите страсти!

21. National Geographic Kids Readers: Elephants

Купувајте сега на Amazon

Научете ги фактите со оваа лесна книга за слоновите, National Geographic Kids Readers: Elephants од Ејвори Боли .Овој читач на ниво 1 може да ви помогне да талкате низ светот на слоновите со вашиот ран читател! Тоа е информативен, интересен и читлив текст, одличен извор за деца! Слоновите може да се најдат овде.

Исто така види: 20 табели со активности за мали деца за да ги одржувате вашите малечки на вистинскиот пат

22. Книга National Geographic, National Geographic Kids Readers: Great Migrations Elephants

Купете сега на Амазон

Држете се до фактите! Ајде да провериме уште една интригантна книга National Geographic, National Geographic Kids Readers: Great Migrations Elephants од Лора Марш. Патувајте низ пустината со вашите деца во читател на ова ниво трето!

23. Mission Elephant Rescue: Сè за слоновите и како да ги спасите

Купувајте сега на Амазон

Фактите продолжуваат да напредуваат со мојот трет омилен на National Geographic Readers, Mission Elephant Спасување: Сè за слоновите и како да ги спасите од Ешли Браун Блевет . Со купување на нашата сопствена копија од оваа книга, можете да придонесете за спасување на нашите пријатели Слон, бидејќи дел од приходите од продажбата на книгите одат за заштита на дивиот свет!

24. Слонот

Купувајте сега на Амазон

Одете на прстите до број дваесет и четврти на мојата листа, бидејќи интересните факти за слон пронајдени во Слонот на Џени Дезмонд се врвен! Во прилог на расветлувачките информации во овој текст се неколку прекрасни илустрации од овој наградуван автор!

25. Жеден,Жедни слонови

Купувајте сега на Амазон

Ќе ви биде толку мило што Слоновите никогаш не забораваат кога ќе ја прочитате оваа прекрасна вистинска приказна за тоа како едно стадо слонови го искористило своето неверојатно сеќавање за да преживее природна катастрофа. Проверете ја оваа книга за некои од најневеројатните животни на земјата во Сандра Маркл Жедни, жедни слонови.

Anthony Thompson

Ентони Томпсон е искусен образовен консултант со над 15 години искуство во областа на наставата и учењето. Тој е специјализиран за создавање динамични и иновативни средини за учење кои поддржуваат диференцирана настава и ги ангажираат учениците на значајни начини. Ентони има работено со различен опсег на ученици, од основци до возрасни ученици, и е страстен за еднаквост и вклучување во образованието. Тој има магистерска диплома по образование на Универзитетот во Калифорнија, Беркли, и е сертифициран учител и тренер за настава. Покрај неговата работа како консултант, Ентони е страствен блогер и ги споделува своите сознанија на блогот Teaching Expertise, каде што дискутира за широк спектар на теми поврзани со наставата и образованието.