25 Супер морски ѕвезди за млади ученици

 25 Супер морски ѕвезди за млади ученици

Anthony Thompson

Паметно подводно суштество со тони возбудливи факти и бројки за да дознаете за нив - морска ѕвезда! Следниве активности се движат од занаети и печење до забавни работни листови и ќе ги натераат вашите ученици да поставуваат прашања додека дополнително ги истражуваат овие прекрасни жители на море! Совршено е за единица со тематика на океанот, активности за летните денови или за кул тема за суштества!

1. Singalalong With Starfish

Оваа супер привлечна песна вклучува броење и бои и ќе ги поттикне вашите ученици да пеат заедно со морски ѕвезди додека учат некои клучни вештини!

2. Морска ѕвезда со меурчиња

Со многу малку време за подготовка и потребни само неколку ресурси, вашите деца ќе сакаат да создаваат своја сопствена морска ѕвезда во низа прекрасни бои. За подготовка, едноставно соберете боја што може да се пере, четка за боја, обвивка со меурчиња, портокалова хартија и ножици.

3. Шкурка Морска ѕвезда

Оваа забавна, летна активност е полна со различни текстури и бои за вашите деца да ги истражуваат. Учениците ќе ги креираат своите морски ѕвезди со помош на исечоци од шкурка и ќе ги украсуваат со блескави очи и очи. На крајот, тие можат да ја залепат својата морска ѕвезда на сина градежна хартија и да додадат неколку бранови!

4. Солено тесто Морска ѕвезда

Соленото тесто е супер лесно за правење со помош на брашно, сол и вода. Децата ќе се забавуваат со тркалање на тестото во форми на морска ѕвезда, броејќи го точниот број накраци, и украсување со забавен модел по нивен избор. Можете да користите занаетчиски алатки за да го „забиете“ тестото со шаблони. Тестото може да се остави да се исуши или да се пече во рерна за да се создаде 3D декор.

5. Морска ѕвезда за чистење на цевки

Ова е еден од најлесните занаети за создавање! Сè што ви треба е средство за чистење цевки и неколку опционални гугачки очи за украсување. Вашите ученици можат да го свиткаат средството за чистење на цевки во форма на ѕвезда и да додадат малку очигледни очи за пореален ефект!

6. Едноставни дизајни на морска ѕвезда

Оваа активност обезбедува пригоден шаблон за печатење за да го користите со вашите ученици. Занаетот вклучува ученици кои истражуваат како изгледа морска ѕвезда за да ја украсат својата. Ова може да биде одличен вовед во единицата за океанот и сигурно ќе ги натера учениците да бидат љубопитни за овие мали суштества.

7. Puff Paint

Децата ќе сакаат да се неуредни создавајќи своја лисна боја за да се претворат во пријатели морски ѕвезди. Можете да додадете понатамошна текстура и бои користејќи тестенини, светки или какви било други материјали што сметате дека се соодветни. Овие шарени морски ѕвезди може да се додадат на табла со океанска тематика или дупка издупчена и обесена од таванот на мобилен телефон. Едноставна активност со колоритен исход!

8. Ајде да пишуваме поезија

Овој линк ќе ве инспирира да создадете песни засновани на морски ѕвезди и океани за да одите со некои други занаетчиски ставки на оваа листа. Оваможе да биде песна за цел час или индивидуална активност заснована на потребите на вашиот ученик. Тие би можеле да започнат со собирање низа зборови за морски ѕвезди и потоа да почнат да создаваат реченици за да ги формираат своите песни.

9. Уметност со акварел

Оваа идеја е совршена за постарите деца кои вежбаат потези со четка или учат нова техника на сликање. Овие прекрасно украсени морски ѕвезди може да се исечат и направат картички или едноставно да се прикажат каде и да ви одговара.

10. 3D океанска сцена

Следната активност за изработка на 3D морска ѕвезда вклучува многу наставни точки како текстура, градење во 3D и боја. Вашите ученици можат да се обидат да создадат 3D сцена со морски ѕвезди додека истражуваат како текстурираните објекти може да се користат за создавање шаблони.

Исто така види: 20 ангажирани активности за денот на Пи во средно училиште

11. Лекција на ден

Овој фантастичен ресурс им овозможува на едукаторите широк спектар на активности, читање пасуси и приказни за морска ѕвезда. Ќе имате секој ден, чекор-по-чекор водич за тоа како да испорачате привлечна единица за морска ѕвезда. Можете да изберете да ги изберете вашите омилени делови или да ги користите како основа за планирање на вашите часови користејќи ги инспиративните ресурси што се обезбедени.

12. Уметност со морска ѕвезда од глина

Ова видео на YouTube ќе ве однесе низ тоа како да направите некои кул занаети од глинени морски ѕвезди користејќи различни техники на вајање. Учениците можат да научат за основните грнчарски алатки и како правилно да ги користат.

