30 игри за забава на Лего што ќе ги сакаат децата

 30 игри за забава на Лего што ќе ги сакаат децата

Anthony Thompson

Градењето со Лего е класичен начин да поминувате време заедно како семејство. Тоа е исто така една од најдобрите алатки за учење STEM вештини што се удвојува како класична играчка. Лего филмовите, блоковите, акционите фигури и моделите од големи размери обезбедуваат бескрајна забава во редовните денови.

Уште една одлична употреба на купот Лего во корпата за играчки е да ги користите како цела тема за роденденска забава! Прочитајте ги идеите за игри за забава Lego што ќе ги држат гостите на забавата зафатени и ќе се забавуваат!

1. Игра со погодување Лего

Овој едноставен предизвик е игра со погодување што понекогаш се игра со бонбони за време на празничните забави. Наполнете голема тегла со неколку лего мини-коцки и нека гостите погодат колку има кога ќе пристигнат на забавата. Личноста што е најблиску до точниот број на обоени тули ја добива играта!

2. Лего мемориска игра

Друга игра слична на играта со погодување е оваа мемориска игра. Поставете временско ограничување за секој играч да може да набљудува што е поставено на Lego дисплејот. Откако ќе истече времето, нека ја рекреираат основната плоча со тули најдобро што можат без да гледаат.

3. I-Spy Mini - Figures

Ова е уште една игра во класичен стил која ќе победи на големо со посетителите на роденденската забава. Скријте ги малите момци насекаде низ просторот за забава и нека играчите ги собираат како што ги гледаат! Кој има најмногу откако ќе се исклучи тајмерот, победува!

4. Игра Лего со магаре

Пресврт наигра со магариња што многумина ја играа со текот на годините, оваа верзија на играта вклучува поставување на главата на мини-фигурата Лего каде што припаѓа! Фатете го врзаниот очи, завртете се наоколу и изградете ја фигурата на Лего!

5. Игра Lego Tower

Изградете кула поголема од другите играчи за две минути со блокови од контејнерот со Legos на вашиот тим. Мора да стои високо без да падне, а тимот што ќе го изгради највисокиот ги освојува сите.

6. Лего игра со мини фигури

Поставете тајмер за предизвик од 5 минути и дајте му на секој од присутните на забавата своја евтина торба која содржи мини-фигура. Тие треба да се обидат да го конструираат својот малечок Лего момче во рок. Направете го уште позабавно со пуштање песна наместо да поставите тајмер. Кога песната ќе заврши, времето истекува!

Исто така види: 20 СТЕМ играчки за деца од 9 години кои се забавни & засилувач; Образовни

7. Лего мини-фигури Бинго

Бидејќи мини-фигурите станаа еден од омилените делови на Лего-играта за деца, продолжете со забавата откако ќе ги изградите со мини-фигури Бинго! Користете различни квадрати од тули како маркери или користете бонбони за сладок пресврт. Најдобриот дел е што секој може да ги јаде своите бонбони на крајот од играта!

8. Игра Лего кула во природна големина

Изградете уште поголема со лего коцки во природна големина! Идејата за играта со кула би била уште повеќе инженерски натпревар доколку тулите се големи и би можеле да бидат изградени до висината на детето! Направете шарени цигли со кутии за чевли и превозкутии со додавање на точките одозгора. Игрите за родендени се секогаш позабавни кога предизвиците стануваат поголеми!

9. Создадете своја сопствена мини-фигура на Лего

Друг популарен избор на игра е да создадете своја карикатурна мини-фигура. Малите деца ќе сакаат да користат мешани медиуми за цртање, чкртање и боја во нивната идеја за себе како лик од Лего! Извадете ги маркерите, боичките, боите и налепниците и оставете ги гостите на забавата да бидат што е можно покреативни со нивната уметност. Нека оценат возрасните чија уметност најмногу личи на нив! Да се ​​има топ 3 со награди би било возбудливо.

