30 прекрасни животни кои започнуваат со Y

 30 прекрасни животни кои започнуваат со Y

Anthony Thompson

Како учители од основно образование, секогаш постои некоја или друга причина да знаете список на ставки што започнуваат со која било одредена буква. Една од најтешките групи е оние што почнуваат со Y! Додека животните како јак и јоркширски териер се вообичаени точки за разговор во овие разговори, списокот подолу има неколку соодветно именувани, помалку познати имиња на Y за да ги воодушеват вашите ученици! Внимавајте: има многу жолта боја!

1. Морска змија со жолто стомаче

Само уште едно суштество на кое треба да внимавате во океанот - каде оваа морска змија го поминува целиот свој живот! Жолтостомакната морска змија е отровен предатор (иако ретко удира). Еден интересен трик што го прави е да се врзува во јазол за да ги гребе алгите или шталите од телото!

2. Јукат а н верверица

Бернард Дупон / CC-BY-SA-2.0

Овој вид верверица е роден до полуостровот Јукатан во делови од Белизе, Гватемала и Мексико - живеат во шуми и шуми. Бидејќи поголемиот дел од својот живот го поминуваат на дрвја, ова животно е одличен пример зошто мораме да работиме на зачувување на екосистемите од работи како што е уништувањето на шумите!

Исто така види: 18 фантастични активности на семејното стебло

3. Жолта земја верверица

Јуриј Данилевски / CC-BY-SA-3.0

Овие попрскани суштества се повеќе слични на кучиња од преријата отколку на верверички, како може да сугерира нивното име. Жолтите земјени верверички се многу социјални, имаат продолжен контакт меѓу мајките и младите, икомуницираат еден со друг преку серија специјални повици. Нивниот аларм е најгласен!

4. Yuma Myotis

Daniel Neal / CC-BY-2.0

Опсегот на Yuma Myotis, вид лилјак, се протега од Канада, долж западните САД, па сè до Мексико! Овие инсективојади претпочитаат да живеат во близина на потоци во шумата за да се осигураат дека имаат доволно голем плен за лов. Живеат и под мостови!

5. Жолтооки пингвин

Стив / CC-BY-SA-2.0

Исто така познат како хоихо, овој вид пингвин е роден во Нов Зеланд- живеат во две популации таму. Овие групи се загрозени, а во тек се напори за реставрација за да се помогне овој вид да преживее! Човечките нарушувања се нивната најголема закана, но понекогаш ги ловат и ајкули и баракуда!

6. Жолтонога карпа Валаби

Зоолошката градина во Лос Анџелес

Родна на кенгурот, карпестата карпа жолтонога живее во планините на Австралија. Неговото крзно со топла нијанса му помага да се вклопи во околината, иако главно е ноќно. За да се справи со австралиските горештини, валаби може брзо да испие 10% од својата телесна тежина во вода!

7. Јоркширски териер

Фернанда Нусо

Јоркширскиот териер е симпатичен кучешки придружник за оние кои сакаат мали кучиња. Тие се одлична раса за обука како терапевтски кучиња, но беанекогаш се користеше за лов на стаорци! Иако палтото им е една од најпрепознатливите карактеристики, повеќе личи на човечка коса отколку животинско крзно.

8. Јаби

Одгледувач на аквариуми

Јаби е слатководен рак кој е сличен на рак или јастог. Неговата боја се менува во зависност од квалитетот на водата во околината. Овие австралиски домородци се често деструктивен вид кој се вдлабнува во брани и насипи за да преживеат сушни услови.

9. Јак

Денис Џарвис / CC-BY-SA-3.0

Оваа тибетска моќна куќа е наречена „чамци на платото“ поради неговото значење во патувањето, работата и трговијата низ Хималаите. Јаковите се припитомени животни веќе 10.000 години, служејќи и како глутница и како извор на храна. Јак путерот и сирењето се основните делови на тибетската исхрана.

