30 наставник препорачани хорор книги за средно училиште

 30 наставник препорачани хорор книги за средно училиште

Anthony Thompson

Страшните приказни можат да бидат застрашувачки и забавни за читателите! Дознавањето повеќе за приказните за духови, опседнетите куќи и натприродното може да додаде морничав пресврт на секоја страшна книга. Овие препораки за книги се од наставниците и ќе помогнат да се привлече вниманието на читателите од средно училиште. Додадете ги овие страшни, страшни, хорор приказни на вашата листа за средношколци.

1. Излезете да ве извлечам

Со тринаесет индивидуални приказни со илустрации што одговараат, оваа книга е страшно забавна за читање. Ова е совршен избор на книги за студенти кои уживаат да читаат за натприродните и приказните за духови. Не заборавајте да го додадете ова на полицата во вашата училница за да може да има многу читања за време на страшните сезони!

2. Скриј и трагач

Оваа тотално морничава и плашлива фантастична приказна ќе ги остави читателите исплашени и малку исплашени. Кога едно младо момче исчезнува и се појавува една година подоцна, неговата група пријатели брзо и случајно дознава каде бил и што му се случило. Овој застрашувачки превртувач на страници сигурно ќе го додаде елементот на факторот на страв.

3. Духовите на Фолкрофт

Додека престојуваат кај своите баба и дедо, двајца млади мора да се прилагодат на нивната морничава куќа, бидејќи дознаваат една мрачна тајна. Колку повеќе ги запознаваат своите отуѓени баби и дедовци, толку повеќе семејни тајни се прашуваат додека престојуваат таму. Оваа книга е задолжително да ја прочита секој љубител на хорор!

Исто така види: 20 ангажирани филозофски активности за деца

4. НаПроколнати

Неодамна објавена, оваа хорор книга е базирана на телевизиското шоу Creepshow. Станува збор за девојка која се облекува во стара облека и сонува дека живее и во старо време. Но, дали таа?

5. Мали простори

На крајот на краиштата морничава и застрашувачка, ова поглавје книга раскажува за девојка која чита за духови. Недалеку од своето училиште таа ги открива погребните места на духовите за кои читала. Кога ќе и се расипе училишниот автобус, возачот на автобусот има предупредување, трчај! И останете на мали простори. Дефинитивно, една од застрашувачките книги што треба да ги додадете на вашата полица.

6. Ловци на духови

Оваа плашлива приказна е полна со изненадувања. Кога Харпер пристигнува во нејзиниот нов дом, таа е убедена дека е опседнат. Сега таа мора директно да се соочи со приказната за нејзината опседната куќа и лошите духови во куќата. Оваа морничава приказна е една од низата книги.

7. Крвавената виолетова

Оваа книга за млади возрасни е задолжително читање за оние кои уживаат во натприродното. Морничавите призвук на паранормален свет, чуван од ловци на демони го отвораат патот за средноодделенците да уживаат во оваа страшна книга. Додека Хана тргнува да ја пронајде својата мајка, таа копнее да дознае повеќе за нејзината семејна историја.

8. Dread Nation

Овој историски трилер е одличен додаток на вашата училишна библиотека. Авторот на книгата дава слика за временските рамки на Граѓанската војна и сегрегацијата во време когаживотот е мрачен. Ова е одлична мешавина од научна фантастика, историска фантастика и мистерија.

9. Девојката од бунарот

Девојка која е убиена наоѓа супермоќи помагајќи да се ослободат невините духови и да предизвикаат хаос на оние кои ги повредиле. Таа сè уште не може да го најде мирот што го бара, но наскоро запознава момче кое можеби ќе може да и помогне и таа му помага.

10. Колекционерот на духови

Шели има посебен подарок, како и сите други жени во нејзиното семејство. Таа им помага на духовите и го наоѓа нивното ново место. За жал, кога Шели ќе изгуби некој близок, таа повеќе не сака да им помага на духовите да продолжат понатаму. Наместо тоа, таа сака да ги задржи.

11. Икабог

Ова чудно суштество се вика Икабог. Тој излегува и додека сите веруваат дека тој е едноставно мит, тој создава хаос во нивното кралство. Дали двете деца во приказната ќе бидат доволно храбри да го спречат?

12. Минесота Хантингс

За оваа збирка од 21 приказна за духови се вели дека е целосно вистинита. Ова прави совршено читање на глас на камперски оган. Сепак, внимавајте, бидејќи овие приказни се вели дека се вистинити! Тие ќе обезбедат добар страв од приказните за духови, прогонувања и убиства.

13. Девојка од духови

Во оваа приказна за духови, една млада девојка сака да чита за приказните за духови! Потоа, таа се наоѓа среде приказна за духови. Таа учивредноста на пријателството и довербата низ оваа книга.

14. Овој град не е во ред

Близнаците се преселуваат на ново место, многу поразлично од сончевото и светло место на кое отсекогаш живееле порано. Тие брзо учат дека нешто не е баш во ред. Кога една од близнаците ќе се најде во неволја, нејзиниот близнак тргнува да ја спаси.

15. Град на духови

По давење, една девојка може да биде дел од светот на духовите и дел од светот како човек. Таа е способна да ги раздели двајцата и да живее на двете места. Таа наскоро дознава дека и светот на духовите е опасен.

16. Девојката во заклучена соба

Стравот ја победува Џулс, девојка која штотуку се вселила во својот нов дом. Таа здогледува сенишно лице на прозорецот и е убедена дека дух живее на нејзиниот поткровје. Таа тргнува да најде одговори и се обиде да и помогне на сенишната девојка на нејзиниот поткровје.

