23 прекрасни уметнички активности со текстура за да ги поттикнете вашите студенти да размислуваат креативно

 23 прекрасни уметнички активности со текстура за да ги поттикнете вашите студенти да размислуваат креативно

Anthony Thompson

Текстурата е важен елемент во некои уметнички дела. Исто така, навистина е интересен аспект да се истражува со учениците на различни начини. Од земање триење и создавање колажи или сликање со лепак во различни форми до создавање слика со текстура, има толку многу начини да додадете различни текстурални елементи на уметничките проекти. Најдобриот дел е што многу од материјалите што можете да ги користите за текстурирани уметнички активности лесно се наоѓаат во рециклирање или надвор во природа! Собравме 23 од највозбудливите уметнички активности со текстура за да ги поттикнеме вашите ученици да размислуваат надвор од рамката! Прочитајте за да дознаете повеќе!

1. Уметничка активност за триење лисја

За оваа активност, ќе треба вашите ученици да соберат различни големини и форми на лисја. Потоа, следејќи ја техниката на видеото, користете креда или креда за да земете триење од листовите на хартија; откривајќи ја текстурата на секој лист. Користете различни бои за да создадете уметничко дело што привлекува внимание.

2. Експеримент за уметност со текстура

Оваа активност е совршена за помладите ученици од предучилишна возраст или градинка да истражуваат различни текстури. Поставете маси со низа различни материјали за да им овозможите на вашите деца да истражуваат различни текстури како што се алуминиумска фолија, памучна волна, шкурка и така натаму. Потоа, оставете ги учениците да ги истражуваат овие текстури со пенкала, бои, боички и така натаму.

3. Креирање на 3-Д мулти-текстураСлика

Овој занает ќе ги поттикне учениците да разгледаат различни текстури на материјали за да ја создадат оваа фигура со повеќе текстура. Предизвикајте ги вашите ученици да изберат материјали од различни категории како што се мазни, груби, трнливи и меки.

4. Печатење хартија со текстура

Погледнете ја оваа објава на Инстаграм

Објава споделена од Џенифер Вилкин Пеник (@jenniferwilkinpenick)

Оваа забавна активност за печатење користеше рециклирани материјали за да создаде шаблон што се печати на други хартии. Предизвикајте ги вашите ученици да смислат креативни материјали или предмети што ќе ги користат за оваа задача за печатење.

5. Текстура релјеф уметнички проект

Уметничкото дело со релјеф со текстура е слично на скулптурата бидејќи е 3-Д, меѓутоа, овој проект се создава кога ги ставате материјалите под алуминиумска фолија, а потоа ја триете фолијата додека текстурите покаже преку. Крајниот резултат е супер кул парче уметничко дело кое навистина ги истакнува сите различни текстури на материјалите подолу.

Исто така види: 30 Забава & засилувач; Лесни математички игри од 6-то одделение што можете да ги играте дома

6. Активност за риби со алуминиумска фолија

Погледнете ја оваа објава на Инстаграм

Објава споделена од Baby & Cool Stuff (@babyshocks.us)

Оваа активност е супер едноставен и ефективен проект за создавање шарени и украсни риби со текстура! Вашите деца можат да користат алуминиумска фолија и рециклирана мрежа за да ја создадат текстурата на рибата, а потоа да бојат со некои светли бои.

Исто така види: 25 активности за зајакнување на позитивните ставови во основното училиште

7. Текстурирани занаети со балон со топол воздух

Овиесветлите и шарени уметнички дела се супер едноставни за изработка и ќе изгледаат одлично прикажани во вашата училница. Предизвикајте ги учениците да одберат материјал од секоја различна категорија на текстура (мазна, груба, мека, трнлива и слично) и да ја залепат на хартиена чинија за да ги создадат овие фанки балони со топол воздух.

8 . Книги за сензорна табла DIY

Создавањето книга за сензорна табла сам е едноставно и е фантастичен начин да ги натерате вашите ученици да работат со текстура. Мешањето груби текстури со мазни текстури е најдобро за овој проект!

9. Занаети од дрво со текстура

Овие текстурирани дрвја користат средства за чистење цевки и разни налепници, мониста и филц за да создадат изработки со мешани медиуми за помладите ученици.

10. Уметничка активност за лов на текстура

Однесете ги вашите ученици на лов на текстура низ вашето училиште како фантастичен уметнички проект. Користете парче хартија и неколку боички или моливи за да земете триење и да ги поттикнете вашите ученици да соберат мешавина од текстури.

11. Уметност на сол

Оваа активност за уметност со сол е супер ефикасна и остава ефект на груба текстура откако ќе се заврши. За да ја создадете мешавината на сол, едноставно измешајте го занаетчискиот лепак со кујнска сол. Децата потоа можат да ја искористат смесата од сол за да ги исцртаат нивните цртежи, а потоа да ги насликаат со акварели или наводнети акрилни бои.

