30 Предучилишни активности на тема сладолед

 30 Предучилишни активности на тема сладолед

Anthony Thompson

Содржина

Кој не сака вкусен сладолед? Донесете ја темата за сладолед во вашата училница или дома за да обезбедите слатки почести, забава со моторни активности, низа вештини за описменување, па дури и математички вештини! Оваа тема за предучилишна возраст ќе ги натера вашите мали ученици да сакаат повеќе сензорни активности за сладолед, тест за вкус на сладолед и книги за сладолед.

Истражете ги овие 30 активности и заштедете часови време развивајќи забавни планови за часови и занаети со сладолед за вашите деца од предучилишна возраст!

1. Сликање со вилушка за сладолед

Младите уметници ќе сакаат да го сликаат корнетот од својот сладолед со вилушка. Овој креативен занает овозможува фини моторни вештини при сликање на корнетот, а потоа лепење на марамче или градежна хартија на врвот за да се формира обоениот сладолед.

2. Преправајте се за продавница за сладолед

Нека блесне нивната креативност додека ги градат сопствените сладолед и шишарки со плеј-дох. Ова е одлична вежба за преправање за деца од предучилишна возраст. Употребата може да користи забавни чинии и вистински кујнски топки и алатки за да ја направи оваа продавница за сладолед пореална.

3. Сподели го твојот конус

Спој ја оваа игра со сладолед што може да се печати со детската книга „Дали треба да го споделам мојот сладолед?“. Ова е одлична можност да се изградат социјални вештини преку дискусија за споделување. Децата од предучилишна возраст можат дури и да направат свои хартиени корничиња за сладолед и да вежбаат споделување со пријател.

4. Кафе може мразКрем

Донесете ја кујната во училницата и оставете ги децата од предучилишна возраст сами да направат сладолед. Не заборавајте да го тестирате вкусот и да додадете многу додатоци за сладолед на вашиот готов производ. Учениците можат сами да направат сладолед од сладоледот што го правите заедно.

5. Pom-Pom Painting

Искористете ги ресурсите во училницата и работите што веќе ги имате при рака за да ги создадете овие преслатки уметнички дела. Користете сунѓер за да следите форма на триаголник и вежбајте ги вештините за ножици за да го исечете и користете го за печат на корнетот за сладолед. Потоа, оставете ги малите раце да користат пом-помови за да го обојат врвот на корнетот за сладолед.

6. Игра со азбука со сладолед

Играните активности за учење се секогаш одличен начин да се внесе забава во училницата. Оваа игра за совпаѓање на азбуката, исто така, им помага на малите ученици да вежбаат моторни вештини. Лесно за правење, ова ќе биде забавен додаток во секоја училница од предучилишна возраст бидејќи вашите деца од предучилишна возраст сами си прават шипки од азбука за сладолед.

7. Имиња за топчиња за сладолед

Оваа активност за сладолед што може да се печати вклучува многу вештини што треба да ги практикуваат децата од предучилишна возраст. Тие можат да сечат, да лепат и да вежбаат препознавање букви додека ги градат своите имиња, а истовремено создаваат симпатичен занает.

Исто така види: 19 инспиративни активности од таблата за визија што треба да ги испробате во вашата училница

8. Нарачка на сладолед

Овој лесен работен лист за печатење е одличен начин за децата од предучилишна возраст да вежбаат да ги редат предметите и да одлучат како да направат сладолед или корнет. Тиеможе да се обои и потоа. Тие исто така би можеле да вежбаат броење на топчињата што сакаат да ги додадат.

9. Тест за слеп вкус

Тестирањето на вкусот е секогаш забавно, но додадете го пресврт со тоа што децата од предучилишна возраст ќе ги покриваат очите или ќе носат врзани очи. Оставете ги малите да пробаат различни вкусови и да ја користат нивната палета за да одредат кој вкус го пробуваат. Резултатите би можеле да ги прикажете со пиктограф.

