30 животни кои започнуваат со Т

 30 животни кои започнуваат со Т

Anthony Thompson

Проценките покажуваат дека на Земјата има речиси 9 милиони различни видови животни. Тоа се многу животни! Денес, ќе наведеме 30 животни и од копно и од океанот, почнувајќи со буквата Т. Некои од овие животни се миленичиња кои можеби ги имате дома, додека други се диви животни за кои можеби не сте ни знаеле дека постојат. Во секој случај, се надеваме дека ќе се забавувате учејќи неколку забавни факти за овие прекрасни животни!

1. Тахр

Прво, имаме тахри! Овие меки пријатели се цицачи кои се тесно поврзани со козите и овците. Тие потекнуваат од Азија и се тревојади кои се хранат во текот на денот и ноќта.

Исто така види: 22 грчки митолошки книги за деца

2. Скорпија со камшик без опашка

Следно, ја имаме скорпијата со камшик без опашка! Овие морничави роботи можете да ги најдете во шумите ширум светот. Иако изгледаат страшно, тие не се многу агресивни или отровни. Бидете внимателни ако сте штурец што му го блокира патот! Ноќните камшички скорпии без опашка се инсективојади.

3. Тануки

Еве, го имаме тануки, АКА јапонското куче од ракун. Овие животни потекнуваат од (погодувате) Јапонија и се познати во јапонскиот фолклор. Според древните јапонски текстови, овие првенствено ноќни суштества се натприродни менувачи на форми!

4. Тарантула

Внимавајте на стапалата! Следно, имаме тарантули, кои се влакнести, отровни пајаци кои се наоѓаат на неколку континенти. Тие се движат од големи до мали,при што најголем вид е голијат кој јаде птица. Само бидете внимателни бидејќи овие пајаковини имаат моќен отров!

5. Тарантула Хок

Ако имате арахнофобија, ќе ви се допадне јастребот од тарантула! Овие оси го добиле своето име според нивните примарни плен-тарантули. Иако овие инсекти се главно послушни, ако случајно ги испровоцирате нивното убод може да биде особено болно.

6. Тасманискиот ѓавол

Дали овој ни врати некои спомени од детството? Тасманискиот ѓавол е сештојад што може да се најде само во Тасманија. Овие цицачи се чудни црно-бели торбари и е пријавено дека понекогаш јадат мали кенгури!

7. Хрчак од мечето

Следно, имаме еден вид хрчаци кои го прават совршеното милениче! Хрчакот од плишано мече, АКА, сирискиот хрчак, има големи меки образи кои се шират и собираат секакви видови храна. Иако прават преслатки миленичиња, тие имаат краток животен век од околу 2-3 години.

8. Тексас со рогови гуштер

Кога доаѓаме на број 8, го имаме гуштер со рогови од Тексас. Овој шилест гуштер може да се најде во САД и Мексико. Не дозволувајте нивните шила да ве плашат! Тие се послушни суштества кои сакаат да киснат на сонце за витамин Д.

9. Трнливиот ѓавол

Следно, имаме уште еден рептил познат како трнливиот ѓавол. Овие ѓаволи можат да се најдат во Австралија и имаат „лажна глава“. Оваа глава се користи восамоодбрана за да ги исплаши предаторите, но тоа не значи дека овие влекачи се безбедни. Често, тие се плен на диви птици.

10. Teira Batfish

Оваа мирна риба има многу имиња, но многумина ја знаат како лилјак теира. Тие често доаѓаат во неутрални бои како сива или кафеава и можат да се најдат долж бреговите на Австралија, Индија и Турција.

11. Тигар

Оваа џиновска мачка е секако едно од првите животни што ни паѓаат на ум кога ќе помислиме на животни кои почнуваат со буквата Т. Тигарот е загрозено животно кое потекнува од Азија земји. Само останете надвор од нивната територија по неколку часа, бидејќи овие меки предатори ловат плен ноќе.

12. Тигар ајкула

„Излези од водата“! Следно, ја имаме тигарската ајкула. Овие големи предатори го добиле своето име по нивните карактеристични ознаки, кои се слични на тигрите. Тие растат да бидат прилично големи и се многу агресивен вид.

13. Тити мајмун

Кога доаѓаме на број 13, го имаме мајмунот Тити. Можеби не сте слушнале за нив, но секако треба да знаете за нив бидејќи овие мајмуни се загрозени, а не останаа повеќе од 250 возрасни.

14. Жаба

Се разбира, не можеме да заборавиме на симпатичната жаба. Водоземец со кожа и текстура на кожата. Жабите добиваат лоша репутација поради тоа што предизвикуваат брадавици да растат кај луѓето, но не верувајте во овој мит бидејќи е целоснобезбедно да се справи со овие мозолчиња суштества.

15. Желка

Следно, ја имаме желката. Овие влекачи се древни, а датираат од пред 55 милиони години. Тие можат да доживеат дури и до 150 години, иако некои се пријавени дека живеат до околу 200 години!

