23 современи книги што ќе ги сакаат учениците од 10-то одделение

 23 современи книги што ќе ги сакаат учениците од 10-то одделение

Anthony Thompson

Од жанровите на фантазија, трилер, романса, авантура и многу повеќе, овие 23 книги содржат расположени, разновидни ликови кои ќе резонираат со петнаесет и шеснаесетгодишници.

Исто така види: 25 книги за 8-годишните читатели

1. Слешер девојки & засилувач; Момчињата чудовишта до април Женевиев Тухолке

Купувајте сега на Амазон

Девојче кое е малтретирано се крие во училишната бања додека зомбите го преземаат; онлајн романса добива шокантен пресврт; и пријателите од соседството донесуваат будна правда во оваа збирка на неизвесност, хорор и психолошки трилер приказни.

2. Innercity Girl Like Me од Сабрина Бернардо

Купувајте сега на Амазон

Кога Марија се придружува на бандата Дијаблос, таа запаѓа длабоко во светот на криминал, дрога и насилство. Може ли да излезе пред да ја убие?

3. Вкусот на дождот од Моник Полак

Купете сега на Амазон

Сместен во Кина во 1945 година, 13-годишната Гвен е затворена во логор за интернација. Предводени од грижлив учител, таа и нејзините соученици се обидуваат да ја одржат надежта, достоинството и добрината.

4. Rikers High од Пол Волпини

Купувајте сега на Амазон

Пет месеци од неговата затворска казна на островот Рикерс, Мартин е уништен во затворска тепачка. Тој е испратен во затворското крило каде што затворениците мора да посетуваат средно училиште. Дали е ова неговата шанса да го промени својот живот?

5. На The Come Up од Енџи Томас

Купувајте сега на Амазон

Шеснаесетгодишната Бри е решена да стане раплегенда. Но, кога ќе го добие својот прв вкус на слава, не е толку слатко како што мислеше дека ќе биде.

6. The Rest Of Us Just Live Here од Патрик Нес

Купувајте сега на Амазон

Можеби е крајот на светот, но Мајки само сака да оди на матура, да заврши средно училиште и да праша надвор од неговата симпатија. Делумна научна фантастика, дел сатира, оваа приказна ги разгледува „нормалните“ деца кои не се повикани на величина што го менува светот.

7. Без љубов од Алис Осеман

Купувајте сега на Амазон

Бруцошката Џорџија никогаш не била заљубена. Всушност, таа никогаш не ни била таква. Таа тргнува во потрага да види дали е можна романса за неа и учи вредни лекции за љубовта и самоприфаќањето.

8. Деца од крв и коски од Томи Адејеми

Купувајте сега на Амазон

Спојувајќи ја фантазијата, митологијата и западноафриканската култура, оваа приказна ја следи Зели, девојка решена да ја врати магијата и моќта на нејзиниот народ во кралството Ориша.

9. Суровиот принц од Холи Блек

Купувајте сега на Амазон

Во овој митски свет каде владеат самовили, седумнаесетгодишната Џуд е смртник, фатена во злобна мрежа од лаги, измами, и војна. Може ли да се спаси себеси и нејзините сестри пред да биде предоцна?

10. Секој последен збор од Тамара Ајрланд Стоун

Купувајте сега на Амазон

Шеснаесет годишната Саманта го чува своето ментално здравје, а OCD се бори во тајностод нејзините пријатели. Кога ја запознава Керолин, открива дека можеби чувала уште повеќе делови од себе скриени.

11. Водич за добро девојче за убиство од Холи Џексон

Купете сега на Амазон

Средношколката Пип истражува случај на убиство во нејзиниот град. Како што ја следи трагата на индиции, таа дознава дека некој навистина не сака таа да ја открие вистината.

12. Еден од нас лаже од Карен М. Мекманус

Купете сега на Амазон

Пет средношколци влегуваат во притвор, но еден никогаш не излегува. Жртвата беше момчето зад популарната апликација за озборувања во училиштето. Дали неговата смрт може да се поврзе со тајните што требаше да ги истури?