17. Куќата со пепел

Куќата со пепел е место каде што едно младо момче оди да најде исцеление. На ова место се случуваат чудни работи. Тешко е да се разбере што точно се случува. Потоа се појавува лекар за да помогне во лекувањето на нивната болка. Дали ова ќе им помогне или ќе им наштети?

18. Обилната темнина

Обилната темнина е полна со магија и мистика. Руни собира месечева светлина и користи магично огледало за да и помогне. Таа секогаш се оддалечува од група момчиња и проблемитие можат да носат со себе додека некој не го добие нејзиното магично огледало.

19. Убиствата во кукличка куќа

Убиствата во кукличка куќа предизвикуваат лази и страв! Додека Ејми ги остава куклите на одредени места, таа секогаш открива дека тие се преселиле. Таа се вовлекува кога ќе види чудна светлина како ја исполнува куќата за кукли. Што ќе се случи следно?

20. Почекајте додека Хелен дојде

Оваа приказна за духови е реална на многу начини. Посиноците во ново здружено семејство не се согласуваат, а најмладата полусестра предупредува дека духот со кој разговара, Хелен, доаѓа по другиот брат и сестра.

21. Тринаесеттата мачка

Оваа морничава книга за мачки, која ни ја донесе Мери Даунинг Хан, е страшна приказна за една девојка која ја посетува својата тетка и се справува со страшната шума од соседството. Шумата е населена со тони црни мачки и гласините велат дека шумите се опседнати.

22. Меѓу скриените

Интригантен роман за средношколци, оваа приказна ја раскажува приказната за едно момче кое останало скриено цел живот. Од каде што е, во домот смеат само две деца. Тој е трето дете и мора да остане скриен за да остане безбеден. Потоа, тој запознава сенка на девојка, слично како него. Што ќе одлучат да прават заедно?

Исто така види: 40 прекрасни авионски занаети и активности за деца

23. Коралин

Замислете како мора да се чувствувала Коралина кога ќе најде мала врата и ќе побегне во сосема нов свет! Еден свет,што всушност многу личеше на нејзината. Сè е добро и забавно додека таа не сака да замине и не сфати дека новото мало семејство ќе направи се што е потребно за да ја задржи.

24. Doll Bones

Ова е прекрасна книга за пријателството. Тројца пријатели растат заедно и избегнуваат да бидат проколнати од злобниот владетел на кралицата со лут дух. Сите тие не можат а да не се запрашаат дали куклата е едноставно кукла или дали куклата има античко проклетство и злонамерен дух.

25. Книгата на гробиштата

Може ли да стане пострашно? Младото момче од оваа приказна целиот свој живот го живее на гробишта! Него го воспитуваат духови и духови. Што ќе се случи кога ќе се сретне со Џек? Џек е личноста која го убила неговото семејство. Дали тој ќе биде следниот?

26. Има некој внатре во вашата куќа

Најдобро одговара за тинејџери и во средно училиште, оваа реалистична фантастична приказна сигурно ќе предизвика некои стравови! Возбудата и неизвесноста во оваа книга ќе го задржат читателот на работ и ќе чека да види што ќе се случи следно.

27. Предавството

Првата книга од хорор серијалот за млади возрасни, Предавството е книга за натприродните и клетвите. Најдоброто нешто што може да се направи во овие книги е да се избегне убиство. Паранормалните пресврти го подобруваат заплетот и приказната. Оваа книга е добар избор за секоја страшна сезона.

28. Што живее во шумата

Кога една млада девојка имаЦелото нејзино планирано лето, нејзиниот свет се потресува и нејзините планови се отфрлаат кога нејзиниот татко ќе го однесе семејството на едномесечно патување за неговиот бизнис. Кога ќе пристигнат на нивната летна локација, брзо сфаќаат дека околу нив се случуваат некои злобни работи. Постојат гласини за демонски суштества кои живеат во блиската шума. Ова е дефинитивно книга за љубителите на трилери и стравови!

29. Не изгаснете ги светлата

Барате поинаков тип на хорор книга за вашите средношколци? Пробајте го овој! Станува збор за антологија на различни дела, составени за да формираат збирка од 35 раскази. Немојте да бидете заведени, ова се некои од најстрашните приказни што ќе ги прочитате во една од најстрашните книги објавени за млади луѓе.

30. Ноќниот градинар

Ирските браќа и сестри патуваат на ново место за да станат слуги. Како што пристигнуваат таму, ноќниот градинар ги следи. Браќата и сестрите наскоро сфаќаат дека им е поставена древна клетва. Дали ќе успеат да избегаат на време или ќе биде предоцна?

Anthony Thompson

Ентони Томпсон е искусен образовен консултант со над 15 години искуство во областа на наставата и учењето. Тој е специјализиран за создавање динамични и иновативни средини за учење кои поддржуваат диференцирана настава и ги ангажираат учениците на значајни начини. Ентони има работено со различен опсег на ученици, од основци до возрасни ученици, и е страстен за еднаквост и вклучување во образованието. Тој има магистерска диплома по образование на Универзитетот во Калифорнија, Беркли, и е сертифициран учител и тренер за настава. Покрај неговата работа како консултант, Ентони е страствен блогер и ги споделува своите сознанија на блогот Teaching Expertise, каде што дискутира за широк спектар на теми поврзани со наставата и образованието.