25 Животни кои хибернираат

 25 Животни кои хибернираат

Anthony Thompson

Хибернацијата е вообичаена не само за топлокрвните цицачи туку и за ладнокрвните животни! И двата вида живи суштества се подложени на некој вид на мирување и треба да се подготват за да го направат тоа. Составивме листа од 25 фасцинантни суштества кои хибернираат од година во година. Вклучете ги долунаведените лекции во вашата зимска наставна програма за да ги поттикнете малите умови на вашите ученици да се свртат и да се прилагодат на она што се случува во животинскиот свет околу нив.

1. Полжави

Овие градинарски гастроподи не ги сакаат потоплите месеци бидејќи топлината има тенденција да ја исуши нивната кожа. Затоа, полжавите се закопуваат под земја за кратки периоди на летна хибернација во особено топли денови. Ова помага да се одржи нивниот слуз слој.

2. Лејди бубачки

Слично како и полжавите, бубамарите исто така доживуваат хибернација во текот на летото. Топлото време ги суши вошките вошки, кои се главниот извор на храна на бубамарата. Штом ќе се врати дождот, бубамарите имаат пристап до храна и повторно се активни.

3. Арктички земјени верверички

За да не се мешаат со верверички од дрво, овие земјени верверички ќе поминат до осум зимски месеци во хибернација. За време на нивната подземна дупка, верверичките периодично излегуваат да се движат, да јадат и повторно да се загреат.

4. Џуџест лемур со дебел опаш

Овие слатки тропски цицачи од Мадагаскар имаат период на хибернација кој трае некаде од три доседум месеци. За време на хибернација, тие доживуваат промени во температурата на телото. Ова резултира со периодични возбудувања за повторно загревање.

5. Ice Crawler

Бидејќи Ice Crawler е ладнокрвен ектотерм, технички не хибернира. Наместо тоа, неговиот зимски одмор се нарекува брумација, или дијапауза, бидејќи тие се осмелуваат во малку потоплите зимски денови да ја апсорбираат топлината под жешкото сонце.

6. Кутијни желки

Зарем овој човек не би направил кул домашно милениче? Кутијата желка ќе се скрши за време на периодот на мирување со тоа што ќе најде нов дом под лабава почва. Еве еден забавен факт: овие момци се способни да преживеат кратки периоди на ниски температури кои предизвикуваат замрзнување на нивните органи!

7. Кафеави мечки

Овде е најепскиот и најпознатиот хибернатор на цицачи. Овие хибернатори најчесто се гледаат во Алјаска и националниот парк Јелоустоун. Сепак, нема да можете да ги видите во студените месеци октомври, ноември и декември додека спијат.

8. Црни мечки

Дали знаевте дека овие црни мечки со остри канџи можат да поминат многу месеци без да излачуваат телесни течности? Зборувајте за тоа дека сте камила! Забавен факт: женските мечки хибернираат подолго од нивните машки колеги бидејќи во зимските месеци се раѓаат.

9. Змии од жартиера

Иако постојат многу видови на благи змии со отров кои хибернираат,жартиера змија е онаа што се издвојува. Од октомври сè до април, овие момци сакаат да одат под земја за да ги избегнат студените месеци и да фрлат слој кожа.

10. Кралицата Бумбари

Отсекогаш знаев дека постои „Кралица“, но не сфатив дека постои и разлика помеѓу пчелите работнички и машките пчели. Пчелите кралица се гнездат во пролет пред да хибернираат девет месеци. За тоа време ги оставаат работниците и мажјаците да загинат.

11. Жаби

Дали имате купче за компост или корпа за компост, поставено во вашиот двор? Ако е така, жабите и другите влекачи можеби го користат како безбедно засолниште за нивната зимска хибернација. Кога ќе одите да го искористите тоа градинарско злато на пролет, бидете нежни со овие мали момци!

12. Пигмејскиот опосум

Пигмејскиот опосум е австралиско животно кое ќе хибернира цела година! Ова е најдолгата хибернација позната на човекот, и мора да е причината зошто тие цврсти црни очи се толку огромни! Замислете вашите очи да бидат толку добро одморени толку долго.

13. Краток клунест ехидна

Класата ехидна доживува пад на телесната температура додека е во хибернација. Нивната телесна температура паѓа за да стане едно со почвата за да можат ефективно да се обликуваат со земјата од февруари до мај.