10. Жолта мангуста

Жолтата мангуста е мало животно кое живее на пасиштата во јужна Африка. Тие комуницираат еден со друг користејќи многу различни звуци, вклучително и прчење, лаење и врескање. Тие, исто така, испраќаат сигнали еден на друг со замавнување со опашката! Мажјаците ја обележуваат својата територија така што оставаат крзно на карпите и гребат.

11. Жолта кесичка пајак

Жолтата кесичка пајак е домородна во Соединетите држави, каде што ги градат своите цевки или „вреќи“ под предмети или во аглите на таванот. Овие ноќни суштества живеат таму преку ден, ноизлегуваат ноќе за да ловат. Познато е дека пајаците во кеси ги каснуваат луѓето, но обично само кога се заробени.

12. Жолтоперка туна

Овие џинови на океанот (тие растат до 400 фунти) се соодветно именувани; додека нивните тела се претежно сини, нивните стомаци и перки се изразито жолти. Овие риби во облик на торпедо живеат цел живот во водите на Мексиканскиот Залив, Карипското Море и Атлантскиот Океан.

13. Јети Рак

Можете ли да погодите како ова суштество го добило името? Кога истражувачите забележале како нивните влакнести раце излегуваат од хидротермалните отвори на длабокото море, тие го нарекоа по одвратниот снешко! Ракот Јети е откриен релативно неодамна (во 2005 година), јужно од Велигденскиот остров. Тие се блиски роднини на раковите пустиници!

14. Жолтокрилести лилјаци

Жолтокрилестите лилјаци се супер скришум со нивната камуфлажа: тие се кријат меѓу мртвите лисја и жолтите бобинки додека печеат, мешајќи се со нивните жолти крилја! Ова животно има и импресивно чувство за слух; тие можат да слушнат како мали инсекти одат далеку подолу додека ловат!

15. Жолто-грден куна

Овој вид куна е најголемиот од ваков вид, расте до 12,6 килограми! Нејзиното омбре палто се менува од црно во златно по телото. Опсегот на куна го опфаќа поголемиот дел од Азија, каде што лови во глутници. Тие често ловат животни поголеми од себе, вклучително и пандимладенчиња по повод.

16) Јакаре Кајман

Јакаре Кајманот често е во судир со другите предатори од Јужна Америка, понекогаш влегувајќи во тепачки со јагуари и анаконди кои ги ловат. Омилено јадење на овој кајман е пираната! Покрај неговите животински предатори, нелегалниот ловокрадец поради неговата убава кожа продолжува да го загрозува овој вид.

17. Јунгас пигмејска був

Оваа перуанска птица е малку мистерија, бидејќи нејзината идентификација како посебен вид е прилично неодамнешна! Колкумина живеат на нивната планинска територија засега не е познато, иако научниците веруваат дека моментално не се загрозени. Овие животни имаат ознаки со „лажни очи“ на задниот дел од главата!

18. Жолта-појасна отровна жаба

Овие риби со нијанси на зајдисонце се ценети поради нивната единствена боја и големи димензии; тие растат до 3 стапки долги! Додека женките од овој вид несат над 2 милиони јајца, анализите на животниот циклус покажуваат дека само мал дел ќе преживее. Ќе ги најдете во пукнатините во близина на дното на океанот.

20. Жолта анаконда

Овие парагвајски џинови можат да пораснат и до 12 стапки долги! И покрај нивната голема големина, некои луѓе ги чуваат како домашни миленици. Сепак, овие животни се незаситни јадат и ќе вечераат на секои неколку недели од плен голем како капибара. Забавен факт: секоја змија има уникатен модел на дамки!

21. Дујкер со жолто грб

Жолти-поддржан дујкер е именуван поради неговиот карактеристичен жолт триаголник на задната страна и зборот на африканс што значи „нуркач“. Можеби очекувате овие послушни суштества да имаат вегетаријанска исхрана, но 30% се состои од птици, глодари и бубачки.