16. Тукан

Сè уште сакате житарки со вкус на овошје? Тука го имаме преслаткиот тукан. Овие тропски птици имаат шарени клунови и се родени во Централна и Јужна Америка. Тие се социјални птици кои патуваат во групи од над десетина.

Исто така види: 38 интерактивни огласни табли кои ќе ги мотивираат вашите студенти

17. Играчка пудлица

Ауу, толку слатко! Играчките пудлици прават преслатки миленичиња. Не само тоа, тие се и многу интелигентни, што ги прави популарни избори за изложби на кучиња. „Играчката“ во нивното име се однесува на тоа што се прилично мали.

18. Trapdoor Spider

Следниот е пајакот trapdoor, кој е кафеав пајак со златна коса. Овие пајаковидни животни се наоѓаат во Австралија и покрај нивното име, живеат во јами кои имаат отворени влезови. Тие можат да живеат некаде од 5 до 20 години.

19. Жаба од дрво

Жабите од дрво се преслатки водоземци кои сочинуваат над 800 различни видови. Тие можат да се најдат на дрвјата низ целиот свет и ретко го напуштаат високото место. Дрвните жаби се одлични качувачи поради нивните уникатни прсти на рацете и нозете.

20. Дрво голтач

Овие прекрасно обоени птици патуваат во јата кои може да се бројат востотици илјади! Дрвните голтачи мигрираат низ Северна Америка јадејќи инсекти и бобинки додека одат.

21. Пастрмка

Тоа е еден сериозен „мош за пастрмка“! Пастрмките се слатководни риби кои имаат блиска врска со лососот. По потекло од Северна Америка, Азија и Европа, овие риби се хранат и со океански и со копнени животни. Поради нивниот популарен вкус, многу пастрмки се одгледуваат во масивни рибници.

22. True’s Beaked Whale

Можеби не знаете за овој, бидејќи вистинскиот клунест кит е многу редок! Овие китови живеат во Северниот Атлантски Океан и излегуваат во претежно длабоки води. Бидејќи се ретки, научниците не го знаат нивниот точен животен век.

23. Лебедот трубач

Родносно во Северна Америка, лебедот трубач има бело тело и изгледа како да носи црна маска и чизми. Тие често бараат храна во плитки води и можат да летаат до 60 милји на час!

24. Тафтуван тимунче

Друг северноамериканец, тафтуваниот тимун е сива птица песна со црни мониста очи и мало тело. Има глас што одекнува низ шумите и се верува дека е симбол на среќа ако се види во сон.

25. Tundra Vole

Овој глодар со средна големина може да се види на три континенти: Европа, Азија и Северна Америка. Тундра воле го добила своето име по нејзиното омилено живеалиште, тундра. Ако не се кријат во влагатундра, тие се вртат наоколу по тревната ливада.

26. Волкот Тундра

Следен е волкот тундра, АКА туруханскиот волк, кој се среќава низ Европа и Азија. Од трите видови волци, тундра волкот спаѓа под видот сив волк. Во текот на зимата, овие жестоки младенчиња ловат само ирваси.

27. Турција

Дали е уште Денот на благодарноста? Нашето следно животно е вид на птица наречена мисирка. Овие џиновски птици потекнуваат од Северна Америка и се знае дека се агресивни кон луѓето и миленичињата доколку се соочат во дивината. Забавен факт: мисирките МОЖАТ да летаат!

28. Мисиркино мршојадец

Следно е мршојадецот од мисирка! Овие црвеноглави птици се нови светски мршојадци, што значи дека се наоѓаат исклучиво на западната хемисфера. Тие се познати по нивното моќно сетило за мирис и е пријавено дека мирисаат на други птици од една милја далеку.

29. Желка

Која е разликата помеѓу желка и желка? Една од главните разлики е тоа што желката има школка изградена за живеење во вода, додека желката има школка изградена за земја. Забавен факт: желките немаат никакви заби, наместо тоа имаат силен клун.

30. Тираносаурус Рекс

На крај, но секако не и најмалку важно, го имаме тираносаурусот рекс. Иако овие диносауруси се исчезнати околу 65 милиони години, тие се незаборавни поради нивкако врвни предатори на своето време. Една од нивните најпрепознатливи карактеристики се малите раце.

Anthony Thompson

Ентони Томпсон е искусен образовен консултант со над 15 години искуство во областа на наставата и учењето. Тој е специјализиран за создавање динамични и иновативни средини за учење кои поддржуваат диференцирана настава и ги ангажираат учениците на значајни начини. Ентони има работено со различен опсег на ученици, од основци до возрасни ученици, и е страстен за еднаквост и вклучување во образованието. Тој има магистерска диплома по образование на Универзитетот во Калифорнија, Беркли, и е сертифициран учител и тренер за настава. Покрај неговата работа како консултант, Ентони е страствен блогер и ги споделува своите сознанија на блогот Teaching Expertise, каде што дискутира за широк спектар на теми поврзани со наставата и образованието.