Колекција од 25 прекрасни фонтови за учител

 Колекција од 25 прекрасни фонтови за учител

Anthony Thompson

Како наставник, можеби ќе сакате да користите фонт заснован на фактот дека ја покажува вашата личност или можеби затоа што додава забавен шмек на декорот на вашата училница. Какво и да е вашето размислување, важно е да користите низа типови на текст што ги привлекуваат читателите. Не само што вашиот избран фонт треба да биде лесен за читање, туку уште поважно; треба да додаде вредност на целокупниот запис! Сепак, ова може да биде тешко да се најде комбинација! Не плашете се - собравме колекција од 25 разновидни и привлечни фонтови за да ги оживеете вашите наставни материјали и училницата!

1. Сенфска насмевка

Со огромна разновидност на фонтови таму, овој сигурно ќе ги насмее сите во вашата училница! Заоблените, задебелени букви додаваат разигран допир на напишаните парчиња и сигурно ќе направат секоја креација да биде поп!

2. Божиќен шекерче

Додајте малку детски талент во вашиот следен работен лист во училницата со фонтот Божиќен шекерче. Овој фонт е совршен избор за упатување срдечни празнични писма до вашите ученици за да им се заблагодарите за добрата година што помина.

3. Bella Lolly

Покрај тоа што е елегантен по име, фонтот Bella Lolly навистина додава софистициран шмек во дизајните на училниците. Овој нов калиграфски фонт е бесплатен и лесен за читање и можеби е само безвременскиот допир што го бара вашата училница!

4. Хастон Хејли

Слично на фонтот погоре, ХастонХејли се одликува со својата софистицирана, течна шминка. Користете го за да печатите картички со имиња за клупи на ученици или шкафчиња во училницата.

5. Asparagus Sprouts

Иако вашите ученици може да се смеат кога ќе им го кажете името на овој фонт, тие сигурно ќе го сакаат неговиот разигран дизајн! Благодарение на неговиот дизајн налик на цртан филм, тој е прекрасен избор за разубавување на секоја градинка или училница од предучилишна возраст!

Исто така види: 25 забавни и инвентивни игри за петгодишници

6. Anisa Sans

Anisa Sans е храбар, но сепак сеопфатен фонт. Тоа е совршен избор за заглавија на огласна табла или за етикетирање на различни станици низ училницата.

7. Пацифиста

Пацифиста се состои од букви кои нежно течат. Користете го за да креирате софистициран потпис за е-пошта што ќе го користите кога испраќате потсетници или билтени до родителите.

8. Sprinkles Day

Sprinkles Day Regular е совршен фонт за додавање чуден допир на кое било напишано парче. Нејзиниот квалитет налик на лавра го прави одлично погоден за училниците во градинка!

9. Math Sans Italic

Едноставните фонтови како Math Sans Italic се одлични за комуникација со родителите, особено преку е-пошта. Врската подолу не бара преземање. Само копирајте и залепете директно од веб-локацијата откако ќе ја напишете вашата е-пошта.

10. Меурчиња

На секоја колекција на фонтови на учител и треба класичен фонт со точки како овој. Меурчиња се совршен контраст фонтза сите декорации на училниците и сигурно ќе им дадете живот на вашите ѕидови!

11. О, Fiddlesticks

Друг фонт со слободен тек, сличен на курзив, кој е одличен за подобрување на целокупното расположение и атмосфера во вашата училница; О, вилички! Овој фонт е совршен за употреба на честитки за почетокот на годината, па дури и персонализирани налепници.

12. Shady Lane

Фонтови Doodle со заоблени букви како Shady Lane се одлични за етикетирање на фиоки и занаетчиски станици. Тоа е исто така прекрасен избор за украси во училницата.

13. Pedestria

Pedestria има квалитет на гроздобер и би бил прекрасен избор за прикажување во секоја училница по историја! Користете го за врзивно средство или корици на производи, постери или заглавија на белешки.

14. Moon Blossom

Додадете го ова на вашиот избор на симпатични фонтови ако сакате да додадете допирна чуда во мебелот на ѕидовите во вашата училница. Moon Blossom е опишан како фонт во народен стил и затоа е одличен избор за наставниците кои уживаат во боемскиот декор.

15. Questa

Questa е спој на различни фонтови. Тоа е лесен за читање, традиционален фонт со вистинска количина на уникатност за да инспирира возбудлив приказ во училницата или волшебна меморандуми.

16. Quicksand

Друг омилен наставник е Quicksand! Тоа е совршен фонт за создавање сеопфатни картички ибелешки за студентска ревизија.

17. Wild Mango

Wild Mango е фонт со подебел врв што ќе направи одлична ознака во училницата. Пробајте го на вашиот следен постер „Добре дојдовте“!

18. Chloe

Chloe е елегантен, едноставен и лесно читлив декоративен фонт! Користете го за да додадете стил на билтените или да ги оживеете старите ресурси во училницата.

19. Loraine

Loraine е фонт во калиграфски стил што го олеснува персонализирањето на студентските писма и извештаи! Проверете ја врската подолу за интригантна приказна која нагласува како овој фонт им помага на бездомниците во Барселона.

20. Салвадор

Салвадор речиси изгледа рачно напишано бидејќи секоја посебна буква има своја, малку поинаква форма. Тоа е неверојатен фонт за користење на приспособени налепници и ознаки во училницата.

21. Mangabey

Лесно читливите букви како оние што се наоѓаат во фонтот Mangabey се идеални за нови читатели. Големите букви им помагаат на малите брзо да се запознаат со идентификацијата на буквите.

22. Среќен суши

Дали барате фонт за да креирате раскошни украси во училницата? Не гледајте подалеку од Happy Sushi! Не заборавајте да го зачувате во вашиот симпатичен пакет на фонтови за понатамошна употреба.

23. Едноставно

Овој прекрасно изработен фонт е совршен избор за свечени покани за танц или за персонализирање на приказите во училницата од повисоко одделение. Ако сакате дасоздадете елегантна училница, не можете да погрешите со Simply како ваш избор на фонт!

24. Misty

Misty ја заокружува нашата колекција на течни фонтови слични на курзивни. Тој е модерен, но безвременски и прави прекрасен избор за создавање постери или картички со курзивно пишување.

25. Како да додадете нов фонт

Значи, со толку многу инспиративни фонтови за избор, сигурно сте пронашле неколку што ги сакате и би сакале да ги користите! Ако не сте сигурни како да ги користите, проверете го упатството подолу за јасни напишани упатства, како и визуелен преглед за тоа како да ги инсталирате и користите вашите нови фонтови.

Исто така види: 12 веб-страници за дигитална уметност за студенти

Anthony Thompson

Ентони Томпсон е искусен образовен консултант со над 15 години искуство во областа на наставата и учењето. Тој е специјализиран за создавање динамични и иновативни средини за учење кои поддржуваат диференцирана настава и ги ангажираат учениците на значајни начини. Ентони има работено со различен опсег на ученици, од основци до возрасни ученици, и е страстен за еднаквост и вклучување во образованието. Тој има магистерска диплома по образование на Универзитетот во Калифорнија, Беркли, и е сертифициран учител и тренер за настава. Покрај неговата работа како консултант, Ентони е страствен блогер и ги споделува своите сознанија на блогот Teaching Expertise, каде што дискутира за широк спектар на теми поврзани со наставата и образованието.