14. Вообичаена сиромашна волја

Овие срамежливи животни се трупаат со храна пред сезонскиот недостатокна храна следи. Обичната сиромашна птица е птица од Западна Соединетите Американски Држави која може да го забави дишењето и да го намали отчукувањата на срцето додека влегува во торпор.

Исто така види: 18 уникатни и практични активности на мејозата

15. Лилјаци

Дали сте знаеле дека лилјаците се единствените цицачи кои можат да летаат? Тоа е точно! Птиците се птичји, а не цицачи, па затоа не се бројат. Лилјакот во хибернација всушност се нарекува негов торпор. Тие ќе останат во изморување околу седум месеци, или додека не се вратат инсектите за да јадат.

16. Groundhogs

Во државата Конектикат има две животни кои хибернираат, а ова е едно од нив. Пред зимската хибернација, овие суштества со меко тело се погрижуваат да имаат доволно храна за одржување на нормална телесна температура во текот на зимата.

17. Вервериците

Постои некој аргумент за тоа дека верверичките и верверичките се едно исто, и тоа е точно! Вервериците се навистина многу мали верверички. Овој член на семејството на верверички може да изгледа мртов кога всушност само спие цврсто.

18. Jumping Mice

The Jumping Mouse ќе помине шест месеци под земја. Додека ова животно се пробива под замрзната почва, тие го забавуваат својот ритам на дишење, поради што им треба помалку кислород. Нивната многу долга опашка делува како резерва на маснотии за да ги одржува во живот на студеното време.

19. Пеперутки

Пеперутките се омилениот инсект на сите. Има кратко време кога тие, и молците,не се активни. Станувањето неактивно не е точно хибернација, туку мирување. Ова им овозможува да го преживеат екстремниот студ.

20. Tawny Frogmouth

Друго животно кое се подложува на труење, слично на лилјаците, е Tawny Frogmouth. Кога сонцето ќе излезе и воздухот е потопол, овие големи птици ќе излезат да јадат. Бидејќи животното што хибернира првенствено се потпира на складираните телесни маснотии наместо на грицкање, оваа птица влегува во торпор.

21. Ежи

Ако одлучите да ставите храна за ежот од соседството, погрижете се полека да ја намалите количината што ги храните наместо наеднаш да престанете. Тоа е затоа што можеби ќе им треба вашата помош за да се здебелат додека не започне нивната зимска хибернација.

22. Hazel Dormouse

Наместо да оди под земја како многу други хибернатори, Hazel Dormouse влегува во својот период на неактивност на земјата опкружена со лисја. Нивната опашка е долга колку и нивните тела и ја користат за да ги обвиткуваат главите за безбедност во случај да бидат згазени.

23. Кучињата од прерии

Пририските кучиња се многу гласни животни, особено кога во близина е опасно животно. Тие градат подземни тунели за да живеат со нивните куќи (семејства) и да јадат растенија. Нивниот период на хибернација вклучува фрагменти од спиење под земја.

24. Алпски мрмоти

Алпски мрмотпретпочита да копа дом под земја кога почнуваат ниските температури. Овие тревопасни животни ќе поминат цели девет месеци во хибернација! Тие зависат од нивното исклучително густо крзно за да ги загрее.

Исто така види: 24 забавни активности во училницата за средношколци

25. Сканки

Како и многу од гореспоменатите животни, сканките можат да го продолжат периодот на спиење без всушност да хибернираат. Сканките поминуваат низ зимски период на забавување што ги одржува да спијат низ најстудените клими. Еве зошто во зима ретко мирисате на сканки!

Anthony Thompson

Ентони Томпсон е искусен образовен консултант со над 15 години искуство во областа на наставата и учењето. Тој е специјализиран за создавање динамични и иновативни средини за учење кои поддржуваат диференцирана настава и ги ангажираат учениците на значајни начини. Ентони има работено со различен опсег на ученици, од основци до возрасни ученици, и е страстен за еднаквост и вклучување во образованието. Тој има магистерска диплома по образование на Универзитетот во Калифорнија, Беркли, и е сертифициран учител и тренер за настава. Покрај неговата работа како консултант, Ентони е страствен блогер и ги споделува своите сознанија на блогот Teaching Expertise, каде што дискутира за широк спектар на теми поврзани со наставата и образованието.