30 книги за облици за да го изградите мозокот на вашето дете!

 30 книги за облици за да го изградите мозокот на вашето дете!

Anthony Thompson

Тие се насекаде околу нас, можеме да ги јадеме, да ги носиме и да ги користиме, може да бидат големи или мали и во која било боја што може да се замисли. За што зборуваме...облици!

За младите ученици, ова е важна тема што треба да ја покријат кога ќе почнат да откриваат и си играат со секојдневните предмети околу нив. Интерактивните книги, играчките и игрите се одлични алатки кои ќе им помогнат на децата да ги идентификуваат разликите помеѓу тркалезната форма и онаа со точки или агли.

Затоа, време е да се „заокружи“ и да се нурне во возбудливиот свет на формите со овие 30 книги за градинки!

1. Формите се насекаде!

Изнесете ја оваа книга надвор и видете какви форми можете да најдете! Како што вели книгата, формите се насекаде! Затоа, читајте заедно и дајте им инспирација на вашите мали деца да препознаат заеднички форми насекаде околу нив.

2. Тркалезна е тортилја

Розеан Гринфилд тангата прави неверојатна работа во правењето облици способни за деца од различно потекло. Оваа книга дава референци за форма врз основа на секојдневни предмети видени во латино културите.

3. Круг е месечева торта

Месечевата торта и чиниите со ориз се само неколку од азиските артикли прикажани во оваа книга со облик, вкоренети во азиската култура. Важно е да имате достапни ресурси користејќи реквизити, храна и основни форми што децата ќе ги видат во своето домаќинство/населба.

4. Прекрасната мрежа на Волтер: прва книга за формите

Следете јасо Тим Хопгуд и гледајте како Волтер пајакот се обидува да изгради силна и цврста мрежа! Тој ги користи сите видови на геометриски форми за ткаење, но кој дизајн е најдобар? Читајте, учете и дознајте!

5. Не е диносаурус!

Сузан Морис на свесноста за обликот му дава сосема ново значење со овој паметен и креативен пристап за учење на концептот на форми. Кога Трапезоидот е исмеан и не му се дава учество во играта на формите, тој зазема став за да може сите облици да се чувствуваат ценети и признаени!

6. Tangled: A Story About Shapes

Оваа преслатка книга со римување на Ен Миранда ја раскажува возбудливата приказна за група форми кои се фатени во теретана во џунгла! Секоја форма може да се движи и да мрда на свој начин, но дали сите ќе можат да се ослободат од оваа заплеткана неред?

7. Circle Rolls

Можете ли да останете во чекор со сета акција во приказната на Серж Блох и Барбара Канинен за лудилото на обликот во оваа возбудлива авантура со римување? Кога Кругот ќе се тркала во собата, другите форми знаат да внимаваат! Она што некои облици можат да го направат, други не можат, и ова е важна лекција што сите можеме да ја научиме во корист на тимската работа и прифаќањето.

8. Моите први форми со Френк Лојд Рајт

Овој познат архитект ги оживува геометријата и формите со овој едноставен, но ефективен приказ на нашите омилени форми во интерактивна книга од табла.

9. Голема кутија одФорми

Пуштете ја вашата имагинација со оваа возбудлива книга со концепти што ги прикажува сите нешта што можете да ги создадете користејќи форми! Следете ги Лулу и Макс додека тие откриваат една форма по друга.

10. Ако си бил триаголник

Марси Абоф има цела збирка книги за математика што децата ќе сакаат да ги читаат! Оваа жива сликовница ги оживува триаголниците во нивните многубројни употреби и форми што ги гледаме насекаде.

11. Форми на циркусот

Ајде да одиме во циркус и да се обидеме да видиме колку форми можеме да најдеме со Стјуарт Џеј Марфи и неговите ексцентрични ликови! Од животни до реквизити и храна, циркусот ги има сите форми што им се потребни на вашите деца за да станат експерти по математика!

Исто така види: 22 грчки митолошки книги за деца

12. Captain Invincible and the Space Shapes

Оваа прекрасна книга со форми е малку понапредна, затоа погрижете се вашите читатели веќе да имаат вовед во формите. Децата можат да уживаат во оваа приказна преполна со акција за капетанот Непобедлив и неговото вселенско куче Комета кои се обидуваат да се движат дома низ облиците и времето!

13. Зоолошката градина во боја

Лоис Елерт користи облици и бои за да создаде магични интерпретации на суштества што ги познаваме и сакаме, правејќи го учењето забавно и креативно! Читајте заедно со вашите деца и видете какви форми можете да видите кај секое животно.

14. Ship Shapes

Ајде да одиме на океанска авантура со имагинацијата на Стела Блекстоун и нејзиното менување на обликотморски пејзажи. Дизајните на оваа слатка книга од табла се направени од парчиња ткаенина, така што читањето може да биде и сетилно искуство.