10. Занает со издувана боја

Овие преслатки занаети се супер слатки за правење! Дозволете им на децата да уживаат во сетилната игра додека ги прават овие креации со лисна боја. Можете дури и да додадете вистински прскалки за да го направите малку пореален. Кремот за бричење, бојата и прскалките го прават овој занает лесен за правење и забавен!

11. Салон за сладолед со шишиња за облека

Свртете се во некоја преправана салон за сладолед. Фелтот е совршен за отсекување на шаблоните и правење топки за сладолед и корнет за забавен центар за играње. Вашите деца од предучилишна возраст можат да вежбаат формирање букви така што ќе ја запишуваат вашата нарачка и ќе ги исечат топчињата за сладолед за да формираат забавно, преправано задоволство!

12. Оригами шишарки за сладолед

Оригами е забавна, лукава активност што ќе им помогне на децата од предучилишна возраст да ги практикуваат фините моторни вештини со превиткување на хартијата на различни набори. Можете да користите занаетчиска хартија со шари или обична хартија и да им дозволите на децата од предучилишна возраст да го украсуваат својот занает со сладолед.

13. Усогласување на буквите со сладолед

Ова брзоа лесното печатење е совршено за центри или самостојна работа за учениците да вежбаат усогласување на големи и мали букви. Ламинирајте главен сет на букви и испечатете копии од листот за боење и сè е подготвено!

14. Броење точки за сладолед

Оваа активност за броење е забавна за учениците и лесна за наставниците. Вие всушност би можеле да направите неколку активности со овој печатач. Учениците ќе уживаат да тапкаат бинго за да направат уметност, но во меѓувреме, тие вежбаат математика и броење.

15. Ice Cream I Spy

Овие бесплатни материјали за печатење се обична забава! Децата од предучилишна возраст ќе уживаат играјќи ги шпионирав на нивните трудови. Тие можат да ги заокружат работите што ќе ги најдат и исто така да вежбаат броење. Овие би биле добри за поттикнување разговори и во мали групи.

16. Занает со сладолед со отпечаток од стапало

Повеќето малечки уживаат да ги потопуваат рацете или нозете во бојата за да го искористат својот отпечаток од раката или отпечатокот за да создадат уметничко дело! Овој занает со конуси од сладолед сигурно ќе ве задоволи. Децата од предучилишна возраст ќе уживаат во правењето, а родителите ќе уживаат кога го гледаат.

17. Рачни изработки од сладолед со конуси со отпечатоци

Исто како што користат отпечатоци од стапалки, децата од предучилишна возраст исто така сакаат да користат отпечатоци од раце. Овие лесни занаети од корнет за сладолед ќе бидат хит за децата од предучилишна возраст. Тие ќе добијат да сечат, сликаат и цртаат. Ова е одлична активност за вежбање фина моторикавештини.

18. Куќички за сладолед со облоги за кекси

Остави за сладолед, хартија, лепило и маркери ја прават оваа активност лесна за составување. Децата од предучилишна возраст можат да ги исечат шишарките, да ги декорираат облогите за кекси и да ги залепат своите уметнички дела. Може да користите боја наместо маркери за да го завршите дното на конусот.

19. Paper Mache Ice Cream Sundaes

Оваа активност ќе биде малку повклучена и можеби поместена, но многу забава! Учениците можат да направат топки за сладолед од хартија маше и да изработат свои чинии. Потоа, тие можат да направат прелив од хартија и да ги бојадисаат нивните топки за сладолед да изгледаат како што сакаат!

Исто така види: 22 Извонредни активности за предмет и прирок

20. Страници за боење со сладолед

Ако не сте навремено навремено, овие бесплатни материјали за печатење се совршени! Само испечатете и оставете ги учениците да ги обојат. Фината моторна вежба и координацијата рака-око се одлични вештини за учениците да вежбаат со оваа активност.

