17 Шапка Занаети & засилувач; Игри што ќе ги отфрлат капите на вашите студенти

 17 Шапка Занаети & засилувач; Игри што ќе ги отфрлат капите на вашите студенти

Anthony Thompson

На која било возраст, капите се забавен додаток кој може да се вгради во училницата на вашите деца за имагинативни изработки или игри со улоги! Кога барате инспирација, свртете се кон омилените книги, песни или филмови на вашиот ученик во кои има ликови кои носат капи. Има толку многу различни стилови на капи од различни временски периоди, култури и приказни кои можат да инспирираат учење и креативност. Едноставните занаети и активности со помош на реквизити како капи може да ги возбудат учениците да излезат од своите школки и да ја изразат својата индивидуалност на нови и авантуристички начини. Еве 17 слатки идеи за занаети што треба да ги испробате со вашите ученици денес!

1. Капи за сладолед

Барате нова идеја за летна забава или занает за децата во училницата? Овие едноставни шапки од вафли се совршен занает за подобрување на моторичките вештини на вашето дете; како што се цртање прави линии, сечење и лепење.

2. DIY Minion Hats

Овој ресурс има шаблон за изработка на капи што може да се преземе и до кој можете да пристапите бесплатно за лесно да го направите овој занает. Младите ученици треба да успеат да го завршат сами или со многу мала помош. Овој дизајн бара брановиден картон, пом-пом, ластик, лепак и лента.

3. Елегантни капи маше од хартија

Се чувствувате фенси или сакате да ја прославите пролетта со цвеќиња и цветни бои? Овие нежни капи се совршен додаток на забава со чај, ден за облекување или едноставнода се плеткаш со шарена марамче.

4. Капи за готвачи сам по себе

Гледајте и следете го видеото за упатство кое покажува колку е едноставно да се дизајнираат и изработуваат овие преслатки капи за готвач! Оваа поврзана врска користи пластични кеси за горниот дел, но можете да користите и други материјали ако сакате.

Исто така види: 17 креативни активности кои ја слават приказната за Јоб

5. Пиратски шапки за весници „Направи сами“

Помогнете им на вашите малечки да го завршат овој занает чекор по чекор. Прво, тие ќе треба да ги обојат двете страни на нивниот лист весник во црно. Потоа, помогнете им да ги водите низ чекорите на преклопување и нека наслика пиратско лого на предната страна за дополнителен карактер!

6. Шапки за кловнови за забави DIY

Глупоста започнува со времето за изработка, а оваа шапка за кловн е токму она што им е потребно на вашите малечки за да ги истакнат триковите и да се смеат. Ова е дизајн на капа во облик на конус направен со шарена занаетчиска хартија, панделки и парчиња памук.

7. Шапки со боички „направи сам“

Овој шаблон на капа што може да се печати „Направи сами“ ги прави најслатките блузи од боици што вашите деца некогаш ги виделе! Можете да користите обоена градежна хартија или да додадете дополнителен чекор така што вашите ученици ќе обојат бела занаетчиска хартија со нивната омилена боја пред да ја склопат.

8. Шапки за забави на принцези сам

Зграпчете го вашиот линијар и ножиците и помогнете им на вашите принцези во вежбањето и исечете ги нивните конусни форми за да дизајнирате прекрасни розови и виолетови капи! Покрај градежната хартија за изградба на конусите, ќе ви требаКреп-хартија за стримерите и сите други налепници/сјај инспирирани од принцезата што ги имате на располагање.

9. Рајножито шапки за риби направете сами

Еве еден симпатичен занает за мали деца што вклучува препознавање на бои, моторни вештини, броење и многу повеќе! Овие џиновски, шарени шапки за риби се извонредно лесни за правење штом ќе им дадете на вашите ученици шаблон за риба за следење и сечење. Потоа можат да направат кругови во разни бои и да ги залепат како ваги.

10. Alien Plate Hat Craft

Колку е кул дизајнот на капа од хартиена плоча?? Исечените фигури на вонземјани изгледаат како да излегуваат од вселенски брод над главата на вашето дете! Помогнете да ги нацртате зелените еднооки вонземјани и оставете ги вашите мали уметници да го исечат и обојат остатокот за да ги комплетираат овие капи „надвор од овој свет“.

11. Пајакови капи од хартиена чинија

Без разлика дали вашето одделение учи инсекти и други морничави гасеници или е време за Ноќта на вештерките, овој забавен занает ќе го привлече вниманието на вашиот ученик во мрежата на креативност! Ќе ви требаат хартиени чинии, ножици, градежна хартија и гугачки очи.

12. Шапка за сам на себе си

Дали вашата училница е полна со ученици кои сакаат да кловнираат наоколу? Овие шарени и глупави капи ќе ги расположат за шеги и учење! Колку бои хартија имате? Затоа што ќе ви треба сè што можете да најдете за да ги измерите, исечете и составите овие „J е заJester” капи.

13. Капи за чудовишта од хартиена кеса

Ние го сакаме занаетот „Направи сами“ што повторно користи материјали за домаќинството без дополнителни трошоци. Побарајте од вашите ученици да донесат хартиена кеса за овој занает со капи! Бидете креативни со уметнички материјали како што се средства за чистење цевки, пом-пом, гумени очи и повеќе!

14. Цветни капи од хартија

Овој занает е подобро прилагоден за постари деца кои можат да мерат, сечат и лепат следејќи ги упатствата. Овие џиновски цвеќиња може да се направат со користење на која било хартија во боја, а големината на ливчињата зависи од тоа колку флота сака оној што ги носи да седи на главата.

15. Лесно сам направете капи за д-р Сеус

Можеби најкултната мачка со капа што светот ја видел потекнува од оваа омилена книга на Д-р Сус. Има многу дизајни на интернет за да се изгради оваа капа со црвени и бели пруги, но овој со хартиени чинии и градежна хартија е совршен образец за вежбање за моторните вештини и креативноста на младите ученици.

Исто така види: 45 Ликовни активности за основци

16. Направете сами хартиени капи за овошје и зеленчук

Колку се кул овие креации инспирирани од природата? Почетниот дизајн бара некои вештини за превиткување, затоа погрижете се да ги водите вашите ученици низ првите чекори. Откако ќе ја добијат основната форма на чамец, тие можат да додадат хартија/пластика и детали за да создадат заоблено овошје или зеленчук што го сакаат!

17. Шапка за новогодишна елка

Ова е сезона на празници за уметност и занаетчиство! Овој картонски конус е покриен со ленти одзелена градежна хартија, пом пом, златна ѕвезда и сите други украси што вашите мали џуџиња можат да ги најдат!

Anthony Thompson

Ентони Томпсон е искусен образовен консултант со над 15 години искуство во областа на наставата и учењето. Тој е специјализиран за создавање динамични и иновативни средини за учење кои поддржуваат диференцирана настава и ги ангажираат учениците на значајни начини. Ентони има работено со различен опсег на ученици, од основци до возрасни ученици, и е страстен за еднаквост и вклучување во образованието. Тој има магистерска диплома по образование на Универзитетот во Калифорнија, Беркли, и е сертифициран учител и тренер за настава. Покрај неговата работа како консултант, Ентони е страствен блогер и ги споделува своите сознанија на блогот Teaching Expertise, каде што дискутира за широк спектар на теми поврзани со наставата и образованието.