26 книги против малтретирање за деца што мора да се прочитаат

 26 книги против малтретирање за деца што мора да се прочитаат

Anthony Thompson

Содржина

Спречувањето на малтретирањето доаѓа од дискусии за малтретирањето, така што децата учат како да имаат здрави односи со своите врсници. Книга на тема малтретирање може да биде одличен начин да се поттикне искрена дискусија за малтретирањето и начините за негово спречување.

1. Стани висок, Моли Лу Диња од Моли Лу Мелон

Купувајте сега на Амазон

Застанете високо, Моли Лу е прекрасна книга која може да започне важен разговор за малтретирањето. Моли Лу е поинаква, но не и пречи. Кога започнува ново училиште, нејзините разлики стануваат малку поголем предизвик за неа.

2. Мојот таен силеџија од Труди Лудвиг

Купувајте сега на Амазон

Ова е прекрасно четиво за малите деца да слушнат за конфронтацијата на насилникот е многу моќен начин да се соочат со стравот. Кога пријателката на Моника понекогаш не е многу добра и почнува да ја таргетира Моника преку прозивка и понижување, таа треба да научи како да се справува и да напредува и покрај нејзиниот насилник.

3. The Juice Box Bully: Empowering Kids to Stand Up for Other by Bob Sornson и Maria Dismondy

Купувајте сега на Amazon

Ова е одлично упатство за наставниците со кои треба да разговараат и да научат да ги поттикнат децата кои не се Не знам што да правам кога ќе видат дека некој е малтретиран. Кога Пит пристигнува во ново училиште, морал да научи од своите соученици дека нема да се толерира лошото однесување кон другите.

4. Стап и камен од БетФери

Купувајте сега на Амазон

Пораката во Stick and Stone е дека пријателите кои се држат еден за друг навистина се лулаат. Оваа приказна за пријателство е совршена за деца од основно училиште кои само создаваат пријателства.

5. Вилоу најде начин од Лана Батон

Купувајте сега на Амазон

Кога Вилоу и нејзините пријатели се соочија со тековното малтретирање на Кристабел, Вилоу ја презема контролата врз ситуацијата. Оваа корисна книга ќе им покаже на малите деца како да го пронајдат својот пат и да се справат со соученикот кој е газда или силеџија.

6. Силеџија од Патриша Полако

Купувајте сега на Амазон

Патриша Полако се соочува со клики и онлајн малтретирање пред кои има голем конфликт на училиште. Кога новата девојка Лајла влегува во навивачкиот тим, таа наскоро сфаќа дека девојките од тимот не се многу убави и нема да го толерира тоа. Ова е моќна приказна за залагањето за себе и за вашите пријатели.

Исто така види: 20 волшебни игри со раскажување приказни за деца од различна возраст

7. Голем човек ми ја зеде топката! од Мо Вилемс

Купувајте сега на Амазон

Мо Вилемс создаде прекрасно напишана сликовница која ги учи децата за малтретирање и недоразбирања. Џералд и Пиги ќе им помогнат на младите читатели да видат дека понекогаш можеме да гледаме одредени дејствија како насилничко однесување кога навистина тие биле само недоразбирање.

8. Кралицата на вдлабнатината од Алексија О'Нил8. The Recess Queen од Алексија О'Нил

Купувајте сега на Амазон

9. ЈасПрошетка со Ванеса: Приказна за сликовница за едноставен чин на љубезност од Кераскоет

Купувајте сега на Амазон

Јас шетам со Ванеса не потсетува дека децата кои се сведоци дека нивните пријатели биле малтретирани, не секогаш знаете како да реагирате или како да помогнете. Оваа убава сликовница без зборови нè потсетува дека има моќ во бројките кога во заедницата детето е малтретирано одејќи го до училиште. Ова е прекрасна книга за употреба во училницата, која дава совети како да се справите со насилниците.

