24 Интерактивни сликовници за деца

 24 Интерактивни сликовници за деца

Anthony Thompson

Ако барате интерактивни приказни, оваа листа на книги ќе ви биде голема помош! Од сликовници без зборови до интерактивни приказни до шарени табли, има многу опции кои ќе бидат одлични книги за учење за вашето дете. Да се ​​биде интерактивен е одлична компонента на книгите бидејќи помага да се ангажираат учениците. Проверете ги следните практични книги!

1. Мојата прва зафатена книга

Полна со многу видови сензорни истражувања, оваа забавна книга е задолжителна за мали раце! Се одликува со начини за користење на моторичките вештини, како што се кревање на вратичката и чувство на различни текстури. Ерик Карле, добро познатиот и сакан автор на книги за деца, создаде прекрасна книга полна со многу различни концепти за истражување со оваа.

2. Не притискајте го копчето

Оваа урнебесна сликовница ги ангажира децата уште од самиот почеток. Направени во книга за игри, децата ќе уживаат при притискање на копчето и љубопитно чекање да видат каков ефект има тоа врз чудовиштето во книгата. Оваа кратка приказна ќе биде возбудлива авантура за најмалите!

3. Допрете го волшебното дрво

Почнувајќи со осамено дрво, децата можат да ја допрете книгата за да помогнат да се донесат промени. Тие ќе гледаат како го гледаат обичниот, кафеаво дрво како се трансформира пред нив. Целосните илустрации направени од акварел ги покажуваат прекрасните трансформации додека дрвото минува низ годишните времиња.

Исто така види: 55 неверојатни книги за 6-то одделение во кои ќе уживаат пред тинејџерите

4. Надвор одSight

Оваа книга за подигање е забавна книга со многу видови животни. Учениците ќе уживаат да погодат кое животно се крие зад секоја клапа. Деталните илустрации ќе им овозможат на децата да ги видат карактеристиките на шумските животни и пријателите на егзотичните животни.

5. Waddle

Да ги натерате децата да комуницираат со физички движења е одличен начин да ги вклучите во оваа книга. Додека ја читаат и користат Скенирањето, децата ќе уживаат да ги гледаат сите различни животни и движења на животните низ приказната. Охрабрете го вашето дете да учествува и да се придружи!

6. Оваа книга е волшебна

Полна со забавни изненадувања на секоја страница, оваа книга полна со магија има одлични интерактивности за деца! Една од најкул опциите за интеракција додека читате, треба да бидете предупредени дека не секогаш сите магични трикови завршуваат онака како што можеби размислувате.

7. На лице место

Имагинацијата може да биде неограничена со оваа книга. Налепниците за повеќекратна употреба на крајот од книгата служат како начин да се создаде различна приказна секој пат кога ја читате книгата. Децата навистина ќе навлезат во креативниот аспект на оваа книга, бидејќи се обидуваат да ги направат своите приказни глупави и забавни!

8. Chomp Goes the Alligator

Интерактивна и дизајнирана да работи на вештините за броење, оваа мала книга од табла сигурно ќе биде одлично време! Вежбајте броење додека допирате различни текстури, играјќи со влечењетабот и уживањето во скокачките функции се најдобрите делови од оваа прекрасна книга за табли!

9. Притиснете овде

Донесена ни од Херве Туле, оваа книга е интерактивна класика. Сè што ви треба е вашата имагинација да ја земете оваа книга и да се издигнете со можностите. Децата уживаат во интеракција со сите задачи и едноставни команди бидејќи гледаат дека промените се случуваат низ книгата.

10. Зафатен ден

Прекрасна компонента на оваа интерактивна книга се линиите во внатрешноста што малите деца можат да ги користат за да ги следат и вежбаат фините моторни вештини. Оваа книга за зафатена табла е полна со картички и работи што треба да се допрат, како и дел за совпаѓање со меморијата за промовирање на учење форми.

11. Абракадабра, пролет е

Илустрациите навистина можат да ги направат книгите магични и оваа е сигурна! Како што зимата се претвора во пролет, неверојатните илустрации се менуваат со римуваниот текст. Оваа интерактивна детска книга вклучува кревање на клапи. На секоја страница има и по еден магичен збор за да ги задржи студентите ангажирани и заинтересирани.

12. Што е следната врата?

Подгответе се да ја вклучите вашата имагинација во оваа интерактивна книга. На крокодилот во оваа приказна му треба вашата помош за да се врати дома! Децата ќе ја користат својата имагинација за да го водат крокодилот назад до каде што треба да оди!

