27 забавни и празнични новогодишни активности за предучилишна возраст

 27 забавни и празнични новогодишни активности за предучилишна возраст

Anthony Thompson

Содржина

Новогодишната ноќ е прекрасно време да создадете трајни семејни спомени со вашето дете од предучилишна возраст. Иако можеби нема да можат да останат будни до доцна како постарите деца, сепак можат да учествуваат во прославите со оваа колекција на забавни игри, практични активности и креативни занаети.

1. Предучилишна активност за правење капа за забава

Овој забавен занает за деца од предучилишна возраст може да се испечати на картон за дополнителна издржливост и да се украси како дел од новогодишниот ритуал на одбројување.

2. Новогодишна топка за одбројување

Оваа полноќна топка за одбројување е одличен начин да вежбате броење нагоре и надолу до дванаесет.

3. Новогодишна временска капсула

Овој комплет за новогодишна временска капсула вклучува шест различни страници со активности за деца од предучилишна возраст, вклучувајќи цртање на нивната омилена храна и играчка.

4. Идеја за активност за пеење

Зошто да не ги комбинирате овие новогодишни песни со реквизити и создавачи на бучава за да ја подобрите забавата за долго пеење?

5. Направете блескаво тесто за играње

Ова прекрасно тесто за прославување бара само малку рачно изработено тесто и сјај за светкав, светол и шарен занает да ѕвони во Новата година.

Исто така види: 20 уникатни активности на еднорог за млади ученици

6. Активност на часовникот со одбројување

Овие шарени часовници со одбројување прават забавна предучилишна активност и одличен начин за вежбање математички вештини како што се кажување време, броење и собирање и одземање.

7. Забавна активност за новоГодина

Оваа активност за печатење создава забавна игра на новогодишно бинго.

8. Новогодишни поп прстени

Овие прстени се одличен подарок за предучилишна училница или за домашна прослава.

Исто така види: 36 Ефективни привлекувачи на внимание за средно училиште

9. Игра со активност за мали деца со броење и меморија

Оваа мемориска игра е одличен начин да се развие корелација на броеви и броење и да се зголеми распонот на внимание додека се градат вештини за меморирање.

10 . Новогодишен работен лист за печатење и боење

Оваа активност со реченици е одличен начин да ги вежбате вештините за пишување и боење додека ја прославувате Новата година.

11. Новогодишни блескави имиња

Оваа едноставна активност помага да се изградат пишување писма и фини моторни вештини користејќи светкав сјај.

12. Сјајни стапчиња со ѕвезди

Овие сјајни стапчиња може да се подобрат со боја или налепници за забавен креативен пресврт.

13. Sparkler Firework Craft

Овој занает за огномет од хартија е безбедна алтернатива на вистинските огномет и произведува реален звук на крцкање.

14. Новогодишен занает со рачен отпечаток

Овој бесплатен занает со рачен отпечаток за печатење е одличен додаток на забавата во училницата.

15. Новогодишен лигите за деца од предучилишна возраст

Овој практичен блескав лигите е прекрасна можност да научите за науката зад лигите.

16. Капи за предновогодишна забава

Децата ќе добијат многу фини моторни вештинивклучувајќи сечење, преклопување и украсување додека ги создавате овие шарени капи за забава.

17. Работни листови за новогодишна боја по број

Овие листови по боја по број се одличен начин да вежбате препознавање бои и броеви додека работите на откривање забавна мистериозна слика.

18. Симпатичен и лесен новогодишен занает

Овој лесен и забавен занает е едноставен начин да ги научите децата од предучилишна возраст да поставуваат значајни решенија за Нова Година.

19. Пасови за броење капи за забава со тема за предучилишна возраст

Оваа едноставна занаетчиска активност е лесен начин за вежбање броење броеви од еден до дваесет.

20. Организирана активност за одбројување за новогодишната ноќ

Користејќи само кафена хартиена торба за ручек и некои задоволства и игри по ваш избор, можете да ги натерате децата да отвораат торба секој час додека одбројуваат до полноќ.

21. Забавна активност со сликање огномет

Децата сигурно ќе сакаат да создаваат свои светли и шарени огномети од рециклирани картонски ролни.

22. Активност за одбројување со балон

Овој креативен часовник со балон е забавен начин да ѕвони во Новата година. Децата сигурно ќе се возбудуваат кога пукаат по еден балон секој час до полноќ.

23. Новогодишен лов на чистачи

Овој забавен лов на чистачи прави одлична игра за забава во училница или домашна прослава. Тоа е исто така одличен начин да се развијат вештините за читање додека ги кревате децата исе движат.

24. Научен експеримент за ерупции на конфети

Оваа практична активност комбинира фина моторна игра, научно истражување и празнична прослава во една забавна и едукативна активност.

25. Новогодишен рачен часовник со одбројување

Овие преслатки часовници вклучуваат четири различни дизајни и прават забавен, тактилен начин за вежбање одбројување до полноќ.

26. Новогодишен занает со ѕвончиња

За овој инвентивен занает потребни се само неколку пластични саксии, алуминиумска фолија и панделки за навистина спектакуларен финален производ.

27. Новогодишни попери

Овој забавен занаетчиски проект „Направи сам“ прави помалку неуредна алтернатива на поперите со конфети и бара само занаетчиски ролни и шарени помпони.

Anthony Thompson

Ентони Томпсон е искусен образовен консултант со над 15 години искуство во областа на наставата и учењето. Тој е специјализиран за создавање динамични и иновативни средини за учење кои поддржуваат диференцирана настава и ги ангажираат учениците на значајни начини. Ентони има работено со различен опсег на ученици, од основци до возрасни ученици, и е страстен за еднаквост и вклучување во образованието. Тој има магистерска диплома по образование на Универзитетот во Калифорнија, Беркли, и е сертифициран учител и тренер за настава. Покрај неговата работа како консултант, Ентони е страствен блогер и ги споделува своите сознанија на блогот Teaching Expertise, каде што дискутира за широк спектар на теми поврзани со наставата и образованието.