20 книги за големата депресија за деца

 20 книги за големата депресија за деца

Anthony Thompson

Дали вашите деца стенкаат кога станува збор за социјални студии? Можеби би можеле да ги оживеете лекциите со една од книгите за деца за Големата депресија наведени подолу. Добра книга можеби е сè што е потребно за да им помогне на децата да разберат каков бил животот за време на Големата депресија. Списокот подолу содржи 20 книги со различни нивоа на читање, од пред-К до 8-мо одделение.

1. Bud, Not Buddy од Кристофер Пол Кертис

Учениците од 5-7 одделение ќе сакаат да читаат за 10-годишниот Бад кој живее во сиропиталиште во Флинт, Мичиген за време на Големата депресија . Очаен да го најде таткото што никогаш не го запознал, Бад тргнува на долго патување низ државата.

2. Rudy Rides the Rails од Денди Дејли Мекал

Црниот вторник '29 го остави семејството на Руди сиромашно. Кога Руди слуша за други момчиња кои го напуштаат Салем, Охајо во потрага по работа на друго место, тој скока во воз во потрага по подобра среќа. Ова привлечно четиво е одлично за 1-4 одделение.

3. „Roll of Thunder, Hear My Cry“ од Милдред Д. Тејлор

Воодушевувачки роман за средношколци, овој роман на Њубери го следи семејството Логан додека тие се борат со расизмот и насилството, а истовремено се обидуваат да го задржат на нивната фарма во Мисисипи за време на Големата депресија.

4. Rose's Journal: The Story of a Girl in the Great Depression од Мариса Мос

За 2-5 одделение, ова е прекрасна приказна за 11-годишната Роуз и нејзиното семејство кои дознаваат какода преживеат заедно за време на навидум бескрајната суша во садот за прашина.

5. Макарони Бој од Кетрин Ајрес

Во оваа книга за полнолетство за 3-7 одделение сместена во внатрешноста на градот Питсбург за време на Големата депресија, Мајк наидува на голема мистерија дури и додека се занимава со малтретирање.

6. Среќната ѕвезда од Џуди Јанг

Рут се бори со сите тешкотии во Големата депресија, но нејзината мајка ја учи на друга перспектива. Овој роман ќе им помогне на учениците од 1-4 одделение да научат благодарност во тешки времиња.

7. Очите на Доротеа од Барб Розенсток

Оваа биографија на фотографката Доротеа Ланге вклучува галерија од нејзините фотографии кои ги документираат жртвите на времето. Учениците од 2-5 одделение ќе уживаат да ја слушнат вистинската приказна за некој што живеел низ Големата депресија.

8. Voices of the Dust Bowl од Шери Гарланд

Оваа сликовница за помлади одделенија (1-3-то) вклучува приказни раскажани од неколку различни перспективи на луѓе кои живеат во Dust Bowl, вклучително и дете кое никогаш не видел дожд.

9. Среќен грав од Беки Бирта

Не многу од книгите за Големата депресија за деца од 1-3 одделение се засновани на вистински приказни, но во оваа, авторката користи приказни од сметката на нејзината баба за живеење за време на Големата депресија за да се создаде прекрасна измислена приказна.

Исто така види: 20 активности за контрола на импулсите за вашето средно училиште

10. Моето срце нема да седиДолу од Мара Роклиф

Ако сакате да ги инспирирате вашите студенти од К-3 да бидат дел од менувањето на светот, тогаш споделете ја со нив оваа приказна заснована на вистински настани за една млада девојка во Камерун кој слуша за Големата депресија во Америка и решава да им помогне на гладните семејства преку океанот.

11. Подемот на „Есперанза“ од Пем Муњоз Рајан

Есперанца е уништена кога мора да го напушти семејниот ранч и нејзините убави работи во Мексико по трагедијата. Книга која предизвикува размислување за 6-то и 7-мо одделение, Есперанца се бори со прилагодување на животот во работен логор за време на депресијата.

12. Долг пат од Чикаго од Ричард Пек

Браќата и сестрите Џои и Мери Алис ја посетуваат својата ексцентрична баба на еден месец секое лето за време на Големата депресија. Урнебесната баба Даудел и нејзините лудории ќе ги смеат вашите 5-6-то одделение до крај.

13. Една година долу од Ричард Пек

Продолжението на Долг пат од Чикаго, оваа книга се фокусира на 15-годишната Мери Алис чии родители се борат финансиски да се опорават по депресијата. Таа мора да научи да живее со баба Даудел додека нејзиниот брат Џои работи во Цивилниот корпус за заштита.

14. Moon Over Manifest од Клер Вандерпул

Една од книгите за деца за Големата депресија која плени од почеток до крај, оваа ја раскажува приказната заАбилен која се сели во Канзас додека нејзиниот татко работи на железница. Оваа приказна сигурно ќе ги возбуди сите ученици од 3-7 одделение додека се обидуваат да и помогнат на Абилен да реши семејна мистерија.

15. Ништо да се плаши од Џеки Френч Колер

Кога нивниот татко заминува да најде работа, 13-годишниот Дени и неговата бремена мајка мора да преживеат сами во Њујорк за време на Големата депресија. Децата од 5-7 одделение ќе се најдат како навиваат за Дени бидејќи тој е принуден да моли за храна за своето семејство.

16. Вистината за врапчињата од Маријан Хејл

Сејди е едно од многуте деца кои работат во конзервната фабрика за да им помогнат на своите семејства да врзат крај со крај за време на Големата депресија. Оваа незаборавна книга е впечатливо четиво за 5-6 одделение.

Исто така види: 20 петминутни книги со приказни за деца

17. Бебето & засилувач; Јас од Дејвид А. Адлер

Забавна сликовница за PreK-3-ти одделенија, оваа приказна следи две момчиња кои продаваат весници надвор од стадионот Јенки за да помогнат да заработат пари за нивните семејства за време на Велики Депресија. Кој знае? Можеби ќе запознаат некој познат!

18. Градинарот од Сара Стјуарт

Една од книгите на Големата депресија за деца која покажува многу срце заедно со прекрасни илустрации се наоѓа во оваа сликовница за прво одделение 3. Иако Лидија мора да се пресели во градот кога нејзиниот татко ќе остане без работа, таа ја носи својата градина со себе.

19. Полн грав од Џенифер Л. Холм

ОваКнигата за полнолетство поставена во депресија сигурно ќе ги забавува децата од 3-7 одделение. Бинс има големи планови, и покрај тешкотиите што возрасните околу него се обидуваат да ги минимизираат.

20. Родени и леб во големата депресија од Џона Винтер

Учениците од К-4 ќе бидат фасцинирани кога ќе ја слушнат вистинската приказна на авторот за растењето со 7 браќа и сестри за време на Големата депресија и силата што ја има семејството имале заедно.

Anthony Thompson

Ентони Томпсон е искусен образовен консултант со над 15 години искуство во областа на наставата и учењето. Тој е специјализиран за создавање динамични и иновативни средини за учење кои поддржуваат диференцирана настава и ги ангажираат учениците на значајни начини. Ентони има работено со различен опсег на ученици, од основци до возрасни ученици, и е страстен за еднаквост и вклучување во образованието. Тој има магистерска диплома по образование на Универзитетот во Калифорнија, Беркли, и е сертифициран учител и тренер за настава. Покрај неговата работа како консултант, Ентони е страствен блогер и ги споделува своите сознанија на блогот Teaching Expertise, каде што дискутира за широк спектар на теми поврзани со наставата и образованието.