Исто така види: 22 Рачни идеи за активност на дигестивниот систем

22. Жолтонога антехинус

Жолтоногото антехинус е мал торбар со краток животен век: мажјаците обично умираат пред својот прв роденден откако ќе се родат. Овие австралиски животни се генерално ноќни и живеат во шуми и во близина на потоци. Кога ги гледате како одат, може да забележите како се движат грчевито.

23. Жолта јакна

Жолтите јакни се убодни инсекти кои често ги сметаат за пчели поради нивната боја. Тие градат гнезда за нивната семејна единица од хартија. Анализите на животниот циклус покажуваат комплициран процес на производство на следната генерација, каде што е потребен секој член. Единствениот член што ја преживува зимата е кралицата!

24. Жолтостомачен мрмот

Овој глодар со големина на мачка е роден во западниот дел на САД и Канада. Овие животни се всушност имењак на празникот во САД: Денот на громот! Мармотите се познати и како грмушки, свирчиња или шуми. Додека шетате низ нивното алпско живеалиште, можеби ќе ги слушнете како свиркаат предупредувања еден на друг!

25. Јапок

Јапок е попознат како „воден опосум“. Овие полуводни суштества живеат во рекии потоци низ Јужна Америка. Нивните опашки се корисни додатоци бидејќи ги користат како кормила за пливање и како дополнителен начин за носење предмети. Женките имаат водоотпорни торбички за своите млади.

26. Жолтоносен памучен стаорец

Овие суштества живеат во југозападниот дел на Соединетите Американски Држави и северно Мексико, каде што живеат во грмушки и шуми. Тие се соодветно именувани по нивниот златно-жолт нос. Младенчињата на овој глодар го напуштаат гнездото набргу по раѓањето и се размножуваат сами за само месец и половина!

27. Верверица од жолто бор

Вердијата од жолт бор е суштество кое се приспособило на многу видови средини во северозападниот дел на САД и Канада. Тие градат гнезда во трупци и карпи, користејќи лисја за покривање на влезовите. Тие се многу преслатки суштества, но сепак се знае дека носат болести кои се пренесуваат преку крлежи и чума!

28. Жолтостомачен сапсоничар

Сапсулата припаѓа на истото семејство како клукајдрвецот. Овие птици дупчат дупки во дрвјата и подоцна се враќаат за да го цицаат сокот. Возрасните се одлични учители и им даваат на своите млади инструкции како да ја стекнат својата омилена храна!

29. Жолтостомачеста ласица

Немојте да ве залажува нејзиниот изглед: жолтостомакната ласица е високо вешт предатор познат по тоа што лови или напаѓа глодари, птици, гуски, кози и овци . Некогаш дури и се скротувааза оваа цел! Можете да ги најдете низ Централна и Југоисточна Азија, иако не се знае многу за нив!

30. Yellowhammer

Мажјаците од овој вид се живи! Додека нивните тела се светло жолти, бојата на женките е често поматна, иако сè уште има жолта нијанса. Овие животни потекнуваат од Европа, но биле донесени во Нов Зеланд. Нивниот повик звучи како џиџиџи!

Anthony Thompson

Ентони Томпсон е искусен образовен консултант со над 15 години искуство во областа на наставата и учењето. Тој е специјализиран за создавање динамични и иновативни средини за учење кои поддржуваат диференцирана настава и ги ангажираат учениците на значајни начини. Ентони има работено со различен опсег на ученици, од основци до возрасни ученици, и е страстен за еднаквост и вклучување во образованието. Тој има магистерска диплома по образование на Универзитетот во Калифорнија, Беркли, и е сертифициран учител и тренер за настава. Покрај неговата работа како консултант, Ентони е страствен блогер и ги споделува своите сознанија на блогот Teaching Expertise, каде што дискутира за широк спектар на теми поврзани со наставата и образованието.