13. Shatter Me од Тахере Мафи

Купувајте сега на Амазон

Во овој дистописки трилер, Џулиет е проколната со моќта да убие секого со само еден допир. Или тоа е подарок?

14. The Hate  U Give од Енџи Томас

Купувајте сега на Амазон

Светот на шеснаесетгодишната Стар е уништен кога нејзината пријателка е убиена пред нејзините очи. Кога неговата смрт станува национална вест, Стар открива дека има глас помоќен отколку што замислувала.

15. Challenger Deep од Нил Шустерман

Купувајте сега на Амазон

Четиринаесетгодишниот Кејден, брилијантен, но проблематичен, се спушта во шизофренија на патување до дното на Земјата.

16. Ние содржи мноштво од Сара Хенстра

Купувајте сега на Амазон

Џонатан и Адам се партнери на час по англиски јазик за задача со пријател со пенкало. Додека си пишуваат неделно писма, нивната врска се продлабочува, но дали може да преживее хомофобија, малтретирање и семејни тајни?

17. Ова отровно срце од Калин Бајрон

Купувајте сега на Амазон

Бри поседува подарок -- таа може да одгледува растенија од семиња со само еден допир. Кога ќе наследи куќа на селски имот, таа открива генерации тајни околу нејзиниот подарок.

18. Фурија од Јамил Саид Мендез

Купувајте сега на Амазон

Камила е фудбалска ѕвезда во подем во нејзиниот роден град Росарио во Аргентина, но тоа го чува во тајност од нејзините строги родители. Кога нејзиниот тим се квалификува за голем јужноамерикански турнир, таа мора да донесе тешка одлука.

19. Tokyo Ever After од Емико Џин

Купувајте сега на Амазон

Изуми е јапонско-американско девојче во мал, претежно бел калифорниски град. Одгледана од нејзината самохрана мајка, нејзиниот тивок живот се превртува кога открива дека нејзиниот биолошки татко е всушност престолонаследникот на Јапонија.

Исто така види: 27 Физички и хемиски промени Активности за средно училиште

20. Братучеди од Карен М. МекМанус

Купувајте сега на Амазон

Братучедите Мили, Обри и Џона добиваат покана од нивната богата, отуѓена баба да работи во нејзиниот островско одморалиште за лето, каде што тие откријте ги тајните на минатото на нивното семејство.

21. Списокот од Сиобан Вивијан

Купувајте сега на Амазон

Животите на осум различни девојчиња се нарушуваат кога нивните соученици објавуваат листа на најпривлечните и најмалку привлечните девојки во секое одделение.

22. Кажи ми три работи од Џули Баксбаум

Купи сега на Амазон

Таткото на Џеси повторно се ожени и ги пресели низ земјата во Лос Анџелес. Борејќи се да се вклопи во нејзиното ново училиште, таа добива мистериозна е-пошта која се нуди да помогне. Дали може да и верува на оваа мистериозна пријателка?

23. Електричното кралство од Дејвид Арнолд

Купувајте сега на Амазон

Смртоносниот грип го уништи светот. Меѓу преживеаните се и осумнаесетгодишната Нико и нејзиното куче, кои тргнале на патување планирано од нејзиниот татко до митски портал.

Anthony Thompson

Ентони Томпсон е искусен образовен консултант со над 15 години искуство во областа на наставата и учењето. Тој е специјализиран за создавање динамични и иновативни средини за учење кои поддржуваат диференцирана настава и ги ангажираат учениците на значајни начини. Ентони има работено со различен опсег на ученици, од основци до возрасни ученици, и е страстен за еднаквост и вклучување во образованието. Тој има магистерска диплома по образование на Универзитетот во Калифорнија, Беркли, и е сертифициран учител и тренер за настава. Покрај неговата работа како консултант, Ентони е страствен блогер и ги споделува своите сознанија на блогот Teaching Expertise, каде што дискутира за широк спектар на теми поврзани со наставата и образованието.