10. Лего игра со фрлање прстен

Направете основна игра со фрлање прстен до различно ниво со користење на парчиња Лего за да ги изградите стапчињата. Прстените може да бидат ластици за коса или прстени со светлечки стапчиња - во зависност од стилот на играње и колку големи се стапчињата. Дополнителен бонус за учење е тоа што децата ќе градат сопствена табла за да одлучат колку предизвик ќе биде нивното фрлање со прстен!

11. Лего игра за сортирање на бои

Забава за семејна игра вечер или за детска игра за забава со тема Лего, сортирање шарени цигли по боја за одредено време е совршена игра за да се насмее на забавата. Направете ги стапчињата за јадење од рамно, слабо Лего или користете некои вистински стапчиња за јадење! Користете хартиени табли за подредување по боја додека не заврши песната или не истече тајмерот. Како модификација, користете стоперка и видете колку долго секој тимпотребно е да се подреди нивната понуда!

12. Наполнете ја основната плочка Лего играта

Пополнете основна плоча со Лего во оваа брза игра! Сè што е потребно е неколку коцки, основна плоча со големина по ваш избор за да биде фер и голем избор на обоени парчиња тули. Свртете ги коцките, соберете ги и пронајдете Лего со точниот износ на испакнатини за да ја покрие основната плоча. Звучи едноставно? Погрижете се да имате многу „еден“ во купот за тие непарни броеви!

Исто така види: 20 прекрасни видеа за пријателство за деца

13. Направете Lego Man Keepsake тегли

Оставете ги гостите на роденденската забава да станат креативни! Можете да користите обоени тегли или едноставно да ставите жолти бонбони или други предмети внатре. Обезбедете нежни очи, шарпи маркери, усти со налепници и додатоци!

14. Игра Lego Building Relay

Децата секогаш ги сакаат скапите, големи Лего комплети кои се од нивните омилени филмови и ТВ-серии. Без нив се однесуваат како воопшто да не знаат што да градат. Затоа, дајте им ги овие бесплатни картички за предизвик за градење на Lego за печатење и тие никогаш нема да кажат дека не знаат што да изградат повторно! Со посетителите на забава, направете го тоа во стил на штафетна трка. Извлечете ги тимовите од капа и поставете неколку карти за да завршите.

15. Lego Piñata

Имајте Lego Piñata и нека започне класичната игра за вадење бонбони! Парче бонбона прави сè послатко на роденденот на детето.

16. Мермерна игра со лавиринт

Мермерните лавиринти се аодличен начин да се вклучат малку размислување и инженерство во партиските игри. Користејќи ги основните таблички на Лего и куп цигли, направете патека за патување мермер, а потоа гласајте кој го направил најдобриот!

17. Измешајте го со мини-фигурите

Повторно измешајте го со мини-фигурите. Користете ја оваа датотека што може да се печати и добијте парчиња и парчиња Lego мажи во целосна боја за отсекување и мешање и усогласување. Дајте му на полицаецот тело на вселенски човек. Дајте му на Емет капа како Абрахам Линколн! Прикажете ги креациите околу забавата за да ги дополните во декор и нека возрасните гласаат за нивната омилена мешаница!

18. Lego Drop Game

Друга класична верзија на игра за роденденска забава е играта drop. За паѓање на Лего, користете мали кофи и нека играчите стојат на стол. Држете го Легото за нос, па спуштете го во корпата од високо.

19. Lego I-Spy with a Twist

Ова е нешто како играта каде што погодувате колку лего има во теглата -- но има поинаков пресврт. Играјте I-Spy со теглата или цевката на Legos. Наведете список со предмети (кои НЕ се лего) кои се скриени во теглата и нека децата ги најдат сите предмети за едно парче бонбона!