21. Занает со сладолед со меурчиња

Кое дете не сака фолија со меурчиња? Дури и повеќето возрасни го прават тоа! Ако можете да ги спречите да не пукнат обвивката со меурчиња, дозволете им на учениците да ја насликаат обвивката со меурчиња и да ја искористат за да го создадат ова уникатно уметничко дело!

22. Додаток за сладолед

Соберете ги топките со оваа симпатична мала активност за додавање. Кодирано е во боја и е лесно за младите ученици да избројат пом-пом од соодветната боја и да ги соберат. Учениците исто така можеа да вежбаатпишување на бројот на конусот.

23. Name Scoop

Ова е одлична активност која ќе биде добро препознавање букви, вежбање за правопис на имиња и фини моторни вештини. Учениците можат да ги поврзат буквите во нивните имиња со буквите на налепниците. Потоа, децата од предучилишна возраст можат да вежбаат да ги пишуваат своите имиња на хартија.

24. Топки за сладолед за пишување писма

Испечатете ги и ламинирајте ги овие писма картички на тема сладолед. Дозволете им на децата од предучилишна возраст да ја пишуваат буквата што ја гледаат во песочни садови или да направат сензорен послужавник со прскалки. Сè додека не ви пречи лепливите мали раце, овие сензорни послужавници ќе бидат огромен хит!

25. Ice Cream Shape Match Up

Оваа игра е одлична за прегледување форми и бои. Учениците можат да одговараат на правилната форма и исто така да вежбаат да ја идентификуваат бојата на секоја форма. Ова би било многу лесно да се направи. Едноставно испечатете, ламинирајте и исечете.

26. Вулкан со сладолед

Оживејте ја науката со овој забавен експеримент! Децата од предучилишна возраст ќе уживаат во помагањето да се направат овие вулкани да еруптираат со различни бои. Тие можат да помогнат да се измерат состојките и да се истурат во конусот за да се создаде забавна и пенеста вулканска експлозија!

27. Плеј-дох душеци за сладолед

Овие ламинирани чаршафи се совршени за централно време или само за самостојно вежбање. Дозволете им на учениците да вежбаат да вадат топки за играње за да ја претстават картичката со броеви што ја избираат. Ти можешисто така, вклучува и препознавање на бои.

28. Избројте ги Scoops

Оваа активност е одличен начин да се внесе реална драматична игра во училницата. Дозволете им на децата од предучилишна возраст да користат вистинска топка за сладолед за да го избројат бројот на топки за секоја картичка со броеви. Нека вежбаат да додаваат топки на конусот.

29. Посипете брои

Ламинирајте ги овие картички со броеви и оставете ги малите да пуштат топка за сладолед. Потоа тие можат да додадат мониста за да ја претставуваат картичката со броеви. Монистрата претставуваат прскање. Ова е одлична активност за броење и препознавање броеви.

30. Шаблони за конуси за сладолед

Испечатете ги шаблоните и ламинирајте ги за вашите мали ученици. Потоа користете вистински корнет за сладолед за да го натопите во боја и да ги создадете истите шари. Ова ќе биде забавно добро вежбање за мотори и за градење вештини додека тие ги рекреираат шаблоните.

Anthony Thompson

Ентони Томпсон е искусен образовен консултант со над 15 години искуство во областа на наставата и учењето. Тој е специјализиран за создавање динамични и иновативни средини за учење кои поддржуваат диференцирана настава и ги ангажираат учениците на значајни начини. Ентони има работено со различен опсег на ученици, од основци до возрасни ученици, и е страстен за еднаквост и вклучување во образованието. Тој има магистерска диплома по образование на Универзитетот во Калифорнија, Беркли, и е сертифициран учител и тренер за настава. Покрај неговата работа како консултант, Ентони е страствен блогер и ги споделува своите сознанија на блогот Teaching Expertise, каде што дискутира за широк спектар на теми поврзани со наставата и образованието.