15. Shape Up!: Забава со триаголници и други полигони

Дејвид А. Адлер ни даде 3 книги со возбудливи форми кои го прават учењето математички концепти забавно и едноставно за почетници. Оваа книга ги учи основите на геометријата и самостојно формирање и идентификување форми.

16. Shape By Shape

Мало исчекување оди далеку со оваа концептна книга за суштество од Сузе Мекдоналд. Секоја страница додава нова форма на мистериозно античко животно кое полека ја оживува неговата слика! Свртете на последната страница ако се осмелувате.

17. Форми на глушец

Дали овие паметни глувци можат да користат облици за да избегаат од гладна мачка? Привлечна приказна која на вашите мали читатели ќе им ја покаже моќта на тимската работа и како формите може да се користат за толку многу работи!

18. Кога се свиткува линијата. . . A Shape Begins

Rhonda Gowler Greene ги носи читателите во друга реалност со куки ликови и линии кои можат да се претворат во речиси сè! Дали знаевте дека сите форми можат да се направат со свиткување и поврзување на различни линии?

19. Алчниот триаголник

Следете го патувањето на малиот Триаголник од 3 страни до 4, па потоа 5...кога ќе биде доволно? Мерилин Барнс го оживува овој алчен четириаголник, истовремено воведувајќи некои основни концепти воматематика.

20. Градски форми

Прошетајте низ прометниот град и видете како толку многу работи се направени од форми! Од улични знаци до меурчиња и автомобилски гуми, облиците се насекаде околу нас. Овој разигран ден на Дијана Мареј вдахнува нов живот во градскиот пејзаж за децата.

21. Многу гладната гасеница јаде вечера

Нова авантура со стар пријател, Ерик Карле првпат нè запозна со гладната гасеница пред повеќе од 15 години, а сега е време да истражиме повеќе форми со нашиот мал зелен пријател! Има толку многу интересни прехранбени производи, дали сте ги пробале сите?

22. Shape Shift

Џојс Хеселберт комбинира живописни бои и форми во оваа книга за идентификација за да им помогне на учениците да ја препознаат секоја форма и да разберат како можат да се здружат за да создадат сите видови форми и дизајни!

23. Круг, плоштад, лос

Работите ќе станат малку глупави, а можеби и малку хаотични затоа што Мус се најде во книга за формите! Лос сака облици и може да биде малку премногу возбуден. Погледнете во каква неволја запаѓа читајќи ја оваа преслатка книга од Кели Бингам.

24. Давајте и земајте

Ова не е вашата обична книга за табла! Луси Феликс прави форми за учење практично, инкорпорирајќи моторни вештини, сортирање, градење и координација на секоја страница со отстранливи парчиња.

25. Париз: Книга наФорми

Одете на патување во овој магичен град полн со живот, култура, историја и ОБЛИЦИ! Секоја позната знаменитост е составена од геометриски предмети кои се здружуваат за да направат шарени илустрации кои ќе инспирираат истражување и авантура кај вашите малечки.

26. Форми

Следете едно паметно мало шумско животно и неговите пријатели наоколу додека ги откриваат сите форми кои се наоѓаат во познатите предмети. Фокс сака да се забавува, игра и истражува, каде ќе оди и што ќе прави следно?

27. Сите облици се важни

Сите ги знаеме основните форми, ги учиме и ги користиме секој ден, но што е со помалку популарните форми? Оваа книга со концепти раскажува загреана приказна за група млади фундаментални форми кои сфаќаат дека секоја форма е посебна и важна.

28. Ова е Книга со облици

Оваа смешна, лесна приказна е преполна со облици и животни кои ќе ги натераат вашите деца да се смеат и учат на секоја страница. Оваа забавна книга комбинира смешни и детални животински сценарија со едноставна идентификација на формата.

Исто така види: 21 Активности на нервниот систем за средно училиште

29. Квадрат (Трилогија на форми)

Оваа серија од 3 дела нагласува една основна форма во секоја книга. Овој се фокусира на плоштадот, но ги вклучува и Кругот и Триаголникот како негови пријатели. Инвентивна книга со смели илустрации што ќе ги маѓепса вашите мали ученици.

30. Кафеав зајакФорми

Учете заедно со овие љубопитни и креативни зајаци додека тие се распакуваат и откриваат што има во мистериозната кутија што пристигнува.

Anthony Thompson

Ентони Томпсон е искусен образовен консултант со над 15 години искуство во областа на наставата и учењето. Тој е специјализиран за создавање динамични и иновативни средини за учење кои поддржуваат диференцирана настава и ги ангажираат учениците на значајни начини. Ентони има работено со различен опсег на ученици, од основци до возрасни ученици, и е страстен за еднаквост и вклучување во образованието. Тој има магистерска диплома по образование на Универзитетот во Калифорнија, Беркли, и е сертифициран учител и тренер за настава. Покрај неговата работа како консултант, Ентони е страствен блогер и ги споделува своите сознанија на блогот Teaching Expertise, каде што дискутира за широк спектар на теми поврзани со наставата и образованието.