10. Ти, јас и емпатијата: Учење на децата за емпатија, чувства, љубезност, сочувство, толеранција и препознавање на насилнички однесувања од Џејн Сандерс

Купувајте сега на Амазон

Оваа шармантна сликовница се занимава со важен живот вештина која секое дете треба да ја научи, а тоа е емпатија. Џејн Сандерс создаде емотивна книга која му овозможува на читателот да види подалеку и проблеми и да создаде разбирање, сочувство и љубезност кон другите.

11. Enemy Pie : (Reading Rainbow Book, Children's Book about Kindness, Kids Books about Learning) од Дерек Мунсон

Купувајте сега на Амазон

Enemy Pie е фантастична книга која дава внимателна лекција за тешкотии и награди за стекнување пријатели. Прекрасно читање на глас каде татко му помага на својот син да го претвори најдобриот непријател во најдобар пријател.

12. Стоте фустани од Елеонор Естес

Купувајте сега на Амазон

Кога една млада, сиромашна полска девојка по име Ванда е исмејувана затоа што го носи истиот фустан секој ден, таа тврди дека имала сто фустани дома. Кога Ванда е избркана од училиште, нејзините соученици се чувствуваат ужасно што не зборувале за неа, особено по писмото од нејзиниот татко до класот. Оваа книга е совршено време да се покренат дискусии за тоа да се има храброст да се зборува против нешто што знаете дека е погрешно.

13. Невидливото момче од Труди Лудвиг

Купувајте сега на Амазон

Брајан е тивко дете кое никој не го забележува и никогаш не е вклучено во активности како игри или роденденски забави. Кога Џастин, новото момче во класата, пристигнува, Брајан е првиот што го натера да се чувствува добредојден. Овој чин на љубезност се претвора во ново пријателство и му овозможува на Брајан да блесне.

14. Дрвото на гневот од Џон Х. Кери

Купувајте сега на Амазон

Тревор Бејкер е ужасен силеџија кој запаѓа во неволја со својата мајка, што го наведува да излезе од својата куќа. Кога Тревор ќе го запознае дрвото на гневот, тој прво се бори со дрвото, но потоа се смирува. Пријателството што произлегува помеѓу момчето и дрвото води до тоа Тревор да научи да се справува со својот гнев.

15. Секоја љубезност од Жаклин Вудсон

Купувајте сега на Амазон

Секоја добрина е прекрасна приказна за суровата лекција што треба да се научи во животот. Кога Маја, новата девојка, се обидува да се дружи, таа наидува на отфрлање. КогаНаставничката на Клои држи лекција за тоа како и најмалиот чин на добрина може да го промени светот, таа сфаќа дека требало да покаже малку повеќе добрина кон Маја.

16. The Bully Book: A Novel од Ерик Кан Гејл

Купете сега на Амазон

The Bully Book е за шестоодделенец кој учи да се спротивстави на насилниците. Книгата е малку мистерија бидејќи Ерик открива упатство за тоа како да се стане силеџија, но во неговата потрага да открие кој ја напишал, тој открива многу за себе.

Исто така види: 20 Забавни, ангажирани активности за враќање на училиште за средно училиште

17. Вондер од Р.Џ. Паласио

Купете сега на Амазон

Вондер е за момче по име Август, кое има деформитети на лицето. Тој навистина сака да го третираат како сите други додека влегува во петто одделение, но неговите соученици се борат со неговиот изглед. Сепак, Оги го надминува сето тоа за да блесне и да најде пријателство.

18. Вистински пријатели од Шенон Хејл и Леујен Фам

Купувајте сега на Амазон

Прочитај пријатели е за постојано променливата динамика на пријателството додека децата почнуваат да растат и да запознаваат нови луѓе. Шенон и Адриен се пријатели уште од мали нозе, но кога Адриен почнува да се дружи со најпопуларното девојче на училиште, Шенон се прашува дали нивното пријателство ќе трае.