13.Прекрасни пребарувања на зборови

Учениците сакаат пребарување на зборови! Не само што е забавна активност да се натпреваруваат со нивните пријатели за да ги најдат зборовите прво, туку исто така им овозможува да ги обработат тие незгодни зборови за правопис.

14. Точно или неточно

Ова е едноставна активност за читање каде од вашите ученици се бара да ги прочитаат информациите и да одлучат дали изјавите се вистинити или лажни за морска ѕвезда. Тоа е корисна активност за пополнување на часови или почетна активност за средно основци

15. Научна морска ѕвезда

Овој биолошки дијаграм на морска ѕвезда ќе им овозможи на постарите ученици да истражуваат различни делови од морска ѕвезда или да го консолидираат знаењето претходно опфатено. Може да се користи како едноставен отпечаток или учениците би можеле да се обидат да скицираат свои пред да го означат.

16. Датотеки за забавни факти

Користете веб-локација погодна за деца како што е National Geographic и замолете ги вашите ученици да соберат интересни информации за морски ѕвезди. Тие потоа можат да го развијат ова во датотека за забавни факти по нивен избор, па дури и да направат PowerPoint или слајд шоу за да го претстават на класот за да додадат дигитален елемент во нивното учење.

17. Приказната за морска ѕвезда

Оваа приказна ги учи малите деца за концептот на емпатија и помагање на другите. Може да го искористите ова за да воведете морал или децата да создадат своја приказна користејќи ја како инспирација.

Исто така види: 14 Специјални активности за Денот на бабите и дедовците за предучилишна возраст

18. Создавање на АВенец

Овој венец ќе ја разубави секоја врата! Можете да ги залепите морски ѕвезди и песочни долари во убава шема на вашиот венец и да додадете малку песок за поавтентичен изглед.

19. Интерактивно учење

Овој интересен интерактивен ефект ќе ги инспирира постарите студенти да спроведат сопствено истражување, да пишуваат сеопфатни белешки и да цртаат некои од деловите на морска ѕвезда. Со лесно читливи детали за животното, како и илустрации од двете страни, тие ќе научат клучни биолошки информации за поддршка на нивното проучување

20. Сложувалка

Ова бесплатно преземање сигурно ќе ги задржи зафатени децата од предучилишна возраст и градинките додека повторно ги спојуваат нивните морски ѕвезди. Тоа е одличен извор и за вежбање на фини моторни вештини!

21. Занает со мешани медиуми

Откако ќе се заврши, овој занает со морска ѕвезда изгледа навистина ефикасно благодарение на мешавината од тонови на позадината на креда и слоевитоста, заедно со текстуриран дизајн на морска ѕвезда. Можете исто така да им ја покажете на учениците целта на дополнителната боја и нијанси во уметноста.

22. Како да нацртате морска ѕвезда

Младите ученици ќе бидат окупирани со овој визуелен чекор-по-чекор водич за тоа како да нацртате цртана морска ѕвезда. Ова би било совршена активност за „пополнување“ или самостојна лекција за уметност.

23. Quiziz

Quiziz- омилен на наставникот! Поставете ги вашите ученици да играат во живо во класичен режим. Оваа интерактивна морска ѕвездаквизот ќе го тестира нивното знаење за суштеството, притоа обезбедувајќи високо конкурентна игра и меѓу соучениците. Сè што им треба е кодот за играње, а вие можете да седите и да ја гледате забавата!

24. Половина морска ѕвезда

За најмалите, оваа нецелосна активност за цртање морски ѕвезди ќе ги натера да вежбаат фини моторни вештини. Тие исто така ќе го опфатат концептот на симетрија и цртање на линии. Ова може да се вклучи како дел од наставната програма по математика или да се надополни лекција за цртање и скицирање.

25. Чоколадни подароци

Активност за ужина без печење, разумно здрава закуска од морска ѕвезда. Овие вкусни задоволства се направени од гранола, обликувани во форма на ѕвезда, а потоа украсени со чоколадо и посипување за да ги оживеете вашите вкусни мали суштества од морски ѕвезди!

Anthony Thompson

Ентони Томпсон е искусен образовен консултант со над 15 години искуство во областа на наставата и учењето. Тој е специјализиран за создавање динамични и иновативни средини за учење кои поддржуваат диференцирана настава и ги ангажираат учениците на значајни начини. Ентони има работено со различен опсег на ученици, од основци до возрасни ученици, и е страстен за еднаквост и вклучување во образованието. Тој има магистерска диплома по образование на Универзитетот во Калифорнија, Беркли, и е сертифициран учител и тренер за настава. Покрај неговата работа како консултант, Ентони е страствен блогер и ги споделува своите сознанија на блогот Teaching Expertise, каде што дискутира за широк спектар на теми поврзани со наставата и образованието.