20. Lego Memory

Lego Memory е забавен начин да се игра игра каде што поединците не мора да се здружуваат. Помалите деца понекогаш не функционираат добро во тимските игри, па ова ќе биде задоволство. Користете обоени картички за данацртајте Лего и ставете различни букви на задната страна на секоја картичка. Првиот човек што ќе собере L-E-G-O победи!

21. Лего фрлање топка

Однесете ја забавата надвор и играјте фрлање топка во домашно лего! Секој играч добива три обиди со секоја топка и собира поени.

22. Lego Tic-Tac-Toe

Оваа игра за роденденска забава на Lego вклучува неколку работи од другите игри што ги споменавме досега, па сигурно ќе ги имате при рака. Оставете табла Tic-Tac-Toe во стилот на Лего на масата покрај која поминуваат сите на забавата. Играчите ќе бидат охрабрени да застанат и да си ја пробаат среќата!

23. Зграда на Лего со врзани очи

Друга одлична идеја за забава е да се изгради со врзани очи! Децата од 7 години и нагоре ќе сакаат да бидат глупави обидувајќи се да ги спојат циглите со врзани очи и потоа да видат што создале кога ќе ја отстранат.

24. Островот на катастрофи Лего

Тимската работа го прави соништата да функционира во оваа прекрасна игра инспирирана од Лего наречена Остров на катастрофи! Поставете тајмер за овој предизвик за градење и тимовите прават остров. Потоа, една картичка им кажува каква катастрофа треба да поправат!

25. Lego Candy Land

На вечерта на вашата семејна игра, веројатно сте играле класична игра како Candy Land или Sorry. Оваа игра за забава инспирирана од Лего е направена во ист стил и е одлична за мала забава од 5-6 луѓе. Погледнете кој ја завршува патеката на играта со најмногу циглирака!

26. Ослободете ја мини фигурата замрзнато Лего

Ова може да биде нашата омилена на списокот! Замрзнете ги малите момци во чинии за коцки мраз и нека децата да сфатат како ќе ги ослободат! Колку одлична стратешка игра!

27. Lego Car Racing

Погледнете ја оваа објава на Инстаграм

Објава споделена од Наргис Ахмад Кан (@lawyer_mom_nargis)

Друга една од нашите омилени игри на оваа листа е тркањето со автомобили Лего! Создадете го вашиот автомобил, оставете го вашиот белег и гледајте ги автомобилите како се тркаат по рампата со звукот на ѕвончето!

28. Lego Spoon Race

Друга игра во стил на штафетна трка која може да се игра на роденденска забава со тема Lego е трката со лажички! Соберете го Легото, поминете го низ собата до сад и бидете првиот што ќе ги заврши сите!

29. Лего сензорни шишиња

Користете обични цигли за да направите навистина кул визуелна забава! Зачувајте неколку шишиња со вода (шишињата Voss имаат одлична цилиндрична форма) и наполнете ги со вода до половина, ставете ги тулите што ги сакате, а потоа остатокот со проѕирен лепак. Виола! Инстант забавни услуги за забава на Лего!

30. Лего игра за куглање

Со оваа игра за боречка за роденденска забава „забавете се“! Класичната игра на куглање е поинтересна со тоа што станува игра на маса или дури и со користење на Lego Duplo коцки (кои се поголеми), за да се направи игра на под или на отворено!

Anthony Thompson

Ентони Томпсон е искусен образовен консултант со над 15 години искуство во областа на наставата и учењето. Тој е специјализиран за создавање динамични и иновативни средини за учење кои поддржуваат диференцирана настава и ги ангажираат учениците на значајни начини. Ентони има работено со различен опсег на ученици, од основци до возрасни ученици, и е страстен за еднаквост и вклучување во образованието. Тој има магистерска диплома по образование на Универзитетот во Калифорнија, Беркли, и е сертифициран учител и тренер за настава. Покрај неговата работа како консултант, Ентони е страствен блогер и ги споделува своите сознанија на блогот Teaching Expertise, каде што дискутира за широк спектар на теми поврзани со наставата и образованието.