12. Текстурирани 3-Д уметнички дела на Daisy

Погледнете ја оваа објава на Instagram

Објава споделена од DIY Play Ideas(@diyplayideas)

Ова кул 3-D уметничко дело изгледа фантастично и е директен занает за уживање на учениците од основните училишта. Користејќи различни бои на картички, хартија и картонски цевки, учениците можат да ги исечат и залепат различните елементи заедно за да дизајнираат парче 3-Д уметност.

13. Слајм од пена сирена

Овој кул тиг од сирена ја меша мазната текстура на лигите со поцврстите, податливи квалитети на глината од стиропор. Само измешајте малку светкав лепак, течен скроб и зрна од стиропор за да го создадете овој магичен сензорен лигите!

14. Уметност на процесот на колаж со текстура

Овој уметнички проект е одличен за ученици од предучилишна возраст. Дајте им на учениците широк спектар на материјали со груби и мазни текстури и дозволете им да создадат свои ремек-дела со повеќе текстура.

15. Елементи на уметноста – преземање на видео со текстура

Ова видео ги истражува дефинициите за текстурата и дава примери за тоа во реалниот живот и во уметничките дела. Видеото потоа ги предизвикува учениците да нацртаат различни типови текстури и да ги фотографираат како референца.

16. Уметност со стуткана хартија

Истражете ја грубата текстура на стутканата хартија со оваа шарена активност со акварел. Стуткајте лист хартија во топка и потоа насликајте ја надворешната страна на стутканата топка. Откако ќе се исуши, отворете ја хартијата пред повторно да ја стуткате и да ја обоите со друга боја. Повторете неколку пати за да ја создадете оваа кул, грубаефект на текстура.

17. Направете ваша надуена боја

За да ја создадете оваа кремаста боја со мазна текстура се што ви треба е пена за бричење, бел лепак и боја за храна. Потоа, дозволете им на вашите ученици да создадат сопствена шарена надуена слика!

18. Четки за сликање DIY

Истражете како различните текстури создаваат различни ефекти и шаблони кога сликате со оваа активност со четка за сликање сам. Можете да го користите речиси секој предмет што го држите во колче како четка за сликање и да им дозволите на учениците да ги истражуваат текстурите што ги создаваат.

19. Текстурирани автопортрети

Овие лесни и едноставни автопортрети се совршена можност да им дозволите на вашите ученици да бидат креативни и да истражуваат различни текстури. Погрижете се да има многу различни материјали и занаетчиски материјали на располагање и видете колку експериментално вашите ученици можат да ги направат своите портрети.

20. Змија од хартиена чинија

Оваа змија од хартиена чинија е супер едноставна за правење и изгледа фантастично! Направете ладен валјак со текстура за вашата боја користејќи обвивка со меурчиња што ќе создаде лушпест ефект кога ќе се натопи во боја и ќе се преврти преку хартиена чинија. Исечете во форма на спирала и потоа додадете очи и јазик!

21. Сликање со природата

Внесете различни елементи во уметнички проекти користејќи широк спектар на материјали од природата. Однесете ги вашите ученици на лов на чистачи на отворено за да соберат шишарки, лисја, гранчиња и многу повеќе. Потоа користете ги за дапечатете, сликајте и украсете го вашиот следен уметнички проект на часот.

22. Уметнички проект за мозаик за тестенини

Мозаиците за тестенини се супер едноставна активност за создавање на учениците од која било возраст. Прво, обојте неколку листови тестенини од лазања во различни бои и искршете ги откако ќе се исушат. Потоа наредете ги парчињата во мозаичен шаблон и со лепак залепете ги на парче хартија.

23. Предиво Маше Боул

Учениците можат да создадат свој сад со 3-Д текстура во овој супер кул занает. Наредете предиво што е потопено во лепак преку метален или пластичен сад. Откако ќе се исуши, можете да го олупите од садот и предивото ќе остане во форма!

Anthony Thompson

Ентони Томпсон е искусен образовен консултант со над 15 години искуство во областа на наставата и учењето. Тој е специјализиран за создавање динамични и иновативни средини за учење кои поддржуваат диференцирана настава и ги ангажираат учениците на значајни начини. Ентони има работено со различен опсег на ученици, од основци до возрасни ученици, и е страстен за еднаквост и вклучување во образованието. Тој има магистерска диплома по образование на Универзитетот во Калифорнија, Беркли, и е сертифициран учител и тренер за настава. Покрај неговата работа како консултант, Ентони е страствен блогер и ги споделува своите сознанија на блогот Teaching Expertise, каде што дискутира за широк спектар на теми поврзани со наставата и образованието.