19. Wolf Hollow од Лорен Волк

Купувајте сега на Амазон

Оваа инстант класична приказна е за девојка по име Анабел која наоѓа храброст да застане во одбрана на другитево нејзината заедница. Анабел живее во мирен град, додека Бети, нова студентка, не влезе во училиште. Бети е силеџија и кога почнува да го малтретира ветеранот од Првата светска војна, Анабел одбива да застане на страна и да дозволи тоа да се случи.

20. Tease од Amanda Maciel

Купувајте сега на Amazon

Tease е моќно четиво за секој кој наишол на насилник или го извршил малтретирањето, особено за постарите деца. Приказната е тешка лекција за тоа како задевањето и малтретирањето можат да одат предалеку и во овој час, тинејџерка си го одзема животот.

21. Лама Лама и козата силеџија од Ана Дјудни

Купувајте сега на Амазон

Лама Лама е прекрасна книга за младите читатели. Кога Gilroy Goat ја задева Лама Лама, тој не знае што да прави. Кога се сети што му кажал неговиот учител, тој го прави она што му рекле да го прави и тоа функционира.

22. The Bully Blockers Club од Тереза ​​Бејтман

Купувајте сега на Амазон

Лоти Ракун пробува различни начини да го натера својот насилник да престане, но се чини дека ништо не функционира додека таа не забележи дека и другите се малтретирани. Лоти и другите го формираат Клубот на блокатори на силеџии и заземаат став против малтретирањето на Грантовите.

23. Марлен, Марлен, кралица на злобата од Џејн Линч

Купувајте сега на Амазон

Марлен Марлен е прекрасен почеток на разговор за тоа како да се справите со малтретирањето. Марлен, самоназначената кралица на речиси сè и секогаш многузастрашувачки, го запознава Фреди кој се спротивставува на неа и одбива да и дозволи да биде насилник.

24. Шпагети во пунџа за хот-дог: Имајќи храброст да бидете тоа што сте од Марија Дисмонди

Купувајте сега на Амазон

Кога Ралф нема да престане да ја задева Луси, таа е во загуба поради што да направи за да го натера да престане. Папа Гино од Луси ја потсетува секогаш да го прави она што знае дека е правилно и да се однесува љубезно со луѓето. Прашањето за Луси е кога на Ралф му треба помош дали таа ќе му помогне или ќе му даде вкус на сопствениот лек.

25. Застанете во моите чевли: Децата учат за емпатијата од Боб Сорнсон

Купувајте сега на Амазон

Застанете во моите чевли е прекрасна приказна за емпатијата, која понекогаш е тешко да ја разберат младите читатели. Оваа книга учи за тоа како забележувањето на чувствата на другите може да ни помогне да живееме подобро и посреќно.

26. Само се шегувам од Труди Лудвиг

Купувајте сега на Амазон

Само се шегувам е за малтретирање кое на многумина ќе им биде познато. Понекогаш најблиските можат да не повредат најмногу. Кога пријателот на диџејот Винс го задева пред другите, а потоа ја користи фразата само се шегувам за се да биде во ред, Винс не знае како да реагира. Ова е многу прониклив поглед на релациската агресија и како да се справите со неа.

Anthony Thompson

Ентони Томпсон е искусен образовен консултант со над 15 години искуство во областа на наставата и учењето. Тој е специјализиран за создавање динамични и иновативни средини за учење кои поддржуваат диференцирана настава и ги ангажираат учениците на значајни начини. Ентони има работено со различен опсег на ученици, од основци до возрасни ученици, и е страстен за еднаквост и вклучување во образованието. Тој има магистерска диплома по образование на Универзитетот во Калифорнија, Беркли, и е сертифициран учител и тренер за настава. Покрај неговата работа како консултант, Ентони е страствен блогер и ги споделува своите сознанија на блогот Teaching Expertise, каде што дискутира за широк спектар на теми поврзани со наставата и образованието.