13. Хаф и Паф

Во оваа интерактивна книга со приказни, читателот станува големиот, лош волк. Со изненадувањеНа крајот, читателите ќе уживаат да користат голем здив за да дувнат и да дувнат роденденски свеќички на тортата!

14. Poke A Dot Old McDonald's Farm

Оваа интерактивна книга за фарма ќе го задржи вашето малечко да никнува веднаш. Броењето на животните на фармата и пукањето на секоја страница им помага на децата да се вклучат во приказната и да ја пеат песната.

15. Добро утро, добра ноќ

Прекрасните илустрации ја прават оваа слатка мала книга совршена приказна пред спиење. Компонентите на допир и чувство ја прават интерактивна и ја прават омилена за смирувачка книга која може да се доживее одново и одново. Ова е исто така совршена книга за мали деца и за млади читатели, бидејќи тие ќе уживаат во интерактивниот формат на меките текстури на допир.

16. Промешајте, крцкајте, изматете и печете

Оваа книга е токму она што им е потребно на младите за да се чувствуваат вклучени во процесот на печење. Тие можат да комуницираат со готвењето на имагинативен начин преправајќи се дека пукаат јајца и ги мешаат состојките.

17. Авантурите во цртаните филмови

Оваа интерактивна книга е книга што треба да се направи која го учи читателот како да црта цртани филмови. Преку приказната за една принцеза, инструкциите за цртање и чкртање доаѓаат низ приказната на разигран и забавен начин. Во оваа серија има уште неколку тематски книги со слични интерактивни карактеристики.

Исто така види: 28 Број 8 Предучилишни активности

18. Хај фајв

Има многу повеќе од само плескање рака!Оваа интерактивна книга ќе ви помогне да се истегнете и вежбате петки! Оваа слатка мала книга со интерактивни работи е одличен начин да се вклучите во мала симпатична серија предизвици.

19. Подморската азбука на Pout-Pout Fish

Оваа азбучна книга е совршена за допирање и чувство на различни текстури, а исто така и за учење повеќе за различни видови риби и подморски информации. Комплетирана со нашиот омилен лик од рипчиња од сипаница, оваа зафатена мала книга е полна со забава и изненадувања.

20. Hear Bear Roar

Оваа интерактивна книга вклучува дополнителна интерактивна компонента на звукот. Копчињата за притискање на страничната плоча се совршени за истражување на различни животни и звуците што ги испуштаат. Ерик Карле додава тони бои на неговите живописни илустрации за да додаде прекрасно уметничко дело во неговата приказна.

21. Принцезата Наоми му помага на еднорогот

Слатка приказна за принцезата која се нашла како му помага на еднорог, оваа интерактивна книга за танцување е совршена за мали балерини. Секоја страница има белег за вежбање танцов потег. Оваа весела и расположена книга е сладок приказ на принцезата и нејзината подготвеност да им помогне на другите.

22. Жабата со широка уста

Омилена детска приказна, Жабата со широка уста е симпатична приказна што децата сакаат да ја слушаат. Со скокачки функции низ книгата, децата ќе уживаат да ги гледаат другите суштества жабатаги исполнува и што сакаат да јадат.

23. Авантура со ракетен брод

Ова не е ваша типична книга за интерактивна табла. Овој го поканува читателот да седне на возачкото седиште и да управува со ракетниот брод. Додека читаат, тие ќе управуваат со сите видови работи што може да ги најдете во вселената. Додека уживаат во живописни уметнички дела и учат нови информации за вселената, децата ќе уживаат и да ја возат оваа книга!

24. Драга зоолошка градина

Забавна книга полна со живот на клапи, бидете подготвени да видите секакви животни кои се кријат низ него! Оваа книга со активности ќе ги има малите подготвени да ја подигнат вратата и да бидат изненадени со многу различни животни за истражување.

Anthony Thompson

Ентони Томпсон е искусен образовен консултант со над 15 години искуство во областа на наставата и учењето. Тој е специјализиран за создавање динамични и иновативни средини за учење кои поддржуваат диференцирана настава и ги ангажираат учениците на значајни начини. Ентони има работено со различен опсег на ученици, од основци до возрасни ученици, и е страстен за еднаквост и вклучување во образованието. Тој има магистерска диплома по образование на Универзитетот во Калифорнија, Беркли, и е сертифициран учител и тренер за настава. Покрај неговата работа како консултант, Ентони е страствен блогер и ги споделува своите сознанија на блогот Teaching Expertise, каде што дискутира за широк спектар на теми поврзани со наставата и образованието.